Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 15.11.2019

Wiercenie w płytkach. Jak zrobić dziurę w ceramice?

Oczywiste jest, że wiercenie w płytkach wiąże się z tym, że ceramika może pęknąć. Dlatego należy robić to ostrożnie i właściwie się do tego procesu przygotować. Tak więc, jak zrobić dziurę w płytkach, aby ich nie zniszczyć?

wiercenie w płytkach

Czego użyć do wiercenia w płytkach?

Wiercenie w płytkach wymaga korzystania z odpowiedniego sprzętu. Przyda się wiertarka udarowa, a najlepiej młotowiertarka. Jest to bowiem najlepsze narzędzie do robienia dziur. Zwłaszcza że same płytki często nie tolerują udaru, ale jeżeli za nimi znajduje się ściana, to ten może być niezbędny.

Młotowiertarka to łatwe w obsłudze i idealne do wiercenia w płytkach ceramicznych i gresie narzędzie, które jest dostępne w naszej ofercie. Wypożyczony sprzęt jednocześnie pozwoli na wiercenie otworów w ścianie niezależnie od materiału, z jakiego jest ona wykonana.

Jakie wiertła do wiercenia w płytkach?

Poza samym sprzętem wiercenie w płytkach wymaga dobrania właściwych wierteł. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na same płytki i materiał, z jakich zostały one wykonane.

  • gres i płytki nieszkliwione – przy takich płytkach optymalne będą dobrej jakości wiertła do betonu. Mogą to być zwykłe wiertła o dwóch krawędziach tnących lub wiertła SDS, które mają cztery krawędzie tnące. Ewentualnie wiercenie w płytkach gresowych można wykonać za pomocą specjalnych wierteł bezudarowych, ale tylko wówczas, kiedy pod płytkami nie znajduje się podłoże z betonu, silikatów lub pełnej cegły.
  • płytki szkliwionewiercenie w płytkach szkliwionych odbywa się z wykorzystaniem wierteł łopatkowych, które posłużą przewierceniu płytki i drugich dobranych do materiału znajdującego się pod nią. Kluczowe są tu wiertła łopatkowe o walcowatym trzpieniu. Wiertła zwane też piórowymi nie powodują wyszczerbień na obwodzie wywiercanego otworu. Jeżeli nie ma możliwości skorzystania z wierteł łopatkowych, zastąpić można je ostrym wiertłem z przeznaczeniem do metalu.

wiercenie w płytkach

Jak wiercić w glazurze?

Wiercenie w płytkach nie musi być trudne. Po skompletowaniu odpowiedniego sprzętu i wierteł należy zaznaczyć ołówkiem punkty wiercenia. Następnie wystarczy punktakiem delikatnie wybić w miejscach wiercenia małe otworki, co zapobiegnie ślizganiu się wiertła. Podobny efekt da naklejenie na płytkę szorstkiej taśmy malarskiej.

W płytce trzeba wiercić delikatnie i bez udaru. Z kolei już po przewierceniu płytki ceramicznej założyć wiertło do betonu i w ścianie wiercić już z udarem. Oczywiście trzeba zachować przy tym ostrożność, aby wiertło poddane wibracjom nie uszkodziło krawędzi płytki.

Bez udaru należy też wiercić w gresie, choć przy tego rodzaju płytkach lepsze będą wiertła z koronką diamentową. Jako że przy dłuższym wierceniu płytka może pęknąć, co kilkanaście sekund należy przerwać wiercenie, zanurzając koronkę wiertła w zimnej wodzie. W innym wypadku szybko ulegnie ona zniszczeniu.

Wiercenie w płytkach ceramicznych nie jest więc szczególnie skomplikowane, ale wymaga właściwego przygotowania, a już na pewno skompletowania odpowiedniego sprzętu. Zresztą podczas obróbki ceramiki może powstać kilka nieprzyjemnych zjawisk, np. przegrzania się narzędzi, co można minimalizować przez chłodzenie wierteł i koron. Poza tym wykonywanie dziur w ceramice to problem z odsysaniem powstałego podczas pracy urobku, ale i z tym można sobie w prosty sposób poradzić, choćby korzystając z odkurzacza lub zbierając pył na kartkę czy do jakiegoś opakowania.

wiercenie w płytkach

Ważniejsze natomiast, aby jeszcze przed rozpoczęciem pracy i wierceniem w płytkach sprawdzić, czy na linii wiertła nie ma rur bądź kabli. W tym celu należy posłużyć się specjalistycznym sprzętem. Dobry będzie na przykład elektryczny detektor instalacji. Niezły sprzęt do wypożyczania w Extul pozwala zlokalizować instalacje wykonane z tworzyw sztucznych, przewody pod napięciem, metale, a nawet drewno.

powrót do aktualności