Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 20.12.2017

Układanie paneli podłogowych

Czy układanie paneli podłogowych jest trudne? Wielokrotnie zatrudniamy do tego kogoś z zewnątrz. Jak się okazuje całkowicie niepotrzebnie, gdyż w ciągu dnia jesteśmy w stanie ułożyć nawet do 50 mkw. takich paneli. Prace te nie wymagają bowiem użycia wielu narzędzi. Nie jest też do tego potrzebne doświadczenie. Od czego zacząć?

układanie paneli podłogowych

Potrzebne narzędzia

Zacznijmy od narzędzi, które będą nam przydatne przy takich pracach. Warto wyposażyć się w składający się z plastikowego lub drewnianego klocka oraz przyrząd do dobijania paneli przy ścianach zestaw montażowy. Potrzebny będzie również gumowy młotek i kliny.

Do cięcia paneli stosować można piłę ręczną, choć o wiele lepsza będzie wyrzynarka. Wystarczająca będzie ta o mocy 400-700 W. Nie trzeba jej nawet nabywać na własność. Skoro dziennie ułożyć można kilkadziesiąt mkw. paneli, warto taki sprzęt wypożyczyć. Wypożyczenie wyrzynarki kosztować nas będzie 15-20 zł za dobę. Drogo nie jest, a sprzęt ten jest znacznie praktyczniejszy, prostszy w użyciu oraz bezpieczniejszy niż piła ręczna.

Przygotowanie posadzki

Układanie paneli podłogowych rozpoczynamy od przygotowania posadzki, która musi zostać oczyszczona ze wszelkich zabrudzeń. Uzupełnić trzeba również wszystkie ubytki i wgłębienia, po czym zabrać się za usuwanie ewentualnych wybrzuszeń. Ubytki i wybrzuszenia będą bowiem prowadzić do miejscowego uginania się paneli. Poziom posadzki sprawdzić należy poziomicą.

Dodatkowo w przypadku układania paneli na parterze niezbędna będzie również folia, która chroni panele przed wilgocią z posadzki na gruncie. Przy wyższych kondygnacjach nie jest ona obowiązkowa, choć i tak wielu użytkowników się na nią decyduje.

Ułożenie podkładów podłogowych

Kolejnym etapem jest ułożenie podkładów podłogowych. Obecnie najpopularniejsze są podkłady piankowe, XPS oraz korek. Pianki są również najtańsze, ale przy większych obciążeniach podatne na odkształcenia. Rozkłada się je z rolki, a ich grubość to ok. 2 mm.

Dobrym wyborem są podkłady z płyt XPS o grubości co najmniej 4-5 mm. Łatwo je docinać, do czego wykorzystamy zwykły nożyk, choć posłużyć można się tu wypożyczoną wyrzynarką. Są one twarde i wytrzymałe, a jednocześnie sprostają większym obciążeniem. Dodatkowo opierają się wilgoci, a więc stosować można je nie tylko na wyższych kondygnacjach, ale również na parterze.

Cięcie i układanie paneli podłogowych wyrzynarką jest proste, szybkie i bezpieczne!

Droższy będzie bardzo wytrzymały, ale niestety mało odporny na wilgoć korek. Stosowanie takich podkładów na posadzkach na gruncie nie jest więc zalecane nawet przy zastosowaniu dodatkowej folii przeciwwilgociowej.

Pamiętajmy, że podkłady należy układać skośnie do kierunku montażu paneli, dzięki czemu unikniemy sytuacji łączenia paneli w miejscu połączenia podkładów, co osłabiłoby połączenie naszej podłogi. Nie dotyczy to rzecz jasna podkładów rozkładanych z rolki.

Układanie paneli

Układanie paneli podłogowych rozpocząć należy, zaczynając od jednego z narożników pomieszczenia. W pierwszej kolejności układamy je wzdłuż jednej krawędzi ściany. Wkładamy je pod lekkim kątem, aby po ich dociśnięciu te dokładnie się ze sobą połączyły. Warto zachować przy tym ostrożność. Zbyt mocne dociśnięcie przy jakichś zabrudzeniach w szczelinach może doprowadzić bowiem do uszkodzenia paneli. Do poprzedniego paska dociskamy kolejny i tak dalej, wykorzystując do tego młotek oraz plastikowe lub drewniane dobijaki. Układanie paneli podłogowych przy ścianach ułatwić sobie można, stosując specjalny dobijak w formie wygiętej blachy.

Przy układaniu paneli pamiętać musimy, że jest to podłoga pływającą, która musi mieć swobodę przemieszczania się. Dylatacja podłogi przy ścianach nie może być jednak duża i powinna sprowadzać się do ok. 1,0-1,5 cm. W tym celu najlepiej stosować plastikowe czy drewniane kliny, choć zastąpić można je również dociętą płytą OSB czy innymi materiałami.

O powstałe szczeliny nie ma się oczywiście co martwić, ponieważ zostaną one zasłonięte przez plastikowe czy drewniane listwy przypodłogowe. Do ich mocowania na ogół wykorzystuje się wkręty. Mogą to być również listwy klejone.

Podsumowanie

Układanie paneli podłogowych nie jest więc zadaniem, z którym mężczyzna by sobie nie poradził. Wystarczy trochę chęci i odrobina wolnego czasu. Poza zaoszczędzonymi środkami finansowymi jest coś jeszcze, czego nikt nam nie odbierze, a więc satysfakcja z samodzielnie wykonanej pracy.

powrót do aktualności