Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 27.03.2019

Samodzielny montaż zlewozmywaka

Zlewozmywak to bardzo ważny elementem wyposażenia każdej kuchni, która dla wielu jest najważniejszym pomieszczeniem całego mieszkania. Musi on być estetyczny, funkcjonalny i praktyczny. Na rynku są zlewy różne pod kątem wielkości, ilości komór czy materiału. Jak zabrać się za samodzielny montaż zlewozmywaka?

samodzielny montaż zlewozmywaka

Samodzielny montaż zlewozmywaka nakładanego

Najprościej jest zamontować zlew nakładany na szafkę. Nie trzeba tu żadnych specjalistycznych narzędzi. Przydadzą się miarka, zestaw wkrętów i śrubokręt, choć o wiele wygodniej przykręcić go przy wykorzystaniu do tego wkrętarki. Co istotne, takie zlewy są standardowych rozmiarów, a więc pasują do szerokości większości szafek kuchennych.

Sam montaż takiego zlewozmywaka sprowadza się do wkręcenia w określonych miejscach szafki wkrętów, a także ich zakleszczeniu w otworach centrujących. Ważne, aby zlew dosunąć maksymalnie do płaszczyzny szafki. Możliwie jak najlepiej do ściany przylegać powinien natomiast metalowy kołnierz, który jest częstym elementem kuchennego zlewu.

samodzielny montaż zlewozmywaka

Później pozostanie już tylko uszczelnić miejsca styku szafki ze zlewem, do czego wykorzystuje się specjalne listwy lub silikon sanitarny. Pozwala to zabezpieczyć szafkę przed dostawaniem się do płyty wody, a w konsekwencji puchnięcia materiału i rozpadu mebla. Ochroni też szafkę przed rozwojem grzybów i pleśni.

Samodzielny montaż zlewozmywaka wpuszczanego w blat

O wiele lepiej pod względem estetycznym wyglądają zlewozmywaki wpuszczane w blat. Takie elementy sanitarne dostępne są w wielu wariantach materiałowych, kolorystycznych i wzorniczych, co pozwala wybrać zlewozmywak optymalny dla wystroju swojej kuchni. Nieco trudniejszy jest natomiast ich montaż. Wymaga on większej precyzji, pewnej wiedzy i wymusza korzystanie z właściwych narzędzi.

Przede wszystkim taki zlewozmywak ma kołnierz, który osadzany jest w otworze wyciętym w blacie. Chcąc go zamontować, należy więc określić jego wymiar i miejsce, w którym znajdzie się taki zlewozmywak. Pomagają szablony instrukcyjne. Często są one częścią zestawu. Odwzorowują one kształt kołnierza zlewu, przez co łatwiej odrysować jego kontury na blacie.

Trudniejsze jest jednak cięcie samego blatu. Jeżeli jest on płyty wiórowej lub drewna, wówczas wystarczy wyrzynarka. Konglomerat, kompozyt czy kamień wymagają jednak zastosowania o wiele bardziej specjalistycznego sprzętu i w trosce o blaty lepiej zlecić to specjalistom.

Wyrzynarka to urządzenie bardzo wytrzymałe, a jednocześnie lekkie, poręczne i co najważniejsze, również efektywne. Doskonale sprawdza się też w wycinaniu otworów w na zlewozmywak w blacie. Oczywiście, o ile jest on z drewna lub płyty wiórowej.

samodzielny montaż zlewozmywaka

Samodzielny montaż zlewozmywaka podbudowywanego

Najlepszy efekt wizualny, przy połączeniu blatu ze zlewozmywakiem daje zlew podbudowywany. Problem w tym, że samodzielny montaż zlewozmywaka tego rodzaju jest dość skomplikowany. Wielu nie zdecyduje się na to osobiście, ale przy zachowaniu ostrożności jest to możliwe. Co kluczowe, również i w tym przypadku zlew osadza się w wyciętym wcześniej otworze w blacie, choć jego montaż odbywa się już inaczej, jak sama nazwa wskazuje, od spodu.

Jako że takie zlewozmywaki montowane są jedynie w blatach z konglomeratu lub kamienia naturalnego, ewentualnie w odpornym na wilgoć, litym drewnie egzotycznym, problemem jest już samo wycięcie otworu bez uszkodzenia struktury blatu. Jeżeli otwór jest już wycięty, blat trzeba odwrócić na stronę wewnętrzną, a zlew podwiesić, korzystając z uchwytów przykręcanych śrubami.

Taki montaż wymaga również zastosowania uszczelek gumowych, ale przy prawidłowym montażu są one niewidoczne. Po zamontowaniu zlewozmywaka jest on optymalnie dopasowany do blatu i doskonale się w niego wtapia, tworząc idealną całość.

Samodzielny montaż zlewozmywaka nie musi być więc skomplikowany, choć wiele zależy od jego rodzaju, materiału i tego, w jakim blacie jest on umieszczany. Optymalnym rozwiązaniem w stosunku ceny do jakości jest montaż zlewozmywakowa wpuszczanego w blat. Z takim montażem każdy poradzi sobie też osobiście. Zwłaszcza jeżeli blat nie jest z kamienia, ale z płyty wiórowej czy drewna.

powrót do aktualności