Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 13.09.2019

Układanie płytek wielkoformatowych

Płytki wielkoformatowe szybko zyskują dziś na wziętości. Podpowiadamy, jak przeprowadzić układanie płytek wielkoformatowych, aby te dobrze się trzymały i nie pękały.

układanie płytek wielkoformatowych

Materiał i rozmiary płytek wielkoformatowych

Większość płytek wielkoformatowych dostępnych w sprzedaży jest wykonanych z gresu. To ważne, gdyż układanie płytek wielkoformatowych wykonanych z tego materiału wymusza odpowiednie przygotowanie podłoża, ale też stosowania specjalnych zapraw klejowych i właściwej techniki. Same płytki gresowe są natomiast mniej nasiąkliwe aniżeli glazura czy terakota, z nasiąkliwością mniejszą niż 1%.

Najwięcej płytek w wielkim formacie na rynku ma rozmiar kwadratu o boku 60 cm lub prostokąta o wymiarach 30 × 60 cm. Poza tym płytki wielkoformatowe mogą mieć inne rozmiary, tj.:

  • 75 × 75 cm
  • 80 × 80 cm
  • 100 × 100 cm
  • 120 × 120 cm

Jak przygotować podłoże pod układanie płytek wielkoformatowych?

Przy płytkach dużego formatu szczególnie ważne jest prawidłowe zaplanowanie ich ułożenia w pomieszczeniu. Płytki wielkoformatowe trzeba układać od najbardziej widocznego miejsca, aby docinane elementy znajdowały się po bokach.

układanie płytek wielkoformatowych

Samo podłoże trzeba wcześniej starannie oczyścić z zabrudzeń, które mogą zmniejszać przyczepność płytek. Musi ono być mocne i równe, z wilgotnością do 2%. Do wyrównania powierzchni należy zastosować specjalne masy szpachlowe lub wylewki samopoziomujące. Ważne jest również zagruntowanie podłoża, co pozwoli na związanie drobnych zanieczyszczeń, zmniejszenie nasiąkliwości, a przede wszystkim zwiększenie przyczepności podłoża.

Jaki klej do płytek wybrać?

Przed wyborem kleju do płytek, najpierw należy określić ich rodzaj, format i podłoże, na którym będą one układane. Z uwagi na niską nasiąkliwość gres powinien być mocowany zaprawami o podwyższonej przyczepności klasy C2 bądź też klejami niższej klasy z przeznaczeniem do gresu. Z kolei przy naprawdę dużych płytkach wskazane jest stosowanie zapraw elastycznych klasy S1. Jeszcze innych klejów – klasy C2S1 – warto używać, jeżeli układanie płytek wielkoformatowych ma miejsce w pomieszczeniach wystawionych na silne działanie promieni słonecznych lub z ogrzewaniem podłogowym. Te same kleje sprawdzą się przy układaniu ich na podłożach o małej przyczepności, np. płytach drewnopochodnych lub lamperiach.

Oczywiście klej to jedno, drugie to jego właściwa konsystencja. Przy przygotowywaniu zaprawy i dla uzyskania jej najlepszej konsystencji zawsze należy sięgnąć po mieszadło.

Układanie płytek wielkoformatowych

Układając duże płytki, zaprawę nakłada się w postaci jednolitej cienkiej warstwy przy użyciu szpachli o wysokości zęba 4 mm. Klej jest nakładany na podłoże oraz płytkę, tak aby w wytworzonym połączeniu klejowym nie było pustych przestrzeni. Jeszcze przed nałożeniem kleju płytkę można przetrzeć wilgotną ściereczką, dzięki czemu zyska ona na przyczepności. Warstwa kleju powinna mieć około 1 cm grubości, choć im większe elementy, tym nałożyć trzeba grubszą warstwę zaprawy klejowej.

Układanie płytek wielkoformatowych wymaga sporej staranności i ostrożności. Klejenie dużych płytek powinno odbywać się bez ich większego przesuwania, najwyżej o milimetry. Jako że płytki o wielkim formacie z gresu są ciężkie, ich układanie może wymagać zaangażowania dwóch glazurników. Oczywiście przy układaniu płytek należy zadbać o poziom. Tu z pomocą przychodzi poziomnica.

układanie płytek wielkoformatowych

Spoinowanie płytek wielkiego formatu

Jeżeli układanie płytek wielkoformatowych mamy już za sobą, konieczne jest uzupełnienie szczelin fugą. Wielkość najmniejszej spoiny to różnica między wymiarem nominalnym i rzeczywistym produktów rektyfikowanych. Jeżeli płytki ratyfikowane mają bok o dł. 60 cm, w rzeczywistości może on mieć 59,8 cm. Te 2 mm to minimalna szerokość spoiny. W praktyce jej wielkość i kolor dobiera się w zależności od oczekiwanego efektu. Niezależnie od efektu, jaki chce się osiągnąć, wcześniej warto jednak sprawdzić, czy fuga nie odbarwi płytek. Wystarczy nanieść ją na brzeg jednej z płytek, pozostawić do wyschnięcia, zetrzeć i sprawdzić, czy element się nie odbarwił.

Nie ma natomiast konieczności impregnowania płytek gresowych. Ewentualnie zaimpregnować można same fugi, które dzięki temu nie będą chłonąć zabrudzeń.

powrót do aktualności