Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 25.09.2019

Największe błędy przy układaniu kostki brukowej

Nie ulega wątpliwości, że kostka brukowa to bardzo popularny materiał, którym wykłada się podjazdy, chodniki i alejki. Jeżeli jest ułożona prawidłowo, pięknie zdobi teren i jest praktyczna. Co innego, kiedy ułożono ją nieprawidłowo. Oto największe błędy przy układaniu kostki brukowej.

błędy przy układaniu kostki brukowej

Brak projektu

Błędy przy układaniu kostki brukowej nie muszą odnosić się do źle wykonanej pracy. Poważnym uchybieniem jest też rezygnacja z projektu. Zwłaszcza wówczas, kiedy są to skomplikowane wzory. Może się to przełożyć nie tylko na estetykę, ale i marnotrawstwo materiału. Jednak o wiele gorzej, jeżeli kostki będzie zbyt mało. Wprawdzie można ją dokupić, ale kolejne partie mogą delikatnie się od siebie różnić.

Układanie kostki na styk

Mniej doświadczeni wykonawcy często układają kostkę na styk, nie zachowując wymaganych 3 mm odstępu. Tak ułożona kostka może na siebie napierać. Będzie też mniej odporna na zmiany kształtu wywołane przez skoki temperatury. Kostka ułożona na styk często niszczy się na krawędziach. Ponadto odłupuje się jej warstwa licowa.

Niewłaściwie ustalony poziom kostki

Ważne jest ustalenie właściwego poziomu kostki brukowej. Błędy przy układaniu kostki brukowej tyczą się ustalenia jej zbyt wysokiego lub zbyt niskiego poziomu. Kostka powinna więc znajdować się odrobinę ponad poziomem rabat kwiatowych. Wówczas ziemia ogrodowa nie będzie wysypywała się na nawierzchnię. Inaczej wygląda to przy styku z trawnikiem. W takiej sytuacji obie strefy mogą być na równi, co uprości koszenie trawy.

błędy przy układaniu kostki brukowej

Niewłaściwie wykonana podbudowa

Dla właściwie ułożonej kostki kluczowe znaczenie ma również podbudowa. Najczęściej błędy sprowadzają się do słabego zagęszczenia terenu, zbyt cienkiej podsypki lub źle dobranej grubości podbudowy. Dobrze wykonana musi być dopasowana do warunków terenowych oraz do przeznaczenia nawierzchni, o grubości pomiędzy 15-45 cm. Do podbudowy właściwej frakcja kruszywa musi mieć od 3 do 5 mm, z kolei podsypka piaskowa od 3 do 5 cm.

Kostka tylko z jednej palety

Kostka może się od siebie różnić odcieniem. Nawet wówczas, kiedy na pierwszy rzut oka różnice są niewielkie, w praktyce na dużej powierzchni będą zauważalne. Dlatego przy układaniu kostki nie należy korzystać z materiału wyłącznie z jednej palety. Dobrą i często stosowaną praktyką jest układanie kostki naprzemiennie z trzech palet, dzięki czemu nawet ewentualne różnice w odcieniu są równoważone.

Źle przeprowadzone zagęszczenie

Do trwałego porysowania, ale nawet uszkodzenia kostki może doprowadzić źle przeprowadzone zagęszczenie. Podłoże należy zagęścić przy użyciu ciężkiej zagęszczarki, a nawierzchnia z kostki musi być wykonana z użyciem specjalnego wibratora płytowego z zastosowaniem dodatkowych podkładek elastycznych. Bez nich zagęszczarka porysuje powierzchnię kostki lub wytworzy na jej powierzchni stałe odbarwienia.

Dla właściwego zagęszczenia podłoża niezbędna jest zagęszczarka. Z jej wykorzystaniem łatwo o przygotowanie podłoża do układania kostki, a także zagęszczenie samego materiału już po jego ułożeniu.

Źle dobrana grubość kostki

Wielkość kostki wybiera użytkownik i zależy ona od jego upodobań. Inaczej wygląda to przy grubości materiału, co ma wpływ na odporność na obciążenia, a przy okazji określa właściwości użytkowe kostki. W drodze oszczędności często materiał jest zbyt cienki. Na przykład błędem jest stosowanie kostki o grubości 4 cm na podjazdy samochodowe, zwłaszcza wówczas, kiedy są one użytkowane przez cięższe auta. Taka kostka sprawdzi się natomiast jako materiał na piesze ścieżki komunikacyjne. Na podjazdach i parkingach lepszym wyborem będzie kostka o grubości 8, a nawet 10 cm.

błędy przy układaniu kostki brukowej

Brak odprowadzania wody opadowej

Błędy przy układaniu kostki brukowej tyczą się również braku spadków, które pozwalają na odprowadzanie wody opadowej. Optymalny spadek kostki i terenu do niej przyległego wynosi 3%. Oczywiście powinien on prowadzić w kierunku przeciwnym do zabudowań, dzięki czemu woda nie będzie gromadzić się przy fasadzie budynku.

Widać więc wyraźnie, że układanie kostki nie jest tak proste, jak się może wydawać. Błędy przy układaniu kostki popełniają przede wszystkim mało doświadczeni brukarze. Warto więc postawić na firmy godne polecenia, które mają odpowiednie referencje i dysponują właściwym sprzętem.

powrót do aktualności