Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7:00-12:00 14:00-17:00
Dodany dnia: 21.08.2020

Zabudowa balkonu w bloku — jak wykonać?

Zabudowa balkonu w bloku jest doskonałą opcją dla tych, którzy chcą powiększyć swoje mieszkanie. Właściwe zaprojektowana zapewni dodatkową przestrzeń domownikom. Jak wykonać zabudowę balkonu, aby cieszyła nas przez długie lata?

Zabudowa balkonu w bloku

Zabudowa balkonu w bloku a pozwolenie

Często zabudowa balkonu w bloku wymaga pozwolenia. Zabudowa ingeruje w wygląd budynku, a więc zgodę powinna wyrazić wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Inaczej wygląda to w przypadku balkonu we własnym domu. Ważny jest też materiał. O ile zgoda dotyczy konstrukcji cięższych — drewnianych lub szklanych — o tyle nie ma problemu z konstrukcjami lekkimi z tworzyw sztucznych.

Rodzaj zabudowy balkonu

Rodzaj zabudowy w dużej mierze jest uwarunkowany konstrukcją balkonu. Jeżeli balkon jest osadzony w murach, zabudowa może być drewniana, na przykład z wykorzystaniem płotów drewnianych, lamelowych oraz kantówek.

Balkony wystające poza obrys budynku muszą mieć przezroczystą zabudowę. Najczęściej są to przezroczyste tworzywa sztuczne, na przykład pleksi (szkło akrylowe) czy poliwęglan komorowy. To materiał lekki, a przy tym tani i wykazujący dużą wytrzymałość.

Alternatywą są przesuwne tafle szkła, najlepiej hartowanego w połączeniu z zabezpieczonymi przed korozją elementami konstrukcyjnymi w formie profili i mocowań. To rozwiązanie, choć estetyczne, jest dość drogie.

System ramowy lub bezramowy

W przypadku zabudowy szklanej do wyboru jest system ramowy lub bezramowy. Zabudowa balkonu bezramowa to system tradycyjny, z aluminiową konstrukcją w formie ramki wokół każdej tafli szkła. To rozwiązanie trwałe, które nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

System bezramowy to rozwiązanie lepsze pod kątem wizualnym. Bez profili można montować grubsze szkło hartowane o grubości 10 lub 12 mm. W systemie bezramowym szkło przylega bezpośrednio do szkła, a przed przepuszczaniem powietrza wnętrze chronią specjalne uszczelki.

Co należy wiedzieć przed montażem zabudowy balkonu?

Zastanawiając się nad zabudową balkonu, wcześniej musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, a mianowicie:

  • Nośność balkonu — musisz sprawdzić, jakie jest maksymalne obciążenie balkonu, co jest niezbędne dla bezpiecznego zaprojektowania dodatkowej przestrzeni. Informację o nośności znajdziesz w projekcie budowlanym lub w spółdzielni.
  • Wypoziomowanie — upewnij się, czy balkon ma równe podłoże, na które zostaną zamontowane poszczególne elementy zabudowy. Jeżeli tak nie jest, zabudowę rozpocznij od wypoziomowania podłoża, na przykład terakotą czy wylewką epoksydową.

Laser samopoziomujący to przyrząd ułatwiający wszystkie prace remontowe i budowlane. Dzięki nowoczesnej technologii i funkcji poziomowania zapewnia on najwyższą dokładność.

Jak wykonać zabudowę balkonu?

  • Stabilność konstrukcji — sprawdź, czy ściana budynku jest ocieplona. Jeżeli tak, najpierw musisz wyciąć otwór w styropianie, a dopiero później przymocować elementy konstrukcyjne do betonu.

Uwagę musisz też zwrócić na bezpieczeństwo, zwłaszcza w perspektywie dzieci. Z reguły zabudowa balkonu jest oparta na konstrukcjach, które całkowicie eliminują ryzyko wypadnięcia, ale warto się upewnić, czy dziecko nie będzie mogło wspiąć się po elementach konstrukcyjnych.

Styl zabudowy balkonu

Zdecydowany na zabudowę balkonu w bloku lub domu możesz też wybrać styl zabudowy. Również w tej materii masz kilka opcji do wyboru:

  • Oranżeria — najbardziej efektowny sposób zabudowy balkonu, gdzie za sprawą roślin w doniczkach, krzewów ozdobnych, kwiatów i małych drzewek zamienia się on w zieloną ozdobę mieszkania. Oczywiście przy większej liczbie drzewek i krzewów warto zwrócić uwagę na nośność balkonu.
  • Strefa relaksu — naturalne przedłużenie salonu, gdzie możesz wstawić meble ogrodowe, doniczki, osłony balkonowe itp., aby balkon współgrał z resztą mieszkania.
  • Składzik — dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy, na przykład rowerów, deskorolek, ale też większych narzędzi. Pomogą w tym systemy warsztatowe, regały modułowe czy gotowe skrzynie ogrodowe.

Zabudowa balkonu

Podsumowując, zabudowa balkonu w bloku, ale i domu może być naprawdę ciekawą opcją, na którą decyduje się coraz więcej osób. Przede wszystkim to dodatkowe miejsce do relaksu lub przechowywania rzeczy. Zabudowa balkonu stanowi też dodatkową izolację akustyczną i termiczną, z jednej strony tłumiąc dźwięki dochodzące z ulicy, z drugiej stanowiąc barierę przed zimnem.

powrót do aktualności
Uwaga, zmiana godzin otwarcia. Pn-Sb 7:00-12:00 14:00-17:00. Sprzęt wypożyczony w sobotę należy oddać tego samego dnia lub w poniedziałek i zostanie naliczona opłata za 2 doby.
This is default text for notification bar