Wykładzina dywanowa to dobry materiał wykończeniowy na podłogi. Jest względnie tania i prosta w montażu. Wystarczy kilka narzędzi, odrobina chęci, nieco wolnego czasu i każdy poradzi sobie z tym osobiście. Jak przeprowadzić montaż wykładziny dywanowej?
Zabierając się za montaż wykładziny dywanowej, poza samym materiałem potrzebna będzie taśma dwustronnie klejąca, nóż do wykładzin, miarka, linijka, cokoły na ścianę, jeżeli dotąd ich nie ma i wkrętarka. Tylko tyle potrzeba do samodzielnego ułożenia wykładziny dywanowej. Oczywiście zagospodarować należy też odrobinę wolnego czasu. Gwarantujemy, że duma z samodzielnego położenia wykładziny, a przy okazji zaoszczędzone na tym pieniądze zrekompensują straconych kilka godzin.
Pomiar wykładziny dywanowej
Chcąc ułożyć wykładzinę, najpierw należy ją kupić. Wcześniej pomieszczenie wymaga jednak dokładnego wymierzenia. Mowa o jego szerokości i długości, ale jednocześnie również wymiarach wnęk i ukośnych ścian. Warto szukać wykładzin o szerokości odpowiadającej szerokości pomieszczenia, w których się ona znajdzie. Wówczas jeden kawałek pokryje całą podłogę. Dzięki temu można uniknąć sztukowania i łączeń. Pamiętać przy tym trzeba, że przy wymierzaniu pomieszczenia do każdego wymiaru należy dodać 15 cm zapasu.
Montaż wykładziny dywanowej na taśmę
Wykładzinę najlepiej montować na taśmę. Wówczas pozostaje wybór pomiędzy taśmą dwustronnie klejącą oraz taśmą samoprzylepną z rzepem. W tym drugim przypadku montaż nie zawsze jest jednak możliwy. Tak układać można jedynie wykładziny dywanowe o spodzie filcowym lub z włókniny.
Jak zakryć miejsca łączenia wykładziny?
Żeby ułożona wykładzina wyglądała estetycznie, należy zakryć miejsca jej łączenia. Wykorzystać można przy tym listwy zabezpieczające. Te jednak stosuje się na łączeniach wykładziny z innym materiałem. Na łączeniach dwóch pasów wykładziny lepiej z nich nie korzystać, bo będą mocno rzucać się w oczy. Lepszym rozwiązaniem jest staranne docięcie pasów wykładziny i dobre obciążenie brzegów, aby miejsce łączenia było jak najmniej widoczne.
Żadnego problemu nie ma przy ścianach. Wokół ścian stosuje się wysokie na ok. 10 cm listwy dywanowe wykonane z metalu lub plastiku. Do ścian przymocowuje się je wkrętami. Od góry cokoły są wykończone niewielkim daszkiem. Pasek wykładziny docięty na odpowiednią wysokość wystarczy wówczas wkleić w profil.
Wkrętarka jest najlepszym narzędziem do mocowania listew dywanowych do ściany. Cokoły przy pomocy wkrętów przytwierdza się szybko, a one same są przymocowane solidnie i trwale.
Cokół może być również zrobiony z listew przyściennych. Wówczas do ścian mocuje się je co kilkanaście bądź kilkadziesiąt centymetrów wkrętami lub za pomocą kleju montażowego, który nakłada się punktowo. Wystarczy listwę przyłożyć do ściany i na kilka sekund docisnąć. Następnie ją odsunąć, poczekać chwilę aż klej nieco wyschnie i ponownie docisnąć do ściany.
Montaż wykładziny dywanowej krok po kroku
- Ułóż „na sucho„ odpowiednio przyciętą wykładzinę na posadzce, po czym nożem do cięcia wykładzin przytnij jej nadmiar. Pamiętaj, aby była ona odsunięta od ściany o ok. pół centymetra. Podczas przycinania wykładziny przy ościeżnicy i w innych miejscach sprawiających trudność użyj noża z wymiennym ostrzem haczykowym.
- Zwiń wykładzinę i wynieś do innego pomieszczenia.
- Przyklej do posadzki taśmę dwustronnie klejącą, nie usuwając z niej papieru zabezpieczającego. Pasy taśmy dwustronnej muszą biec wzdłuż ścian i przez środek podłogi. Między nimi możesz wykleić mniejsze paski biegnące na ukos. Zabezpieczą one wykładzinę przed marszczeniem, a ona sama będzie lepiej trzymać się posadzki.
- Ponownie rozwiń wykładzinę i wyrównaj jej ułożenie w stosunku do ścian, a następnie delikatnie zwiń ją do połowy.
- Zerwij papier ochronny z pasów taśmy, które nie są przykryte wykładziną.
- Rozwijaj stopniowo wykładzinę, jednocześnie wygładzając ją rękoma i dociskając do podłoża.
- Czynności w punktach 5. i 6. powtórz z drugą częścią wykładziny.
Montaż wykładziny dywanowej na taśmę dwustronnie klejącą nie jest więc szczególnie skomplikowanym i wymagającym zadaniem. Tym bardziej warto zabrać się za to osobiście. Wprawdzie poświęcicie na to kilka godzin, ale zaoszczędzicie nieco w portfelu i będziecie dumni z wykonanej pracy.