Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 14.02.2018

Odnawianie ścian klinkierem

Klinkier to bardzo popularny materiał, który wykorzystywany jest również jako dekoracja ścian wewnątrz mieszkań. Jest to materiał naturalny, odporny, a jednocześnie estetyczny. Jak zabrać się za odnawianie ścian klinkierem i co będzie nam do tego niezbędne?

odnawianie ścian klinkierem

Jakie zalety ma klinkier?

Zanim zabierzemy się za odnawianie ścian klinkierem, skupmy się na samym materiale. Jakie niesie on w sobie zalety? Przede wszystkim klinkier cechuje się niską nasiąkliwością nawet na poziomie 3%. Poza tym jest on odporny na zabrudzenia i zaplamienia, dzięki czemu z powodzeniem wykorzystywać można go do wykończenia ścian w kuchniach czy łazienkach.

Odnawianie ścian klinkierem na starych powierzchniach

Klinkier można układać na starych ścianach. Wcześniej jednak takie nawierzchnie muszą być odpowiednio przygotowane w celu osiągnięcia lepszej przyczepności. W tym celu w pierwszej kolejności należy ocenić ogólny stan powierzchni i jej powłoki. Ocenę stanu nawierzchni rozpoczynamy od opukania ściany młotkiem. Jeżeli pojawi się głuchy głos, oznaczać to będzie, że w danym miejscu połączenie tynku z warstwą nośną nie występuje. Takie fragmenty ściany najlepiej usunąć. Warianty przygotowania podłoża pod odnawianie ścian klinkierem są trzy.

* metoda radykalna

Metoda radykalna polega na całkowitym usunięciu gładzi szpachlowej i farby. Z usunięciem tych ostatnich żadnego problemu nie ma. Jeżeli jest to farba emulsyjna, zrobić można to z wykorzystaniem specjalnych preparatów chemicznych lub posłużyć się odpowiednim narzędziem. Optymalna będzie tutaj dłutownica. Tym bardziej że dziś takiej dłutownicy znacznie ułatwiającej i przyspieszającej pracę nie trzeba nawet nabywać na własność. Wystarczy ją wypożyczyć z wypożyczalni elektronarzędzi. Doba wypożyczenia takiego narzędzia to koszt w granicach 50-70 zł. Przy farbach olejnych przydać się może natomiast opalarka czy lampa lutownicza, która zmiękczy starą powłokę.

Dłutownica to efektywne narzędzie, które pomaga w krótkim czasie pozbyć się usuwanych materiałów ściennych i podłogowych

Dłutownicy użyć należy także w przypadku ścian krzywych czy pokrytych słabym tynkiem wapiennym. Po jego usunięciu aż do osłonięcia muru należy nałożyć go raz jeszcze. Najlepsza będzie do tego zaprawa tynkarska. Co istotne tynku nie trzeba zacierać na gładko. Zaprawa, przy której wykorzystaniu będziemy mocować płytki, lepiej trzyma się bowiem powierzchni szorstkich.

* metoda częściowego usuwania farby

Niekiedy farba na tyle mocno przylega do podłoża, że jej usunięcie jest trudne. Wówczas warto nakłuć ścianę, wykorzystując do tego szlifierkę czy wspomnianą już dłutownicę. Bruzdy powinny mieć tu głębokość ok. 5 cm i pokrywać co najmniej 60% powierzchni ściany. Po ich wykonaniu dwukrotnie pokrywamy je środkiem penetrującym i wypełniamy elastyczną zaprawą klejową. Klinkier układać można zaraz po jej związaniu.

odnawianie ścian klinkierem

* metoda bez całkowitego usuwania powłok tynkarskich

Odnawianie ścian klinkierem może dotyczyć też tych powierzchni, przy których w ogóle nie bierzemy pod uwagę kucia czy usuwania starej warstwy farby. W takiej sytuacji warto skorzystać z płyt g-k. Najlepsza będzie tu płyta wodoodporna typu H2, która ma zwiększoną odporność na wilgoć. Więcej o płytach g-k piszemy w artykule pt. Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych“.

W takiej sytuacji na ścianie należy wywiercić sięgające do powierzchni cegieł otwory o średnicy 5 cm i w odstępach co 30 cm. Następnie trzeba je zagruntować i wypełnić gipsową zaprawą klejową. Dodatkowo dla wzmocnienia połączenia ściany z płytą g-k typu H2 w otworach można zamocować kołki rozporowe. Odnawianie ścian klinkierem w tym przypadku możliwe jest na drugi dzień po ułożeniu płyt g-k.

Impregnacja — tak czy nie?

Odnawianie ścian klinkierem wiele osób poprzedza impregnowaniem powierzchni, co wydaje się zrozumiałe. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze są to zabiegi wskazane. Wszystko zależy od rodzaju płytek klinkierowych. Niektóre z nich są wystarczająco uszlachetnione i stosowanie impregnatu jest zbędne. Tutaj wyróżnić trzeba zwłaszcza płytki tworzone w technologii prasowania na sucho, które cechują się bardzo niską nasiąkliwością.

odnawianie ścian klinkierem

Podsumowanie

Niewątpliwie odnawianie ścian klinkierem to bardzo dobry pomysł na udekorowanie swoich wnętrz. Tak pod względem estetycznym, jak i praktycznym. Przed decyzją o zastosowaniu klinkieru, warto natomiast się dobrze zastanowić nad wyborem konkretnych płytek, biorąc pod uwagę ich rozmiar, jak i swoje gusta estetyczne.

powrót do aktualności