Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 17.07.2019

Przycinanie żywopłotu – jak zrobić to właściwie?

Przycinanie żywopłotu to zabieg, który wpływa na jego kształt i uformowanie. Jak przycinać żywopłot, aby był on piękny, gęsty i miał zakładany kształt?

przycinanie żywopłotu

Żywopłot to nie tylko naturalna bariera dzieląca posesję od wzroku wścibskich sąsiadów. To również znakomity element dekoracyjny. Oczywiście pod warunkiem, że jest on zadbany i właściwie ukształtowany. Właśnie dlatego niezbędne jest regularne przycinanie żywopłotu.

Kiedy przycinać żywopłot?

Nie można posadzić krzewów i o nich zapomnieć. Niezbędna jest właściwa pielęgnacja, a w tym przycinanie żywopłotu. Nie należy bać się takich zabiegów. Rośliny zareagują na niego odpowiednio – szybko się rozkrzewią i zaskoczą bujnym wzrostem. Ważne natomiast, aby żywopłoty przycinać regularnie.

Często zapominają o tym ogrodnicy, którzy postawili na wiecznie zielone rośliny, np. żywotniki oraz cyprysiki. Jako że zbyt mocno przycięte nie zdążą się zregenerować, zabieg ten trzeba wykonywać systematycznie. Jednym z wyjątków jest popularny w Polsce cis pospolity. Ten znakomicie zregeneruje się nawet po bardzo silnym cięciu i w jeden sezon odzyska dawną formę.

Pierwsze cięcie żywopłotu przeprowadzić trzeba wiosną, kiedy zachodzi pewność, że silniejsze przymrozki już nie wrócą. Młode rośliny przycinać należy na wysokości 20-30 cm, co zagwarantuje ich silne zagęszczenie. Kolejne cięcia żywopłotów przeprowadzać należy co najmniej raz w roku, pozostawiając za każdym razem od 2 do 30 cm nowego przyrostu. Tu wiele zależy od oczekiwań i efektów, jakie chce uzyskać ogrodnik oraz jak wiele sezonów zamierza poświęcić na jego formowanie.

Przycinanie żywopłotu dobrze wykonywać wiosną (marzec lub kwiecień), kiedy rośliny dopiero co wzrastają, a pogoda na zewnątrz jest ciepła i słoneczna. Ostatnie cięcie powinno zostać wykonane do połowy sierpnia. Późniejsze grożą przemarznięciem najwyższych partii żywopłotu, które mogą się nie zregenerować do nastania przymrozków.

Jak wykonać przycinanie żywopłotu?

Niezależnie od gatunków roślin tworzących żywopłot, ich przycinanie rozpocząć trzeba od boków. Najlepiej wspomóc się sznurkiem, rozwijając go równolegle do górnej krawędzi i w połowie wysokości. To odnośniki, które pomogą wykonać w miarę proste linie cięcia.

przycinanie żywopłotu

Technika przycinania żywopłotu zależna jest również od wykorzystywanych w pracy narzędzi. Przy nożycach elektrycznych najpierw cięcie wykonać należy w dół, aby usunąć zbędne fragmenty pędów, a następnie skierować nożyce do góry, korygując wcześniejsze błędy. Po przecięciu boków można zabrać się za przycinanie wierzchołków, nożyce trzymając poziomo. Korzystając z nożyc ręcznych sznurki najlepiej rozpiąć na docelowej wysokości, na jaką żywopłot ma zostać skrócony.

Niezależnie od wykorzystywanych narzędzi, po cięciu rośliny trzeba nawieźć nawozem wieloskładnikowym ze zwiększonym udziałem azotu. Poza tym ziemia wokół krzewów powinna być wilgotna, co pomoże w szybkim wzroście nowych pędów.

Cięcie formujące żywopłotu

Odpowiednia forma żywopłotu powinna być dobrana względem gatunku krzewów, ale również lokalizacji żywopłotu. W miejscach mocno zacienionych najlepiej, jeżeli będzie miał on przekrój przypominający trapez. Do stworzenia takiego żywopłotu dobrze nadają się cisy, wiązy czy klony. Ogrodnik, który chce mieć żywopłot o nietuzinkowym kształcie łuku, będzie się musiał nieco więcej napracować. Wówczas nasadzenie powinno rozszerzać się ku dołowi. Na rośliny wybrać można natomiast ligustry, berberysy lub nawet laurowiśnie.

Czym ciąć żywopłot?

Przycinanie żywopłotu wymaga posiadania właściwych narzędzi, które opisano w artykule pt. Jak dobrać najlepsze narzędzia do przycinania roślin w ogrodzie?„. Podstawą są sekatory i nożyce ręczne, w których użytkownik korzysta z siły własnych mięśni. Pośród tej grupy najlepsze są sekatory z przełożeniem, które poradzą sobie nawet z grubymi gałęziami i to przy niewielkiej sile nacisku. Przy większych powierzchniach użyć można specjalnych nożyc dźwigniowych do żywopłotu z unikalnym systemem kilkukrotnie zwiększającym siłę cięcia.

przycinanie żywopłotu

Znacznie lepszym wyborem, który zapewnia komfortową pracę, są nożyce do żywopłotu elektryczne lub spalinowe. Co istotne, mają one długie prowadnice i pozwalają uzyskać idealnie równe cięcia bez konieczności korzystania z dodatkowych metod. Problemem jest ich cięższa waga, przez co korzystają z nich głównie mężczyźni.

Nożyce elektryczne to znakomite narzędzie, dzięki któremu przycinanie żywopłotu jest szybkie, wydajne i bezpieczne. Pozwalają skrócić czas pracy i precyzyjnie przyciąć żywopłot.

Przycinanie żywopłotu nie jest więc szczególnie trudne, choć początkowo może sprawiać problemy. Każde kolejne cięcie jest prostsze, a ogrodnik nabiera w nim wprawy.

powrót do aktualności