Płyty gipsowo-kartonowe, które zwane są także regipsami lub płytami g-k to produkt podbijający rynek budowlany w Polsce. Nie ma w tym nic dziwnego, bo jest to materiał wielofunkcyjny, o czym najlepiej świadczą różne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych.
Oznaczenia płyt g-k
Obecnie płyty gipsowo-kartonowe wykorzystywane są między innymi do zabudowy poddaszy, ale też jako materiał budowlany na ścianki działowe, podwieszane sufity czy nawet zamiast suchych tynków. Wykorzystać można je również do wykonania materiałów dekoracyjnych. Biorąc pod uwagę ich wszechstronność, ważne są tutaj rodzaje płyt gipsowo-kartonowych, a tym samym znać trzeba ich oznaczenia, które jakiś czas temu się zmieniły. Najpopularniejszy podział dotyczy płyt typu A, H2, F i FH2. Przy dawnym podziale płyty typu A oznaczało się jako GKB, typu H2 płytami GKBI, płyty typu F jako GKF a typu FH2 płytami GKFI. Co różni od siebie poszczególne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych?
Standardowe płyty gipsowo-kartonowe
Płyty typu A, dawniej GKB, to standardowe płyty gipsowo-kartonowe, które wykorzystywane mogą być w pomieszczeniach, gdzie wilgotność powietrza nie przekracza 70%. Nie nadają się one więc do stosowania w łazienkach, kuchniach, pralniach czy suszarniach, gdzie sprawdzą się inne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych. Mimo wszystko są to najczęściej stosowane regipsy, które wykorzystuje się jako okładzinę ścian czy do tworzenia ścianek działowych. Ich cechą charakterystyczną jest jasnoszara barwa, na której widnieją niebieskie napisy.
Podnośnik do płyt gipsowo-kartonowych to gwarancja szybkiego i prostego montażu płyt g-k bez ryzyka ich uszkodzenia
Impregnowane płyty typu H2
Płyty typu H2 przeznaczone są do stosowania w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza, która nie przekracza 85%. Są to bowiem płyty wodoodporne, które pokryto impregnowanym środkiem hydrofobowym. Opóźnia on i ogranicza wchłanianie wilgoci. Z powodzeniem można stosować je więc w kuchniach czy łazienkach, ale tylko wtedy, kiedy cała powierzchnia płyt g-k typu H2 zostanie pokryta materiałem odpornym na wilgoć, na przykład glazurą czy wykładziną ścienną z PVC. Niezbędne jest też zastosowanie wentylacji w postaci folii w płynie. Kolor tych płyt gipsowo-kartonowych najczęściej ma barwę zieloną.
Ognioodporne i ognioodporne impregnowane płyty gipsowo-kartonowe
Dwa pozostałe rodzaje płyt gipsowo-kartonowych to płyty typu F oraz FH2. Pierwsze z nich to płyty sprawdzające się doskonale w miejscach najbardziej narażonych na ogień, a więc na przykład poddaszach. Z powodzeniem można je też zastosować jako osłona kominka czy nawet osłona na elementach nośnych budynku. Płyty typu F wzbogacone są dodatkiem włókna szklanego, dzięki czemu są one znacznie odporniejsze na działanie ognia, aniżeli ma to miejsce przy zwykłych płytach g-k. Są one koloru różowego.
Ostatnie z płyt g-k to produkty ognioodporne impregnowane. Płyty FH2 to połączenie płyt typu F oraz H2. Z jednej strony są więc wzmocnione włóknem szklanym i ognioodporne, z drugiej zaimpregnowane środkiem hydrofobowym i wodoodporne. Ten rodzaj płyt gipsowo-kartonowych zaleca się do domków letniskowych czy wykańczania łazienek na poddaszach. Najczęściej są one koloru zielonego z czerwonymi napisami.
Podnośnik do płyt gipsowych
Nie ulega wątpliwości, że płyty g-k w dalszym ciągu będą cieszyć się ogromnym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Różne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych sprawiają, że są to produkty niezwykle uniwersalne i wszechstronne. Niekiedy problem może jednak stanowić ich montaż, co ma miejsce zwłaszcza przy płytach cięższych o większych gabarytach, które umieścić trzeba na wysokości kilku metrów. Wówczas najrozsądniejszą opcją jest skorzystanie ze specjalnego narzędzia do tego typu pracy, jakim jest podnośnik do płyt gipsowych.
Umożliwia on ich montaż w pojedynkę bez obaw o uszkodzenie samych płyt czy wszelkie niebezpieczeństwa spoczywające na robotniku. Oczywiście przy prywatnych remontach nie ma sensu takiego sprzętu nabywać na własność. W zamian można go natomiast wypożyczyć. Dzienny koszt użyczenia takiego podnośnika przez wypożyczalnię elektronarzędzi i sprzętu budowlanego to koszt około 45 zł. Przy okazji wypożyczyć można markową wiertarko-wkrętarkę, solidną gilotynę do cięcia glazury czy ułatwiające malowanie agregaty malarskie.