Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 22.01.2020

Odśnieżanie dachów — obowiązki, kary, porady

Odśnieżanie dachów nie jest zadaniem szczególnie prostym. Praca odbywa się na wysokości, a to jeden z obowiązków właściciela lub zarządcy nieruchomości. Co o odśnieżaniu dachów mówi prawo oraz jak wykonać je szybko i bezpiecznie?

odśnieżanie dachów

Dlaczego należy usuwać śnieg z dachów?

Zimy nie są ostatnio w Polsce zbyt wymagające ani śnieżne. Mimo wszystko, jeżeli śnieg już spadnie, warto wiedzieć, że odśnieżanie dachów jest obowiązkiem z uwagi na bezpieczeństwo ludzi i mienia. Większość nie zdaje sobie z tego sprawy, ale mkw. śniegu o grubości kilkunastu centymetrów może ważyć nawet kilkaset kilogramów, zwłaszcza jeżeli to mokry śnieg. Poza tym pokrywa śnieżna zalegająca na dachu może wpływać niekorzystnie na jego konstrukcję, przede wszystkim w czasie roztopów i wahań temperatury.

Usuwać go z dachów należy również z uwagi na wysokie kary. Szczególnie że nadzór budowlany, straż miejska i policja przywiązują dużą wagę do śniegu zalegającego na dachu i zwisających z niego sopli. Zaniechanie obowiązku odśnieżania dachu może skończyć się nawet rokiem pozbawienia wolności. Sam mandat wynieść może natomiast 500 zł, którym właściciela ukarze straż miejska czy inspektor budowlany. Co więcej, jeżeli stan techniczny takiego budynku jest nienależyty, inspektor nadzoru budowlanego może również skierować sprawę do sądu.

Właściciela lub zarządcę nieruchomości ukarać mandatem w wysokości 1000 zł może również policja. Jeżeli ten odmówi zapłaty, zachodzi ryzyko skierowania sprawy do sądu, a wówczas wysokość mandatu jest nawet 5-krotnie wyższa. Nie tak kosztowne są mandaty za nieusuwanie sopli, karane grzywną od 20 do 500 zł.

odśnieżanie dachów

Podstawy prawne:

  • obowiązek odśnieżania dachu obiektu: art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane,
  • wysokość kar za nieodśnieżanie dachów: art. 93 pkt 8 ustawy i art. 91a ustawy Prawo budowlane.

Kto może odśnieżać dach?

Ciekawe, że osoba odśnieżająca dachy musi mieć aktualne szkolenie BHP, na którym były poruszane zagadnienia dotyczące tego typu prac. Ważne jest też badanie lekarskie, które potwierdza zdolność od wykonywania pracy na wysokości. Te pracownik przechodzi dziś co 3-5 lat (praca na wysokości do 3 m) lub 2-3 lata (na wysokości powyżej 3 m). Rokrocznie badania muszą przechodzić pracownicy powyżej 50. roku życia.

Oczywiście większość ludzi dachy w mniejszych domach odśnieża osobiście, korzystając przy tym z drabiny i szufli. Lepiej zlecić to specjalistom, a jeżeli już zabierać się za to samemu, postawić na stabilniejsze rusztowanie robocze. Z tego skorzystać można również na większych wysokościach, co nie jest takie oczywiste przy drabinach. Co jednak ważniejsze, rusztowania są znacznie bezpieczniejsze, będąc zabezpieczonymi poręczami.

Dobre, profesjonalne rusztowanie robocze to produkt wielofunkcyjny, będący połączeniem drabiny i rusztowania. Jest ono solidne, wytrzymałe i bezpieczne, idealnie sprawdzając się przy wszystkich pracach wykonywanych na wysokości kilku metrów, również przy odśnieżaniu dachów.

Poza tym uwagę należy zwrócić na sprzęt. Zamiast popularnej szufli, wygodniej i poręczniej skorzystać ze specjalnego zgarniacza dachowego. Ma on długi, teleskopowy trzonek, dzięki czemu nawet nie zawsze trzeba korzystać z drabiny czy rusztowania. Oczywiście przy jego wyborze należy stawiać na urządzenia o jak największej regulacji, dostosowane do wysokości domu.

odśnieżanie dachów

Odśnieżanie dachów a przepisy BHP

Prace na wysokości to czynność wykonywane co najmniej 1 m nad poziomem ziemi. Wówczas miejsce pracy należy zabezpieczyć balustradami lub poręczami ochronnymi. Oczywiście inne zabezpieczenia są niezbędne do odśnieżania dachów płaskich aniżeli stromych. Poza tym osoba odśnieżająca dach musi mieć odzież ochronną, włącznie z rękawicami. Warto mieć reż założone obuwie z elastycznymi podeszwami dobrze trzymającymi się podłoża.

Odśnieżanie dachów z pewnością wymaga odpowiedniego zaplanowania i przygotowania. Wszystko po to, aby dobrać optymalne narzędzia i usuwanie śniegu czy sopli wykonać bezpiecznie. W innym wypadku należy to zlecić specjalistycznym firmom, które zajmują się świadczeniem usług na wysokości, również odśnieżaniem dachów.

powrót do aktualności