Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 10.10.2019

Odkurzacz do liści – jak działa?

Odkurzacz do liści jest urządzeniem, które stworzono po to, aby ułatwić i przyspieszyć jesienne porządki. Jako że na drzewach liści jest coraz mniej, warto przybliżyć istotę działania tego urządzenia.

odkurzacz do liści

Kiedy korzystać z odkurzacza do liści?

Jesień kojarzy się wszystkim z porządkami, a przy tym liśćmi, które zalegają na podwórkach. Oczywiście z trawników i chodników można je usunąć w tradycyjny sposób, korzystając przy tym choćby z grabi. Niemniej jednak jest o wiele prościej, kiedy skorzysta się ze specjalnie przeznaczonych do tego urządzeń. Jednym z nich jest odkurzacz do liści.

Co kluczowe, odkurzacz do liści poradzi sobie nie tylko z nimi. Dobry odkurzacz przy okazji zbierze również niewielkie gałązki, ale też szyszki, kasztany, żołędzie, igliwie i niewielkie pozostałości organiczne.

Jak działa odkurzacz do liści?

Odkurzacz do liści to urządzenie o niewielkich gabarytach. Dużą zaletą jest więc jego poręczność. Z uwagi na skromne rozmiary z odkurzacza można korzystać również tam, gdzie nie mieści się inny sprzęt, np. kosiarka.

Newralgicznymi elementami odkurzacza do liści jest rura ssąca, a przy tym pojemny worek, gdzie lądują zassane liście. Proste jest również korzystanie ze sprzętu. Rurę wystarczy trzymać kilka centymetrów nad ziemią, dzięki czemu zostaną one wessane. Dalej odkurzacz je rozdrabia i gniecie, co pozwala zmniejszyć ich objętość nawet o 90%. Warto przy tym pamiętać, aby nie zassać papierów czy innych śmieci, które będą rozkładać się przez dłuższy czas. Jeżeli do tego nie dojdzie, zawartość worka może posłużyć jako kompost.

Czym różni się odkurzacz do liści od dmuchawy?

Odkurzacz do liści bardzo często utożsamiany jest z dmuchawą. Można to zrozumieć, ponieważ zaawansowane odkurzacze mają w sobie również funkcję dmuchania. Należy jednak mieć na uwadze, że sama dmuchawa to zupełnie inne urządzenie. Jak sam nazwa wskazuje, liście są w tym przypadku przedmuchiwane z miejsca na miejsce, podczas kiedy przy odkurzaczu zasysane do środka i rozdrabniane. Przy korzystaniu z dmuchawy nie da się więc w pełni oczyścić trawnika, a jedynie zrobić to połowicznie, przedmuchując je w inne miejsce.

odkurzacz do liści

Nie jest jednak powiedziane, że korzystanie z dmuchawy do liści nie ma sensu. Jak najbardziej, np. wówczas, kiedy zebrane w jeden stos liście zostaną następnie sprzątnięte. Już od samego użytkownika zależy, czy zrobi on to przy wykorzystaniu odkurzacza do liści, czy sprzątnie je ręcznie.

Dmuchawa do liści jest dobrym urządzeniem, jeżeli użytkownik nie może skorzystać z odkurzacza. Wówczas zdmuchnie on liście w jeden stos, po czym sprzątnie je ręcznie.

Jaki odkurzacz do liści wybrać?

Odkurzacze do liści występują w wersji spalinowej i elektrycznej. Pierwsze dają możliwość uporania się z większymi zanieczyszczeniami. Poza tym korzystać można z nich na rozległym terenie, gdyż nie są one uzależnione od energii elektrycznej i długości przewodu. Są więc urządzeniem znacznie bardziej poręcznym. Niestety, są głośniejsze i mają gorszy wpływ na środowisko.

Odkurzacze elektryczne są idealne do ogródków przy domu, gdzie jest możliwość podpięcia ich do sieci. Są one ciche i ekologiczne.

Odkurzacze mogą być też różne pod kątem trybów. Najlepiej, kiedy jest to urządzenie z trzema trybami, tj.:

  • ssaniem
  • rozdrabnianiem
  • dmuchaniem

Wówczas, w zależności od potrzeb, można ich używać naprzemiennie. Oczywiście na odkurzacze do liści spojrzeć trzeba również z punktu widzenia komfortu pracy. Zwłaszcza dziś, kiedy użytkownicy są coraz bardziej wymagający, tego typu urządzenia mają elementy pozytywnie wpływające na komfort, np.: ruchomą rączkę czy pas, dzięki czemu ciężar odkurzacza jest rozkładany na całe ciało.

odkurzacz do liści

Na rynku są też modele mające kółka, a nawet odkurzacze do liści z systemem antywibracyjnym amortyzującym przeskoki podczas pracy, z przeciążeniowym wyłącznikiem termicznym, jak i przyciskiem zabezpieczającym przed przypadkowym włączeniem.

powrót do aktualności