Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 21.02.2018

Niwelator jako precyzyjne narzędzie pomiarowe dla budowlańców

Wszystkie prace budowlane bez wyjątku powinny być przeprowadzane możliwie jak najbardziej precyzyjnie. Wykonywanie wszelkich pomiarów na oko nie ma większego sensu. Niezbędne jest więc precyzyjne narzędzie pomiarowe. Takim bez wątpienia jest niwelator.

precyzyjne narzędzie pomiarowe dla budowlańców

Czym jest niwelator?

Niwelator to precyzyjne narzędzie pomiarowe dla budowlańców, choć nie tylko. Zadaniem takiego narzędzia jest wykonywanie dokładnych pomiarów. Dzięki wykorzystaniu niwelatora na placu budowy określić można z ogromną dokładnością między innymi pion czy poziom, ale też stopień nachylenia, a nawet wyznaczyć kierunek.

Niwelator tak jak wiele innych narzędzi przed wykorzystaniem go w pracy należy jeszcze przygotować. Wiele pracy z nim jednak nie ma. Wystarczy zamocować go bowiem na trójnożnym statywie oraz spoziomować. Samych możliwości wykorzystania niwelatorów jest natomiast mnóstwo. Jako precyzyjne narzędzie pomiarowe dla budowlańców przyda się w poziomym wylaniu fundamentów czy stropów, jak i wznoszeniu prostych czy prostopadłych do sufitu kolumn i ścian.

Kto może skorzystać z niwelatora?

Wspomnieliśmy o tym, że niwelator to precyzyjne narzędzie pomiarowe dla budowlańców, które pomaga wyznaczyć poziome fundamenty czy równe ściany. Większości niwelator kojarzy się jednak z innym zawodem, a mianowicie geodetą. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Rzeczywiście niwelatory to narzędzia, które w swoim posiadaniu ma każdy geodeta bez wyjątku. Korzystać z niego można bowiem nie tylko na placach budowy, gdzie wznosi się różne budynki. Miernik ten służy również do mierzenia stopnia nachylenia, co sprawdza się wszędzie tam, gdzie kierownicy dążą do tego, aby woda spływała w sposób naturalny. Poza tym niwelatory wykorzystać można też do budowy parkingów czy nawet wymiany i modernizacji dróg i rurociągów.

Wysokość względna i bezwzględna

Mierzenie wysokości z wykorzystaniem niwelatora można zapisać w dwojaki sposób, jako wysokość względną oraz bezwzględną. Pierwsza jest najczęściej wykorzystywana przez budowlańców, którzy wyznaczają punkty charakterystyczne całej budowy określane też jako tzw. zera budowy.

precyzyjne narzędzie pomiarowe dla budowlańców

Niwelator to narzędzie, które pozwala na szybkie i dokładne wykonanie pomiarów w poziomie i pionie, jak również określenie stopnia nachylenia i wyznaczenia kierunku.

Wysokość bezwzględna zarezerwowana jest natomiast dla geodetów. Wyznaczają oni punkt wyjściowy na placu budowy zwany reperem i w odniesieniu do niego wykonują wszystkie inne pomiary. Warto dodatkowo zauważyć, że wysokość bezwzględna w praktyce oznacza wysokość nad poziomem morza.

Rodzaje niwelatorów

Wyróżniamy kilka rodzajów niwelatorów. Obecnie to precyzyjne narzędzie pomiarowe dla budowlańców i geodetów może być optyczne, elektroniczne, laserowe oraz posadzkowo-drogowe. Co różni od siebie poszczególne rodzaje niwelatorów?

* niwelator optyczny

Niwelator optyczny jest narzędziem bardzo popularnym. Również dlatego, że jest prosty w obsłudze. Warto natomiast pamiętać o tym, aby przed jego użyciem go spoziomować, do czego służy specjalna poziomica zwana też libellą niwelacyjną.

precyzyjne narzędzie pomiarowe dla budowlańców

* niwelator elektroniczny

Takie niwelatory nazywane są również kreskowymi. Nazwę tą biorą one od trybu pracy. Bezbłędne pomiary wykonywane są tu dzięki współpracy z łatami kodowymi. Naniesiony jest na nich kod kreskowy, który porównywany jest z danymi w niwelatorze.

* niwelator laserowy

Ogromną zaletą niwelatorów laserowych jest wykonywanie szybkich i dokładnych pomiarów. Jak wskazuje ich nazwa wszystko dzięki wiązce laserowej. Takie niwelatory spotkać można przede wszystkim na dużych placach budowy. Są to bowiem narzędzia o szerokim zakresie możliwości. Pomagają w wylewkach betonowych czy planowaniu ścian działowych i nie tylko.

* niwelatory posadzkowo-drogowe

Te niwelatory pracują tylko w poziomie. Dlatego wykorzystuje się je podczas robót ziemnych oraz przy poziomowaniu wylewek betonowych.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że niwelator to jedno z tych narzędzi, które pomaga przy pracach budowlanych. Z nim określenie poziomu i pionu jest o wiele prostsze. O ile każdy geodeta taki sprzęt ma w swoim posiadaniu, o tyle firmy budowlane nie zawsze. Nie jest jednak powiedziane, że nabywać należy je na własność. Równie dobrze można je wypożyczyć w hurtowni elektronarzędzi, o czym warto pomyśleć, chcą wykonać wszystkie prace jak najdokładniej. Tym bardziej że doba wypożyczenia takiego sprzętu renomowanego producenta to zaledwie 60-80 zł.

powrót do aktualności