Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 20.06.2019

Renowacja schodów drewnianych – jak wykonać?

Renowacja schodów drewnianych może być bardzo dobrym pomysłem, jeżeli po latach eksploatacji straciły one swój dawny blask. Oczywiście można wymienić powierzchnie na nowe, ale to kosztuje. Lepiej poświęcić odrobinę czasu i osobiście odrestaurować schody z drewna.

renowacja schodów drewnianych

Kiedy odrestaurować schody z drewna?

Schody z drewna są ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, kiedy prezentują się wystarczająco dobrze. Tymczasem nie można uniknąć zwykłej ich eksploatacji. Wyciera się wierzchnia warstwa zabezpieczająca na drewnie, powstają też zadrapania, a drewno szarzeje. Lata eksploatacji skutkują tym, że widok schodów jest prawdziwym utrapieniem. Wówczas warto je odrestaurować, co nie jest ani trudne, ani szczególnie czasochłonne. Co najważniejsze, renowacja schodów drewnianych jest też znacznie tańsza niż wymiana powierzchni. Jak odrestaurować je do tego stopnia, aby swoim widokiem ponownie cieszyły domowników?

Renowacja schodów drewnianych krok po kroku

Przed przystąpieniem do renowacji schodów z drewna należy przyjrzeć się ich powierzchni. Pomoże to w doborze właściwej farby do ich malowania. Niektóre farby mogą być bowiem nakładane na drewno lakierowane i malowane, a nawet na panele podłogowe, ale nie należy ich stosować na drewno woskowane i olejowane. Po zakupie odpowiedniej farby zebrać trzeba również niezbędne przy renowacji schodów drewnianych akcesoria i narzędzia. Potrzebne do tego będą:

renowacja schodów drewnianych

  • szczotka o sztywnym włosiu
  • gąbka
  • środek czyszczący na bazie sody
  • papier ścierny o ziarnistości 150
  • taśma malarska
  • mieszadło do farby
  • mieszarko-wiertarka
  • wałek i pędzel

Przygotowywanie powierzchni schodów do renowacji

W pierwszej kolejności należy usunąć resztki starej i łuszczącej się warstwy, która zabezpiecza drewno. Może być nią lakier lub farba. Wystarczy posłużyć się przy tym szczotką o sztywnym włosiu, którą należy wyszorować odrestaurowywane powierzchnie.

Renowacja schodów drewnianych w kolejnym kroku sprowadza się do umycia schodów. Skorzystać można z gąbki oraz środka czyszczącego bazującego na sodzie, po czym zmyć go zwykłą wodą. Warto pamiętać, że od tego, jak czyste i odtłuszczone będą schody, zależy trzymanie się ich przez nałożoną później farbę.

W kolejnym kroku należy wyszlifować powierzchnie schodów papierem ściernym o ziarnistości 150. Ten zabieg sprawi, że stanie się ona gładka i będzie wolna od niedoskonałości. Później pozostaje je dokładnie odkurzyć, usuwając pył nagromadzony zwłaszcza w narożnikach i na listwach.

renowacja schodów drewnianych

Malowanie schodów nową farbą

Jeżeli schody są czyste i odtłuszczone, można przystąpić do ich malowania. Nieco wcześniej nie można jednak zapomnieć o zabezpieczeniu ścian przy użyciu taśmy malarskiej. W ten sposób uda się uchronić przed zabrudzeniami okolice malowanych powierzchni.

Oczywiście farba musi być dokładnie wymieszana. Najlepiej wykorzystać do tego specjalne mieszadło i mieszarko-wiertarkę. Samo malowanie rozpoczynać trzeba od góry schodów. Najpierw przy pomocy pędzla malować należy krawędzie i narożniki, zwracając wagę, aby nie przesadzić z ilością aplikowanej farby. Na większe płaszczyzny farbę najprościej i najszybciej nakładać wałkiem.

Mieszarko-wiertarka jest znakomitym narzędziem do mieszania farb, lakierów, emulsji oraz innych środków. Dostępne w ofercie wypożyczalni elektronarzędzi Extul mieszarko-wiertarki to narzędzia najwyższej jakości wykonane ze znakomitych materiałów, które współpracują ze wszystkimi dostępnymi na rynku markami. Każda mieszarko-wiertarka ma mocny silnik przyspieszający i ułatwiający mieszanie farby.

Tak pomalowane schody pozostawia się do wyschnięcia na około trzy godziny. Po tym czasie nakłada się kolejną warstwę, postępując identycznie jak wcześniej. Przy wielu farbach schody gotowe do użytkowania są po około 12 godzinach. Pełną ochronę powłoka farby uzyskuje jednak dopiero po kilkunastu, a nawet 20 dniach, choć wiele zależy od rodzaju i marki farby. Do uzyskania pełnej odporności domownicy powinni zachować ostrożność. W tych kilkunastu dniach schody muszą być chronione przed uszkodzeniami i poważnymi zabrudzeniami.

powrót do aktualności