Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 28.02.2018

Ogrzewanie pomieszczeń nagrzewnicą

Za oknami pogoda nie rozpieszcza. Niskie temperatury to najlepszy moment na to, aby wspomnieć o prostym, a jednocześnie komfortowym ogrzewaniu pomieszczeń przy wykorzystaniu do tego nagrzewnic. Jak wygląda ogrzewanie pomieszczeń nagrzewnicą i na co zwrócić uwagę dokonując ich wyboru?

ogrzewanie pomieszczeń nagrzewnicą

Czym jest i do czego służy nagrzewnica?

Jak sama nazwa wskazuje, nagrzewnica jest urządzeniem służącym do ogrzewania powietrza. Przepływa ono przez nagrzewnicę ruchem wymuszonym, nie stykając się z czynnikiem grzejnym. Urządzenie takie może działać jako jedyne źródło ciepła w danym pomieszczeniu lub tylko je dogrzewać będąc uzupełnieniem dla innych źródeł. Ogrzewanie pomieszczeń nagrzewnicą jest na tyle korzystne, że w zależności od wyboru odpowiedniego sprzętu ogrzać można nim niemal wszystko od dużych warsztatów po niewielkie pomieszczenia gospodarcze.

Jak dzielimy nagrzewnice?

Podziału nagrzewnic dokonujemy ze względu na źródła energii. Tak oto wyróżniamy nagrzewnice elektryczne, gazowe oraz olejowe.

* nagrzewnice elektryczne

Ogrzewanie pomieszczenia nagrzewnicą elektryczną jest szybkie i efektywne, ale tylko wtedy, jeżeli jego powierzchnia jest stosunkowo niewielka. Ich ogromną zaletą jest wentylator, dzięki czemu nagrzewnica szybciej ogrzewa wnętrza. Poza tym w tego typu nagrzewnicach nie pojawia się też otwarty płomień, co jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa ich stosowania, choćby w takich miejscach jak warsztaty lakiernicze. Idealnie nadają się one do zastosowania domowego.

* nagrzewnice gazowe

Drugim rodzajem nagrzewnic są te zasilane gazem. Ogrzewanie pomieszczenia nagrzewnicą jest tu korzystne z tego względu, że są to urządzenia mobilne i energooszczędne. Nadają się też do ogrzewania dużych powierzchniowo pomieszczeń. Warto jednak zwrócić uwagę na związane z tym zagrożenia. Ze względu na to, że nagrzewnica gazowa operuje otwartym płomieniem, trzeba ją właściwie zabezpieczyć. Poza tym ogrzewany obiekt powinien być wentylowany, co zapobiegnie wydzielaniu czadu. Nagrzewnice takie wydzielają również duże ilości wody.

ogrzewanie pomieszczeń nagrzewnicą

Nagrzewnica to doskonały sposób na to, aby nagrzać dane pomieszczenie niezależnie od jego powierzchni.

* nagrzewnice olejowe

Dużą różnorodność na rynku gwarantują również nagrzewnice olejowe. Najdroższe są te umożliwiające odprowadzanie spalin, co zwiększa bezpieczeństwo przebywania w takich pomieszczeniach. Tańsze nagrzewnice nieodprowadzające spalin wykorzystywane są natomiast między innymi przez ekipy budowlane na placach budowy.

* nagrzewnice wodne

Nagrzewnice wodne to urządzenia, które nie ogrzewają powietrza, ale wodę. Wydzielanie ciepła możliwe jest tu dzięki wymiennikowi woda-powietrze. Ogrzewanie pomieszczeń nagrzewnicą tego typu sprawia, że warsztaty czy inne wnętrza wychładzają się wolniej. Stosuje się je tylko i wyłącznie do ogrzewania pomieszczeń o niewielkiej powierzchni.

Jak wybrać dobrą nagrzewnicę?

Ogrzewanie pomieszczeń nagrzewnicą nie będzie skuteczne, jeśli wcześniej nie dobierzemy optymalnego dla siebie urządzenia. Zabierając się za wybór nagrzewnicy, uwagę zwrócić trzeba na kilka istotnych czynników.

* ogrzewana powierzchnia

W pierwszej kolejności odnieść się należy do powierzchni ogrzewanego pomieszczenia. Przy małych wnętrzach wystarczająca będzie nagrzewnica elektryczna czy wodna, przy tych znacznie większych — gazowa lub olejowa.

* wentylacja

Dla bezpieczeństwa uwagę zwrócić trzeba również na to, czy pomieszczenia są wentylowane. Jeśli tak do ogrzewania posłużyć mogą nagrzewnice olejowe bez instalacji odprowadzającej spaliny lub nagrzewnice gazowe. W innym wypadku pozostają nam nagrzewnice elektryczne i olejowe, które dają możliwość odprowadzania szkodliwych gazów.

* zagrożenie pożarem

Z bezpieczeństwem wiąże się także ryzyko wystąpienia pożaru, które ma miejsce przy nagrzewnicach z otwartym płomieniem. Wówczas najbezpieczniejsze będzie ogrzewanie pomieszczeń nagrzewnicą elektryczną.

ogrzewanie pomieszczeń nagrzewnicą

* koszty eksploatacji

Nagrzewnica renomowanego producenta może być na tyle droga, że jej zakup jest nieopłacalny. Zwłaszcza jeśli nie korzystamy z takiego urządzenia regularnie. Wówczas dla zmniejszenia kosztów warto taki sprzęt wypożyczyć. Wypożyczalnia Extul.pl ma niskie ceny wypożyczenia nagrzewnic już od 20 zł/dobę.

Podsumowanie

Bez wątpienia ogrzewanie pomieszczeń nagrzewnicą to dobry sposób na zapewnienie w danym wnętrzu temperatury optymalnej. Może ona stanowić jedyne źródło ogrzewania, ale być również uzupełnieniem podstawowego systemu grzewczego. Na przykład w przypadku wysokich mrozów, jak ma to miejsce obecnie.

powrót do aktualności