Wielu Polaków w swoich wnętrzach stawia na panele podłogowe, co nie może dziwić z uwagi na fakt, że materiał ten jest szeroko dostępny i atrakcyjny cenowo. Jednak również i panele podłogowe, niezależnie od ich rodzaju, mogą ulec zarysowaniu. Jak wygląda renowacja paneli podłogowych?
Jak usunąć rysy z paneli podłogowych?
Panele mogą być laminowane lub drewniane. Oba rodzaje paneli można uszkodzić, co z pewnością będzie szpecić podłogi. Często wystarczą mało estetyczne rysy, choć podobnie wygląda to przy wgięciach spowodowanych upadkiem różnych przedmiotów. Renowacja paneli podłogowych nie zawsze jest możliwa, ale niekiedy można je odrestaurować. Tyczy się to zwłaszcza paneli drewnianych. W tym przypadku możliwe jest ich szlifowanie, co pozwala przywrócić podłogom z paneli nowy blask. Trudniej o to przy panelach laminowanych. Wówczas należy skorzystać ze specjalnego zestawu naprawczego, którego zastosowanie może usunąć niewielkie ryski. Jeżeli są one zbyt głębokie, panele laminowane mogą nadawać się do wymiany.
Renowacja paneli podłogowych laminowanych
Panele podłogowe laminowane nie są wykonane z drewna, ale materiałów drewnopochodnych. Ich wierzchnią warstwą jest laminat zabezpieczony folią. Stąd też często są one mało odporne na zarysowania. Chyba że mowa o najlepszych tego typu panelach, np. wysokiej jakości panelach klasy AC4, które mogą mieć nawet 25-letnią gwarancję.
Jeżeli doszło do zarysowania paneli laminowanych, z pomocą przyjść może zestaw naprawczy, który składa się z bloczka z woskiem dostępnym w kilku kolorach. Dzięki temu można stworzyć barwę, która oddaje kolor paneli. Wosk służący do uzyskania mieszanki we właściwym kolorze stapia się przy wykorzystaniu noża do topienia wosku (lutownicy), który jest dostępny w zestawie naprawczym. Kolejnym jego elementem jest grzebień do czyszczenia.
Poza tym niewielkie i powierzchowne uszkodzenia paneli laminowanych można ukryć przez zastosowanie flamastrów lub korzystając przy tym ze specjalnych kitów. Najważniejsze, aby dobrać kit właściwy kolorystycznie dla barwy paneli. Przy większych uszkodzeniach renowacja paneli podłogowych laminowanych może być niemożliwa. Wówczas należy je wymienić na nowe.
Renowacja paneli podłogowych drewnianych
Inaczej wygląda to przy panelach drewnianych, które wykonane są z klejonego warstwowo drewna. Wówczas ich wierzchnia warstwa jest wykonana z dobrego gatunkowo i szlachetnego drewna, mając od 2,2 do 3,7 mm grubości. Tę wartość warto sprawdzić jeszcze przed zakupem, pamiętając, że im jest ona grubsza, tym lepiej. W takiej sytuacji trójwarstwową deskę będzie można poddać większej liczbie renowacji.
Pomóc może również sprzedawca. Także na płaszczyźnie zabezpieczenia paneli. Jeżeli panele drewniane będą ułożone w miejscu podatnym na zarysowania, wówczas lepszym wyborem będą panele olejowane. Wszystko dlatego, że olej ma zdolności do samoczynnego naprawiania podłogi. Jakby tego było mało, doskonale maskuje również drobne zadrapania, np. powstałe przez kontakt z pazurami zwierząt domowych.
Naprawa takich paneli jest również prostsza, aniżeli ma to miejsce w przypadku paneli zabezpieczonych lakierem. Przy panelach olejowanych wystarczy bowiem zeszlifować, np. przy pomocy papieru ściernego rysy i zaolejować uszkodzone miejsca. Zrobić można to we własnym zakresie, korzystając z osobno zakupionych materiałów lub też posłużyć się zestawami naprawczymi oferowanymi przez producentów.
Odrestaurowywanie paneli zabezpieczonych warstwą lakieru
Więcej pracy jest przy panelach z warstwą ochronną wykonaną z lakieru, choć plusem jest ich wytrzymałość na ścieranie, nawet dwukrotnie większa niż przy panelach olejowanych. Przy niewielkich rysach pomóc może specjalny wosk. Wcześniej trzeba jednak sprawdzić, czy może on być stosowany na podłogi lakierowane.
Jeżeli rysy są głębsze i większe, niezbędne jest cyklinowanie, po czym czyszczenie i nałożenie lakieru lub oleju na naprawiane powierzchnie. Wygląda to podobnie, jak w przypadku parkietów drewnianych, o których pisaliśmy w artykule pt. „Samodzielne cyklinowanie parkietu krok po kroku„.
Cykliniarki to urządzenia, które pomogą w sprawnej naprawie paneli drewnianych z wierzchnią warstwą zabezpieczoną lakierem.
Jeszcze więcej pracy będzie przy głębokich uszkodzeniach, np. powstałych wskutek upadku ciężkich przedmiotów. Wówczas jeszcze przed cyklinowaniem ubytki w strukturze paneli trzeba uzupełnić specjalną masą szpachlową.
Renowacja paneli podłogowych nie jest więc szczególnie skomplikowana. Wiele zależy jednak od tego, jakie są to panele. Ich naprawa nie zawsze jest bowiem możliwa. Najprościej o to przy droższych, ale i odporniejszych na uszkodzenia panelach drewnianych.