Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7:00-11:00 14:00-17:00
Dodany dnia: 10.01.2020

Prace budowlane w zimie a ogrzewanie budynku

Zimy w Polsce są coraz łagodniejsze. Warunki na zewnątrz sprzyjają wykonywaniu wielu prac budowlanych. Większe możliwości są w zakresie wykańczania wnętrz. Oczywiście wykonując prace budowlane w zimie, nie wolno zapomnieć o ogrzewaniu, w czym pomogą między innymi nagrzewnice.

prace budowlane w zimie

Jakie prace budowlane można wykonywać zimą?

Dom murowany rzadko udaje się wybudować w ciągu jednego sezonu. Najważniejsze jednak, aby przed zimą ukończyć prace mokre — murowanie czy betonowanie. Jeżeli to stan surowy, prowadzenie prac wykończeniowych można wykonywać zimą. Oczywiście prace budowlane w zimie wewnątrz można realizować, o ile budynek jest ogrzewany. Są to bowiem prace mokre i brudne, a więc ogrzewanie jest obowiązkowe, podobnie zresztą jak wentylacja.

Zimą można między innymi budować ściany działowe, montować okładziny oraz instalacje. Ważne natomiast, aby wykorzystać przy tym odpowiednie materiały budowlane o niskiej chłonności wody. Dlatego odradza się zawierających dużo wody zapraw wapiennych.

Sposoby ogrzewania budynków zimą

Istnieje kilka sposobów na ogrzewanie budynku zimą. Jedną z opcji jest doprowadzenie gazu sieciowego i co najmniej częściowe wykonanie instalacji grzewczej. Alternatywą jest ogrzewanie domu grzejnikami olejowymi lub konwertorowymi, ale wymaga to dostępu określonej mocy z uwagi na pobór prądu. Kolejnym rozwiązaniem jest ogrzewanie zamontowanym wkładem kominowym i opalanie węglem czy drewnem. Najczęściej stosuje się jednak nagrzewnice powietrza. To najlepsza, komfortowa i jedyna metoda, jeżeli nie ma możliwości ogrzewania budynku w inny sposób.

prace budowlane w zimie

Nagrzewnice to w pełni profesjonalne urządzenia zasilane gazem, olejem lub energią elektryczną. To optymalne rozwiązanie dla szybkiego i ekonomicznego ogrzewania pomieszczeń, gdyż nagrzewnica jest od razu gotowa do pracy.

Dlaczego ogrzewanie domu przy wykończeniu wnętrz jest ważne?

Co najważniejsze, ogrzewanie budynku niezamieszkanego jest ważne nie tylko dla obecnie prowadzonych prac, ale również użytkowania budynku w przyszłości, jak i kolejnych prac wiosną. Brak ogrzewania budynku może nieść w sobie wiele negatywnych skutków, tj.:

  • uszkodzenie ścian spowodowane niską temperaturą,
  • zniszczenie rur w instalacji wodnej,
  • utrata pierwotnych właściwości materiałów budowlanych,
  • pojawienie się pleśni i grzyba na ścianach,
  • pękanie produktów wykończeniowych (farb, klejów itp.).

Co kluczowe, dom musi być ogrzewany w trakcie wysychania tynków, jak i podkładów podłogowych. O samym ogrzewaniu warto natomiast pomyśleć już na etapie planowania prac budowlanych, co pomoże wybrać najlepszy sposób ogrzewania. Temperatura wewnątrz budynku nie powinna bowiem spaść poniżej 15 st. Celsjusza. Podstawowe prace, czyli tynkowanie, wylewanie posadzek czy inne roboty mokre należy wykonywać w temperaturze powyżej 5 st. Celsjusza, a ogrzewanie musi działać do momentu związania zaprawy. Wprawdzie są domieszki przyspieszające ten proces, a niektóre mogą wytrzymać spadki nawet do -10 st. C poniżej zera, to jednak są materiałami znacznie droższymi.

Wentylowanie pomieszczeń w trakcie prowadzenia prac budowlanych

Prace budowlane w zimie mogą być prowadzone tylko przy odpowiednim ogrzewaniu, poza tym konieczna jest optymalna wentylacja. Jeżeli poziom wilgotności jest zbyt wysoki, trudne jest zwłaszcza prowadzenie prac mokrych. Poza tym duża wilgotność działa niekorzystnie na drewniane lub drewnopochodne podłogi, płyty gipsowo-kartonowe czy drzwi wewnętrzne. Podczas układania zawilgoceniu ulec może również wełna mineralna układana między drewnianymi elementami więźby dachowej.

prace budowlane w zimie

Także w tym przypadku pomagają specjalistyczne urządzenia. Zalecane są osuszacze konwekcyjne oraz nagrzewnice elektryczne. Z jednej strony podnoszą one temperaturę w domu, z drugiej zmniejszają wilgotność powietrza. Ważne natomiast, aby przy takiej wentylacji ciągle usuwać ciepłe i wilgotne powietrze. Najczęściej dla zapewnienia odpowiedniej wentylacji wystarczy pozostawić okna w pozycji rozszczelnionej.

Widać więc wyraźnie, że można wykonywać bardzo różne prace budowlane zimą. Oczywiście pod warunkiem, że to pomieszczenie wentylowane oraz nagrzewane, co jest niezbędne dla prac mokrych. W innym wypadku nie ma problemu z tym, aby wykonać tynkowanie, wylewanie posadzek i inne prace wykończeniowe.

powrót do aktualności
Uwaga, zmiana godzin otwarcia. Pn-Sb 7:00-11:00 14:00-17:00. Sprzęt wypożyczony w sobotę należy oddać tego samego dnia lub w poniedziałek i zostanie naliczona opłata za 2 doby.
This is default text for notification bar