Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 17.01.2018

Samodzielny montaż mebli kuchennych

Nie brakuje opinii, które wskazują na to, że kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w naszym mieszkaniu. Można się z tym zgodzić lub nie. Jedno jest mimo wszystko oczywiste. W każdej kuchni znaleźć się muszą niezbędne tu meble. Te mogą być standardowe, choć coraz częściej Polacy wybierają zabudowy kuchenne pod wymiar. Ten wybór to jednak sprawa indywidualna. Warto przyjrzeć się natomiast montażowi takich mebli. Jak wykonać samodzielny montaż mebli kuchennych, oszczędzając na tym kilkaset złotych?

montaż mebli kuchennych

Przygotowanie pomieszczenia

Podobnie jak w przypadku innych remontów, tak i tym razem prace zaczynamy od przygotowania pomieszczenia. Pomijamy tu już kwestię położenia nowej tapety czy pomalowania ścian, choć przy okazji remontu warto o tym pomyśleć. Dodatkowo zająć się trzeba również stanem technicznym podłogi, która musi być równa. Ściany natomiast muszą utrzymać ciężar szafek wraz z ich wyposażeniem.

Przyda się również odrobina wyobraźni. Choćby do tego, aby na ścianie naszkicować układ nowej kuchni, sprawdzając jednocześnie rozmieszczenie dopływu wody i gazu czy przebieg instalacji elektrycznej. Informacje te wykorzystamy, kiedy będziemy wiercić otwory na szyny lub haki, na których zawiesimy szafki.

Montaż szafek kuchennych

Samodzielny montaż mebli kuchennych na pewno nie jest zadaniem szczególnie skomplikowanym. Zabierając się za składanie szafek, przygotujmy wcześniej odpowiedni do tego sprzęt. Na pewno przyda się akumulatorowa wiertarko-wkrętarka, dzięki której zaoszczędzimy wiele czasu, zwykły i gumowy młotek, zwijana miara, a więc tzw. metrówka, ołówek oraz ewentualnie wyrzynarka. Do montażu szafek kuchennych nie potrzebujemy w zasadzie nic więcej. Wszystkie niezbędne akcesoria są bowiem dostarczone przez producenta. Same wyrzynarki czy wiertarko-wkrętarki najlepiej natomiast wypożyczyć. Wypożyczalnie elektronarzędzi oferują solidny sprzęt markowych producentów, którego użyczają już od 20 zł za dobę.

montaż mebli kuchennych

Składając szafki, postępować należy zgodnie z dołączoną do nich instrukcją. Niemal każdy taki mebel poza niewielkimi wyjątkami ma cztery ściany składające się na korpus i przybijaną do nich tylną płytę, gdyż ich fronty montujemy na końcu, o czym w dalszej części artykułu. Przy odrobinie wprawy montaż jednej szafki sprowadza się zaledwie do kilkunastu minut.

Wykorzystanie przy składaniu mebli kuchennych wiertarko-wkrętarki to gwarancja dobrze złożonych segmentów i przy tym duża oszczędność czasu.

* najpierw góra, potem dół

Montując meble, zawsze zaczynamy od szafek górnych. Samodzielny montaż mebli kuchennych jest wówczas wygodniejszy, gdyż pozostawiamy sobie przestrzeń do pracy. Szafki górne mocuje się tak, aby ich dolna krawędź znajdowała się na wysokości około 135 cm od podłogi. Jest to optymalna wysokość na to, aby wstawić szafkę dolną z blatem przy pozostawieniu wystarczającej ilości wolnej przestrzeni pomiędzy szafkami dolną i górną.

Chcąc zawiesić szafkę, najpierw należy nanieść jej wymiary na ścianę, wykorzystując do tego listwę oraz poziomicę. Zestawy mebli kuchennych najwygodniej wieszać na szynach przykręconych do ściany przy pomocy odpowiednich dla danego rodzaju materiału kołków montażowych. Alternatywą jest wieszanie szafek na hakach. Oczywiście zadbać trzeba, aby szafka była wypoziomowana. Zdarza się i to bardzo często, że niestety ściana naszej kuchni nie jest wystarczająco równa. Wówczas wyrównać ją można, podkładając pod szynę podkładki dystansujące. Pamiętajmy również, że jeżeli w naszym zestawie znajduje się szafka narożna, montaż mebli kuchennych zaczynamy właśnie od niej.

* ustawianie szafek dolnych

Następnym etapem prac jest ustawienie szafek dolnych. Tutaj najlepiej od razu zająć się często stanowiącym problem zlewozmywakiem. Szafki nie mają zazwyczaj wykonanych otworów na odpływy, które wyciąć należy osobiście przy pomocy wyrzynarki.

Kolejno ustawiane szafki dolne skręcamy ze sobą z wykorzystaniem do tego wkrętów. Wówczas tworzyć będą one zwarty rząd mebli i dobrze do siebie przylegać. Warto zadbać tylko o to, aby łby wkrętów widoczne w jednej szafce dobrze ukryć. Posłużyć do tego mogą na przykład samoprzylepne zaślepki. Większego problemu nie ma na ogół także z ich wypoziomowaniem. Posłużą bowiem do tego ich regulowane nogi.

* montaż blatów

Po wypoziomowaniu dolnego segmentu montaż mebli jest niemal ukończony. Zadbać trzeba jeszcze o blaty, w których niezbędna może być wycinka otworu na zlewozmywak czy płytę grzewczą. W tym celu ponownie przyda się wyrzynarka. Jeżeli natomiast blat jest za długi, do jego przycięcia warto wykorzystać piłę tarczową oraz zaciski stolarskie. Korzystając z wyrzynarki, po wykonaniu obrysu zlewozmywaka należy wykonać otwór, w którym umieścimy nóż tego urządzenia. Pamiętajmy też, że otwory wycinane w blatach uszczelnić trzeba silikonem, co zapobiegnie wnikaniu wilgoci w ich strukturę.

* szuflady i fronty

Montaż mebli kuchennych kończymy, wsuwając wcześniej złożone szuflady i przykręcając fronty poszczególnych szafek, które regulujemy zawiasami.

montaż mebli kuchennych

Podsumowanie

Jak więc widzimy, samodzielny montaż mebli kuchennych jest możliwy i nie ma potrzeby zatrudniania do tego fachowca. Postępując krok po kroku zgodnie ze wskazówkami, na pewno sobie z tym zadaniem poradzimy. Oczywiście dla komfortu użytkowania takich mebli dodatkowo warto je doświetlić przy użyciu do tego opraw LED. Oświetlenie takie to bowiem nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim duża wygoda.

powrót do aktualności