Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7:00-12:00 14:00-17:00
Dodany dnia: 13.02.2020

Samodzielna wymiana zamka w drzwiach

Wymiana zamka w drzwiach nie jest niczym skomplikowanym. Każdy powinien sobie z tym zadaniem poradzić osobiście, zwłaszcza że potrzebne są do tego wyłącznie podstawowe narzędzia. Oczywiście można wspomóc się pomocą znajomego lub specjalisty z pogotowia zamkowego, ale nie ma takiej potrzeby.

Wymiana zamka w drzwiach - krok po kroku

Po co wymieniać zamek w drzwiach?

Warto zacząć od tego, że wymiana zamka w drzwiach może być podyktowana różnymi czynnikami. Jedni decydują się na to z uwagi na poprawę bezpieczeństwa. Słusznie, ponieważ dla lepszej ochrony swojego mienia i bliskich warto raz na jakiś czas zmienić zabezpieczenia w domu lub mieszkaniu, podobnie jak ma to miejsce z hasłami do kont w sieci. Poza tym wymiana zamka w drzwiach może wynikać ze względów praktycznych, kiedy pojawiają się problemy z haczącym kluczem. Oczywiście jest to również obowiązkiem po włamaniu.

Wymiana samej wkładki

W zależności od tego, jaka jest budowa zamka w drzwiach, wymiany wymaga cały mechanizm lub tylko wkładka. To drugie rozwiązanie możliwe jest między innymi przy zamkach z wkładkami bębenkowymi otwieranymi kluczami płaskimi.

Wówczas nie ma potrzeby wymiany całego mechanizmu. Wystarczy odkręcić szyld znajdujący się w drzwiach i go usunąć. Następnie to samo zrobić ze śrubą przytrzymującą wkładkę, na przykład przy pomocy wkrętarki, po czym włożyć klucz do zamka i przekręcić w dowolną stronę, aby jego trzpień ustawić w osi wkładki. Przy takim ustawieniu należy wyjąć problematyczny element i zastąpić go nową wkładką, kolejno wkładając klucz w celu właściwego ustawienia trzpienia i dokręcając śrubę mocującą. Ostatnim etapem jest przykręcenie szyldu. Prawda, że proste?

Jak najbardziej, aczkolwiek należy pamiętać, że wkładki są bardzo różne. Najlepiej udać się do sklepu z wykręconą, wadliwą wkładką, kupując nowy i identyczny lub przynajmniej zbliżony element. Poza tym wkładki różnią się materiałem, jakością wykonania i detalami.

Wymiana zamka w drzwiach

Znacznie bardziej skomplikowana jest wymiana całego zamka w drzwiach. W takiej sytuacji należy rozpocząć od odkręcenia klamki i szyldu. Oczom majsterkowicza ukażą się śruby mocujące zamek bez wkładki. Należy podważyć go śrubokrętem i wyjąć, po czym w tym samym miejscu umieścić nowy zamek, który następnie przykręca się śrubami dostępnymi w komplecie.

Wymiana zamka w drzwiach krok po kroku

Co ważne, jeżeli w zamku znajduje się wymienna wkładka, należy ją montować dopiero w następnej kolejności po zamontowaniu kasety zamka. Oczywiście, po przykręceniu śrub montażowych, trzeba umieścić w zamku klucz i sprawdzić, czy mechanizm działa prawidłowo. Na koniec pozostaje już tylko dokręcić szyld i zamontować klamkę.

Wkrętarka to optymalne narzędzie do wymiany wkładki lub całego zamka w drzwiach. Pozwoli szybko i bez użycia siły — jak ma to miejsce przy użyciu śrubokręta — odkręcać i dokręcać śruby montażowe.

Jak naprawić zamek bez wymiany?

Wymiana zamka nie jest niczym trudnym. Niemniej jednak nie zawsze jest taka konieczność, a przynajmniej nie trzeba zabierać się za wymianę przed próbą naprawy mechanizmu. Jako że większość nie ma wystarczających kwalifikacji, aby naprawić uszkodzony zamek, tak samo nie dysponuje właściwym, specjalistycznym sprzętem, podstawowym działaniem musi być próba oczyszczenia mechanizmu, do czego posłuży odpowiedni preparat.

Błędem, zresztą często popełnianym, jest używanie do tego smarów, tłuszczów czy innych tym podobnych substancji, które tylko pogłębiają problem. Zalepiają one brud i w jeszcze większym stopniu zatykają wnętrze. Dlatego należy postawić na specjalnie służące temu preparaty, na przykład marki GERDA. Środek aplikowany jest przez małą dyszę i poza tym, że usuwa brud, jednocześnie zabezpiecza cały mechanizm, chroniąc go przed zabrudzeniem i korozją.

Jak wygląda wymiana zamka w drzwiach?

Oczywiście wielokrotnie problem nie leży w zabrudzeniu mechanizmu, ale jego awarii. Wówczas można poprosić o pomoc specjalistów z pogotowia zamkowego, ewentualnie wymienić wkładkę lub cały zamek. Jak widać, nie jest to ani trudne, ani też specjalnie kosztowne.

powrót do aktualności
Uwaga, zmiana godzin otwarcia. Pn-Sb 7:00-12:00 14:00-17:00. Sprzęt wypożyczony w sobotę należy oddać tego samego dnia lub w poniedziałek i zostanie naliczona opłata za 2 doby.
This is default text for notification bar