Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 31.10.2020

Podłoga winylowa — montaż krok po kroku

Podłoga winylowa zyskuje na popularności wśród Polaków. Nic dziwnego, ponieważ nowoczesne panele winylowe to dobre rozwiązanie pod kątem estetycznym oraz jakościowym. Jak wygląda montaż podłogi winylowej krok po kroku?

Podłoga winylowa — montaż krok po kroku

Jakie podłoże pod panele winylowe?

Jeśli interesuje Cię podłoga winylowa, nie musisz korzystać z pomocy fachowców. W pierwszej kolejności przygotuj podłoże, aby było ono równe, wolne od pęknięć, ale też pyłu, tłuszczu czy oleju. Należy je również dokładnie wysuszyć.

Co ważne, panele winylowe możesz układać na różnych materiałach, na przykład nowej wylewce, wykładzinie PVC, linoleum, podłodze drewnianej czy płytkach ceramicznych. Najczęściej to wylewka, kiedy nierówności powinieneś wyrównać masą szpachlową, a powierzchnię starannie wyszlifować, po czym usunąć pył i zagruntować.

Jeśli decydujesz się na położenie paneli na drewnie, deski powinny być mocne, równe i bez szczelin. Również w tym przypadku odtłuść powierzchnię i przemyj czystą wodą, a jeśli to możliwe także zagruntuj. Podobnie w przypadku płytek: wyrównaj powierzchnię, odkurz i zagruntuj.

Najlepiej nie układać paneli, kiedy za podłoże służy wykładzina PVC. Wówczas to możliwe tylko wtedy, kiedy wykładzina jest dobrze związana z podłożem. Jeszcze trudniej o to przy linoleum czy wykładzinie dywanowej. Te należy usunąć i na nowo przygotować podłoże, oczyszczając betonową wylewkę z kleju, wyrównując, szlifując i gruntując powierzchnię.

Montaż podłogi winylowej krok po kroku

  1. Ułóż folię pod panele — na wylewce rozłóż folię PE (polietylenową), na której ułożysz warstwę izolacji akustycznej. Możesz skorzystać z folii, która w jednym produkcie łączy obie funkcje.
  2. Zaplanuj kierunek i sposób układania paneli — możesz układać panele pod i ze światłem. Ważny może być również wzór, jaki będą tworzyć panele na podłodze. To wszystko zależy od Twoich upodobań, ale pamiętaj, że będzie to miało wpływ na wygląd pomieszczenia. Może to być np. układ dowolny, angielski, staroniemiecki czy w jodełkę.
  3. Ułożenie pierwszego rzędu paneli — szczególnie musisz zadbać o precyzję podczas układania pierwszego rzędu paneli, który nadaje kierunek całej podłodze. Przy drugim i kolejnych rzędach zaczynaj zawsze od tej samej strony pomieszczenia jak przy pierwszym rzędzie. Zatrzaskuj kolejne panele na tzw. klik.
  4. Układanie paneli na powierzchni podłogi — podczas układania kolejnych rzędów paneli poruszaj się po rozłożonej folii ochronnej, dzięki czemu nie ubrudzisz podłoża. Najlepiej podłogę ułóż jednego dnia.
  5. Wykonaj dokładne wycinki — w niektórych miejscach (np. rury centralnego ogrzewania, futryny drzwi i narożniki) musisz przyciąć panele. Skorzystaj z noża introligatorskiego lub wyrzynarki.
  6. Usuń kliny — po zakończeniu układania usuń kliny instalacyjne i przymocuj listwy przypodłogowe.

Jak montować panele winylowe?

Wyrzynarka to urządzenie, które pomoże w docinaniu paneli winylowych. Dzięki nim szybko i precyzyjnie przytniesz panele w miejscach, gdzie wymagają docięcia (np. narożniki, rury centralnego ogrzewania, futryny drzwi).

Klejona podłoga winylowa

Nie musisz montować paneli winylowych w systemie podłogi pływającej. Alternatywą jest montaż na klej. To dobra opcja do pomieszczeń wilgotnych czy z ogrzewaniem podłogowym, o którym więcej przeczytasz w artykule pt. Jak wykonać ogrzewanie podłogowe?„. Taka wykładzina bezpośrednio łączy się z podłożem i dobrze przewodzi ciepło.

Przy tej metodzie montażu pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża, gdyż nawet najmniejsza nierówność skończy się uwypukleniem powierzchni paneli. Jeśli zadbasz o właściwie przygotowane podłoże i użyjesz paneli o grubości do 3 mm, taka podłoga nie różni się wiele od tej montowanej na klik”. Przy klejeniu skorzystaj z kleju, który wskazuje producent paneli. Nakładaj go cienką warstwą, po chwili odczekania ułóż dwa-trzy rzędy paneli winylowych, a następnie przygotuj kolejną partię materiału.

Jeśli nie chcesz układać paneli na klik ani też korzystać z kleju, możesz zainwestować w panele winylowe samoprzylepne. Również w tym przypadku podstawą jest idealnie przygotowane podłoże.

Jak montować podłogę winylową?

Jak widzisz, panele winylowe nie są trudne w układaniu i nie wymagają pomocy fachowca z ekipy remontowej. Z drugiej strony to bardzo dobry wybór pod kątem dekoracyjnym, ale nie tylko. Podłoga winylowa jest również zdecydowanie tańsza od drogiego i kłopotliwego w pielęgnacji drewna czy kamienia.

powrót do aktualności