Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 10.01.2018

Układanie płytek podłogowych krok po kroku

Czy układanie płytek podłogowych jest skomplikowane? Z pewnością doświadczony pracownik budowlany nie będzie mieć z tym większego problemu i sobie z tym zadaniem poradzi. W innym wypadku przed rozpoczęciem prac na pewno nabyć trzeba niezbędnej wiedzy, a do układania płytek się dobrze przygotować. Ważna jest także odpowiednia kolejność prac. W innym wypadku już po kilku miesiącach płytki mogą zacząć się odklejać. Jak wygląda układanie płytek podłogowych krok po kroku?

układanie płytek podłogowych

Przygotowania

Zanim zabierzemy się za układanie płytek podłogowych, wcześniej musimy się do tego zadania odpowiednio przygotować. Zacząć należy od przygotowania podłoża, które musi być zwarte i nośne. Usunąć należy z niego wierzchnią warstwę starej posadzki do momentu, kiedy nie będziemy w stanie zarysować jej powierzchni ostrym narzędziem. Następnie należy zagruntować ją emulsją gruntującą, dzięki czemu zwiększymy odporność płytek na wilgoć.

Przy układaniu płytek podłogowych ważna jest również właściwa zaprawa, która musi mieć odpowiednie parametry. Niezwykle istotnym parametrem jest tu tzw. czas otwarty, który informuje, w jakim czasie od momentu położenia zaprawy należy układać płytki. Parametr ten zależny jest przede wszystkim od temperatury, w jakiej wykonujemy układanie płytek podłogowych. Wpływ na niego mają więc takie czynniki jak na przykład ogrzewanie podłogowe. Wówczas czas otwarty jest krótszy, a płytki układać należy niewielkimi partiami.

Układanie płytek podłogowych nie będzie możliwe, jeżeli nie zaopatrzymy się w odpowiednie materiały. Na tym etapie prac zgromadzone muszą zostać: emulsja do gruntowania, klej do płytek, zaprawa wyrównująca, fuga, paca, szczypce, gumowy młotek, gumowy ściągacz, miara, poziomica, ołówek, sznur pomiarowy czy krzyżyki dystansowe. Niezbędna będzie również gilotyna do płytek, której nie trzeba nawet kupować, bo można ją wypożyczyć. Dzienny koszt wypożyczenia to około 35-40 zł. Ceny wypożyczenia są więc stosunkowo niskie.

Plan pracy

Przed przystąpieniem do układania płytek wykonać trzeba również plan pracy. W tym wyznaczyć należy między innymi miejsca najbardziej reprezentatywne danego pomieszczenia, gdzie trafić powinny płytki bez żadnych skaz. Te lekko uszkodzone lub docinki schować można natomiast pod meblami czy umieścić w miejscach słabo widocznych. Plan pracy powinien zawierać także sposób układania płytek. Układów rozmieszczenia płytek wyróżniamy kilka, a najpopularniejsze z nich to:

* układ prosty — najpopularniejszy układ, w którym fugi są równoległe do krawędzi płaszczyzny i przecinają się pod kątem prostym
* układ karo — płytki ułożone są w siatce z fugami ustawionymi pod kątem 45 st. w stosunku do ścian
* układ mijankowy — układ, w którym kolejne rzędy płytek względem poprzednich są przesunięte
* układ mieszany — duże płytki w układzie tym miesza się z płytkami mniejszymi

układanie płytek podłogowych

Oczywiście układy można ze sobą mieszać, choć mniej doświadczony pracownik budowlany raczej na taki krok się nie zdecyduje. Pamiętajmy też, że układanie płytek podłogowych zazwyczaj generuje większą ilość materiału od wielkości powierzchni pomieszczenia. Wynika to z docinek czy uszkodzeń płytek. Powinno być ich 5-15% więcej niż wynoszą wymiary powierzchni.

Układanie płytek podłogowych

Etap I — przygotowanie podłoża

Betonowe podłoże należy wyczyścić, wykorzystując do tego odkurzacz oraz roztwór alkaliczny i wodę. Na taką powierzchnię nałożyć trzeba jedną lub dwie warstwy emulsji gruntującej bądź jeżeli wymaga tego sytuacja wylewki samopoziomującej. Układanie płytek podłogowych może również mieć miejsce na starych płytkach. Należy jedynie pamiętać o zapewnieniu im szorstkiej powierzchni, do czego wykorzystać można szlifierkę. Następnie tak jak przy powierzchni betonowej nakładamy emulsję gruntującą oraz ewentualnie masę samopoziomującą.

Etap II – dopasowanie płytek

Układanie płytek podłogowych rozpoczynamy od prac na sucho, dzięki czemu uzyskamy estetyczną wizualizację pomieszczenia. Zawsze rozpoczynamy od ściany będącej najdalej od wyjścia, a płytki układamy według dwóch prostopadłych do siebie pasów. W stworzeniu dwóch prostopadłych linii pomoże sznur pomiarowy. Przecięcie dwóch lin znajdować się powinno na środku pomieszczenia.

Etap III – układanie płytek podłogowych

Zanim położymy płytki, najpierw na podłożu umieszczamy klej i za pomocą specjalnej szpachelki rozmieszczamy go równomiernie na powierzchni. Następnie w miejscu tym układamy płytkę i dociskamy ją do podłoża, dobijając ją delikatnie gumowym młotkiem. Pomiędzy kolejny płytkami umieszczamy krzyżyki dystansowe, a przy pomocy poziomicy sprawdzamy, czy dana płytka względem innych jest idealnie równa. Jeżeli znajduje się ona za wysoko, należy dobić płytkę lub zebrać część kleju. W odmiennej sytuacji kleju trzeba dołożyć.

układanie płytek podłogowych

Gilotyna do płytek to sprzęt gwarantujący szybkie, bezpieczne i dokładne cięcie płytek podłogowych.

Zanim klej przyschnie, jego nadmiar należy usunąć spomiędzy płytek wspólnie z krzyżykami dystansowymi. Przy pomocy specjalnego skrobaka usuwamy go również z samych płytek. Pamiętajmy też, że docinając ostatni rząd płytek, należy zachować dylatację, a więc przerwę pomiędzy płytką a ścianą. Ułożone płytki pozostawiamy na około 24 godziny do wyschnięcia.

układanie płytek podłogowych

Etap IV — fugowanie

Kiedy układanie płytek podłogowych już za nami pozostało jedynie fugowanie. Spoiny pomiędzy płytkami muszą być czyste. Fugę nanosimy natomiast, używając do tego gumowego ściągacza, pamiętając przy tym, że nie należy nakładać fugi pomiędzy płytkami a ścianą. Po zakończeniu fugowania całość przecieramy mokrą szmatką. Szczeliny pomiędzy płytkami a ścianą maskujemy natomiast przy pomocy listw przypodłogowych.

Podsumowanie

Układanie płytek podłogowych nie jest więc pracą specjalnie skomplikowaną, dzięki czemu przy dobrym przygotowaniu poradzić sobie z tym powinien każdy mężczyzna, który ma chwilę wolnego czasu i chce zaoszczędzić na zatrudnieniu specjalistów. Poza oszczędnością finansową warto również zwrócić uwagę na coś jeszcze, a mianowicie dumę, bo z pewnością samodzielne układanie płytek podłogowych takim powodem do dumy będzie.

powrót do aktualności