Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 24.04.2020

Zabudowa wanny — jaki materiał wybrać?

Współczesne łazienki wyposażone są między innymi w prysznice. Jednak wiele łazienek w dalszym ciągu ma lepsze pod kątem komfortu kąpieli wanny. Te są dziś na tyle nowoczesne, że prezentują się naprawdę elegancko. Sporo do życzenia pozostawia natomiast otaczająca je przestrzeń. Nie dziwi w związku z tym często wykonywana zabudowa wanny. Jakie materiały są więc najlepsze do wykonania takiej zabudowy?

Jak wygląda profesjonalna zabudowa wanny?

Dlaczego warto obudować wannę?

Wanny są bardzo różne, występując w formie prostokątnej, owalnej czy narożnej. Dlatego ustawić można je wzdłuż jednej ze ścian lub w narożniku. Niezależnie od modelu, dla lepszej prezencji warto je uzupełnić odpowiednimi obudowami. Bez wątpienia zabudowa wanny przekłada się na ładny wygląd, ponadto pozwala zamaskować elementy instalacji kanalizacyjnej, a więc syfon i odpływ. Jeżeli dodać do tego fakt, że obudowy zasłaniają ewentualne mankamenty wykończenia łazienki, a przy tym uzupełniają jej wystrój, z pewnością to dobra i ciekawa opcja. Tak więc, jak i czym zabudować wannę w łazience?

Zabudowa wanny – jakich materiałów użyć?

Jest kilka sposobów na to, aby zabudować wannę. Wiele zależy od efektu aranżacji, jaki chce osiągnąć użytkownik. Do wyboru są między innymi:

  • Gotowa zabudowa wanny – to najprostsze rozwiązanie. Gotowe obudowy można dokupić do wielu modeli wanien. Z reguły są one dostępne w kolorach identycznych z wannami i wykonane z tych samych materiałów. Takie obudowy dostosowane są do kształtów wanien, występując w wersji prawej lub lewej. Dużą zaletą jest fakt, że zabudowa wanny poprzez gotową obudowę jest stosunkowo prosta. Tyczy się to montażu, ale i demontażu, co jest ważne na przykład z uwagi na awarię, nieszczelność czy zator w odpływie.
  • zabudowa wanny z płyt kartonowo-gipsowych – zabudowę wanny najczęściej wykonuje się z płyt kartonowo-gipsowych. Umieszcza się je na przygotowanym wcześniej stelażu.

Przy obudowach wykonywanych z płyt należy postawić na odpowiedni materiał. Do łazienki optymalne będą płyty typu H2, przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza (do 85%). To płyty wodoodporne, które pokryto impregnowanym środkiem hydrofobowym, który opóźnia i w dużym stopniu ogranicza wchłanianie wilgoci. Z powodzeniem można stosować je więc również w łazienkach. Oczywiście należy je pokryć materiałem odpornym na wilgoć, a więc na przykład glazurą. To jednak przy zabudowywaniu wanien z użyciem płyt jest oczywiste.

Zabudowa wanny — czego użyć?

Poza odpowiednimi płytami, do stworzenia zabudowy wanny z płyt g-k potrzebne będą metalowe profile C i U, listewki, śruby i kołki. Oczywiście przyda się również wkrętarka akumulatorowa do budowy stelaża i połączenia z nim płyt kartonowo-gipsowych.

  • Obudowa murowana – wykonuje się ją z łatwych w modelowaniu z bloczków z betonu komórkowego. Pozwala to stworzyć obudowę o określonym kształcie.
  • Styropianowy nośnik – uniwersalny nośnik ze styropianu. Poza stabilizacją wanny tłumi hałas powodowany przez strumień wody, kiedy ta uderza o powierzchnię. Jednocześnie obudowa w tej formie zapobiega szybkiemu wychładzaniu wody. Dużym plusem jest też prosty montaż, zwłaszcza że nośniki można regulować pod kątem długości. Nie ma również problemu z wykończeniem ich wybranym materiałem, na przykład płytkami ceramicznymi.

Materiały do zabudowy wanny

Jak wykończyć obudowę wanny?

Widać w związku z tym wyraźnie, że możliwości na wykonanie zabudowy wanny są naprawdę duże. Najprościej wybrać gotowe obudowy, ewentualnie nośniki styropianowe, które są łatwe w montażu.

Więcej pracy jest przy zabudowach wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych czy bloczków betonowych. Oba rozwiązania wymagają większego nakłady pracy. Podobnie jak nośniki styropianowe można je wykończyć na wiele różnych sposobów. Najczęściej to zabudowa wanny płytkami ceramicznymi, dobieranymi do glazury lub terakoty znajdującej się na podłodze czy ścianie. Wówczas powstaje spójna i elegancka aranżacja, która dopełnia wystrój łazienki. Oczywiście można być bardziej oryginalnym, stawiając na inne materiały: drewno, kamień, tynk, a nawet szkło.

powrót do aktualności