Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 29.03.2018

Zasady bezpieczeństwa podczas pracy na drabinie

Drabina to konstrukcja, która ułatwia prowadzenie wielu prac na wysokościach. W związku z tym, że upadek z kilku metrów może być niebezpieczny, warto poznać zasady bezpieczeństwa podczas pracy na drabinie.

zasady bezpieczeństwa podczas pracy na drabinie

O czym pamiętać pracując na drabinie?

Drabina to konstrukcja sama w sobie dosyć prosta. Wchodząc na nią, wielu nie myśli o konsekwencjach, do których może dojść w razie upadku. Warto być przezornym i odpowiednio się do takiej pracy przygotować, a jednocześnie przestrzegać zasad BHP. Zasady bezpieczeństwa podczas pracy na drabinie dotyczą przede wszystkim tych osób, które będą z takiej konstrukcji korzystać. Dodatkowo — o ile to możliwe — znać powinna je również osoba nadzorująca pracę i jej organizator.

* stabilność i bezpieczeństwo

Zasady bezpieczeństwa podczas pracy na drabinie sprowadzają się przede wszystkim do ich stabilności. Drabina powinna być więc ustawiona tak, aby podczas pracy zapewnić równowagę. Jeśli jest opierana na podłożu, musi ono być stabilne i trwałe. W przypadku dodatkowego elementu, na którym jest ona ustawiona, musi on również mieć odpowiednio duże wymiary. Co więcej, jeśli są to wieloczęściowe drabiny łączone, zabezpieczyć przed przesunięciem należy ich poszczególne elementy. Zabezpiecza się je poprzez blokady i inne tym podobne systemy.

Jak w bezpieczny sposób użytkować drabiny?

Nie każdy pamięta o tym, że zasady bezpieczeństwa podczas pracy na drabinie mówią o tym, że dobranie długości drabiny zawsze powinno być takie, aby pracować nie wyżej niż na czwartym szczeblu, licząc od góry. Dzięki temu użytkownik będzie mógł złapać się jej boków, kiedy straci równowagę. W bezpiecznym użytkowaniu drabiny przeszkodzić nie może też przenoszony na niej ładunek.

zasady bezpieczeństwa podczas pracy na drabinie

Drabina to prosta konstrukcja, która sprawdza się przy wykonywaniu wielu prac na wysokościach. Ważne, aby drabiny były solidne, stabilne i bezpieczne.

Dodatkowo przy drabinach przystawnych kąt ich nachylenia powinien wynosić od 65 do 75 st. Większy kąt może spowodować ich ześlizgnięcie. Dlatego ważne jest również dopilnowanie tego, aby miały one stabilizatory, stopki i wiązania.

Czego nie robić przy stosowaniu drabin?

Oczywiście zasady BHP mówią również o sytuacjach, kiedy nie wolno korzystać z drabiny. Tak więc nie należy po nie sięgać, kiedy drabiny:

– są uszkodzone (z wyłamanymi szczeblami bądź pękniętymi podłużnicami),
– służą jako środek stałego transportu,
– wykorzystane mają być do przenoszenia ciężarów o masie powyżej 10 kg,
– będą stosowane niezgodnie z przeznaczeniem,
– rozstawne mają być użytkowane jako przystawne,
– ustawia się na niestabilnym podłożu,
– opiera się o śliskie płaszczyzny i materiały lekkie, które nie zapewniają odpowiedniego oparcia,
– ustawia się przed zamkniętymi drzwiami,
– ustawia się w sąsiedztwie maszyn lub innych urządzeń, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo użytkownika.

Oczywiście nie należy także korzystać z drabin drewnianych, które zostały sporządzone we własnym zakresie lub mają przybite do podłużnic szczeble. Poza tym warto pamiętać, że malując drabinę, zrezygnować trzeba z farb kryjących. Wszystko dlatego, że mogą one zakryć wszelkie uszkodzenia takiej konstrukcji.

Wykorzystanie drabin przy pracach budowlanych

Zasady bezpieczeństwa podczas pracy na drabinie dotyczą również robót budowlanych. Tak oto na drabinie dopuszcza się wykonywanie robót malarskich do wysokości maksymalnie 4 m. Do metra niżej wykonywać można natomiast roboty ciesielskie, a wykonywanie na nich robót tynkarskich oraz murarskich zabronione jest w ogóle.

zasady bezpieczeństwa podczas pracy na drabinie

Podsumowanie

Niektóre zasady bezpieczeństwa podczas pracy na drabinie większości powinny być znane. Zdarza się jednak dość często, że są one użytkowane w sposób niewłaściwy. Z pewnością po części jest tak dlatego, że użytkowane drabiny są nieodpowiednie, na przykład zbyt krótkie. To spory błąd, który ma negatywny wpływ nie tylko na komfort pracy, ale i bezpieczeństwo. Warto to zmienić, co nie jest trudne, ponieważ odpowiednich drabin nie trzeba nabywać na własność. Lepiej jest je wypożyczyć. Doba wypożyczenia drabiny w wypożyczalni elektronarzędzi Extul to zalewie 30 zł.

powrót do aktualności