Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 06.12.2017

Samodzielne cyklinowanie parkietu krok po kroku

Drewniane schody czy podłogi to nie tylko praktyczne, ale również efektywne wykończenie mieszkań. Niestety po pewnym czasie drewno staje się matowe, a jednocześnie jest bardziej podatne na uszkodzenia. Jednym z zabiegów, dzięki któremu poprawimy ich stan, jest cyklinowanie. Podpowiadamy jak wykonać samodzielne cyklinowanie parkietu krok po kroku.

samodzielne cyklinowanie parkietu

Czym jest cyklinowanie parkietu?

W pierwszej kolejności należy sobie odpowiedzieć w ogóle na pytanie, czym jest cyklinowanie parkietu. Tak oto przez ten zabieg rozumiemy proces wyszlifowania całej powierzchni podłogi i usunięciu z niej wszystkich powłok lakierniczych wraz ze zniszczoną warstwą drewna. Proces ten przeprowadza się przy użyciu wyposażonej w tracze ścierne o odpowiedniej granulacji cykliniarki.

Du cyklinowania, po którym podłoga staje się trwalsza, nadają się parkiety, mozaiki, podłogi drewniane, jak i niektóre rodzaje paneli podłogowych. Zabieg taki zaleca się w przypadku parkietów, które nie są zbyt zniszczone. W innym wypadku jednokrotne cyklinowanie będzie niewystarczające. Na podłogach mocno zniszczonych zabiegu tego nie należy natomiast wykonywać w ogóle.

Koszta

Zanim przejdziemy do etapów cyklinowania, odnieśmy się też do ceny takiego zabiegu. Tak oto koszt zatrudnienia do tego fachowca będzie wiązał się z dość dużym wydatkiem, gdyż specjaliści za metr kwadratowy cyklinowania parkietu żądają sobie nawet 30 zł. Nie trudno policzyć, że cyklinowanie parkietu o powierzchni 20 mkw. kosztować nas będzie 600 zł. To naprawdę sporo, biorąc pod uwagę fakt, że wypożyczenie cykliniarki to koszt sprowadzający się do jedynie 50 zł za dobę. Przy odrobinie wprawy samodzielne cyklinowanie parkietu zajmie nam około dwóch lub maksymalnie trzech dni. Oszczędność zauważalna jest więc gołym okiem.

Samodzielne cyklinowanie parkietu wypożyczoną cykliniarką to oszczędność sięgająca kilkuset procent!

Cyklinowanie parkietu krok po kroku

Przed rozpoczęciem cyklinowania niezbędne jest odpowiednie przygotowanie takiego pomieszczenia. Wynieść należy więc meble, zdjąć firanki i zasłony czy zdemontować listy przyprogowe. Warto zabezpieczyć również karnisze oraz żyrandole, ponieważ cyklinowanie wiąże się z dużą ilością wytwarzającego się drobnego pyłu.

Oczywiście przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac z cykliniarką zapoznać się trzeba z instrukcją jej obsługi. Przygotować należy również tarcze o różnej granulacji: 40, 100 i 120.

* szlifowanie parkietu

Cyklinowanie rozpoczynamy od użycia tarczy z gruboziarnistym papierem ściernym, który ze względu na intensywne ścieranie musi być regularnie wymieniany. Ważne, aby powierzchnie cyklinować w odpowiednich kierunkach. Tak więc podłoga z mozaiki szlifowana musi być ukośnie do brzegów włókien, a podłogę z desek cyklinować należy równolegle. Pracę kontynuujemy do momentu, aż powierzchnia będzie równomiernie oczyszczona. W związku z tym, że miejsca przy ścianach są trudno dostępne, zazwyczaj trzeba je przeszlifować ręcznie.

* niwelowanie ubytków

Po zakończeniu cyklinowania szukamy głębszych rys i ubytków, które należy zaszpachlować przy użyciu specjalnego płynu wypełniającego połączonego z pyłem powstałym przy cyklinowaniu. Dzięki temu kolor wypełniacza będzie identyczny z barwą podłogi.

* polerowanie

Cykliniarka posłuży nam również do polerowania. Należy ją jedynie wyposażyć w tarcze z papierem ściernym o granulacji 100-120. Przydać się mogą również zwiększające gładkość i połyskliwość specjalne polerskie końcówki. Pamiętać trzeba, aby podczas polerowania cykliniarką poruszać się w tych samych kierunkach, co przy cyklinowaniu. Po zakończeniu polerowania parkiet trzeba odkurzyć, a całe pomieszczenie wywietrzyć.

* lakierowanie

Na koniec pozostaje lakierowanie, z którym wstrzymać się najlepiej przynajmniej dobę. W tym czasie powstały podczas cyklinowania pył na pewno osiądzie na parkiecie i będzie mógł zostać usunięty. Na tym etapie prac ważne jest, aby wybrać odwodnieni lakier. Wybieramy go ze względu na gatunek drewna i typ podłogi. Do lakierowania używamy wałka lub pędzla, a polakierowaną powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia.

Podsumowanie

Czy samodzielne cyklinowanie parkietu jest trudne? Początkowo może wydać się skomplikowane. Jednak postępując krok po kroku zgodnie ze wskazówkami, na pewno uda nam się taki zabieg wykonać i tym samym odrestaurować parkiet tanim kosztem.

powrót do aktualności