Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 27.11.2019

Renowacja drzwi drewnianych

Renowacja drzwi drewnianych, które szpecą wygląd pomieszczenia, nada im estetyki. Jak przywrócić dawny blask starym drzwiom z drewna?

renowacja drzwi drewnianych

Jakie drzwi warto naprawiać?

Czy renowacja drzwi drewnianych zawsze ma sens? Niekoniecznie, choć jest to proces wskazany przy starszych drzwiach, które stanowią dla domowników pewną wartość. Najczęściej odrestaurowuje się drzwi wykonane z naturalnego drewna.

Najprościej, kiedy mają one niewielkie uszkodzenia, a więc są jedynie lekko porysowane lub zmatowiała jest ich powłoka malarska. Wówczas odnowienie starych drzwi z drewna będzie możliwe. Trudniej o to przy większych ubytkach i wypaczeniach. Jeżeli ich powłoka jest mocno zniszczona, nawet renowacja może nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Dlatego przed rozpoczęciem pracy należy ocenić, czy dane skrzydło nadaje się do renowacji.

Jakie narzędzia będą nam potrzebne?

Po podjęciu decyzji o renowacji drzwi z drewna, w pierwszej kolejności należy przygotować niezbędne narzędzia. Tych nie jest szczególnie dużo i nie są to specjalistyczne sprzęty. Pośród podstawowych narzędzi trzeba zaopatrzyć się w wałek lub pędzel, kuwetę malarską i szlifierkę, przy której braku można ją na kilka godzin wypożyczyć. Poza tym niezbędne będą papier ścierny i farba.

Renowacja starych drzwi krok po kroku

Przygotowanie drzwi do odnowienia

Pamiętać trzeba, aby przed przystąpieniem do renowacji zdemontować klamki i zamki, ewentualnie również przeszklenia, dzięki czemu unikniemy zachlapania ich farbą lub uszkodzenia mechanicznego. Drzwi należy również wymontować z zawiasów, korzystając przy tym na przykład z dużej łapy do wyciągania gwoździ.

Czyszczenie mechaniczne

Stare drzwi drewniane na ogół są pokryte farbą olejną. Jej usuwanie nie jest skomplikowane, ale czasochłonne. Najlepiej rozważyć czyszczenie mechaniczne starych drzwi. Dzięki temu w pomieszczeniu nie rozprowadzą się szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Ma to natomiast miejsce przy czyszczeniu chemicznym, kiedy używa się specjalnych preparatów. Starą powłokę malarską usuwa się papierem ściernym. Najprościej przy użyciu szlifierki, przynajmniej na większych i prostych powierzchniach. Należy przy tym używać papieru o gradacji od 120 do 320, w zależności od stanu skrzydła, grubości powłoki malarskiej i oczekiwanego efektu. Później stare drzwi trzeba oczyścić z pyłu przy pomocy wilgotnej ścierki.

renowacja drzwi drewnianych

Szlifierka mimośrodowa to narzędzie, które pozwala na szybszą i dokładną obróbkę powierzchni drewnianych drzwi w celu usunięcia starej powłoki malarskiej i uzupełnienia ubytków. To sprzęt doskonale sprawdzający się w profesjonalnych zakładach, jak również w przydomowym garażu i w domu.

Maskowanie ubytków

Kolejnym etapem jest maskowanie ubytków lub głębokich rys, usuwanych przez szlifowanie i wykorzystanie preparatów uzupełniających, najlepiej szpachli dedykowanych do drewna. Są one lepsze od szpachli uniwersalnych i po zaschnięciu pozwalają na osiągnięcie najlepszych efektów wizualnych.

Malowanie starych drzwi drewnianych

Po zaschnięciu preparatu wypełniającego i upływie okresu podanego na opakowaniu można przystąpić do malowania, korzystając na przykład z dobrych farb alkidowych. Ważne, aby stosować je na zewnątrz, gdyż charakteryzują się one długim czasem schnięcia. W zamian mają trwałą i odporną na zmienne warunki powłokę.

Alternatywą są zwykłe farby akrylowe, które są wodorozcieńczalne i nie posiadają tak nieprzyjemnego zapachu. Dlatego to dobry wybór w przypadku odnawiania drzwi wewnętrznych. Kolejną grupą farb, które nadają się do malowania drzwi z drewna, są wodorozcieńczalne farby kredowe. To farby szybkoschnące i zapewniające atrakcyjny wygląd malowanych powierzchni.

renowacja drzwi drewnianych

Malowanie drzwi drewnianych odbywa się przy wykorzystaniu wałka (do malowania większych powierzchni) i niewielkiego pędzla (do malowania miejsc trudnodostępnych). Dobrze wymieszaną farbę należy nanosić cienką i równomierną warstwą, po czym odczekać zgodnie z zaleceniami producenta do jej pełnego wyschnięcia. Później pozostaje delikatnie przeszlifować i odpylić powierzchnię, nanieść na drzwi drugą warstwę farby, a następnie powtórzyć proces malowania na drugiej stronie skrzydła.

Renowacja drzwi z drewna nie jest więc szczególnie trudna, ale wymaga staranności, odrobiny wolnego czasu i kilku akcesoriów oraz narzędzi. W zamian użytkownik nie tylko sporo oszczędza na zakupie nowych drzwi, ale ma również ogromną satysfakcję z samodzielnie wykonanej pracy na rzecz własnego domu. Dobrze odrestaurowane drzwi będą bowiem wyglądać jak produkt fabrycznie nowy.

powrót do aktualności