Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 29.11.2017

Malowanie natryskowe, czyli jak samodzielnie pomalować ściany pistoletem lub agregatem malarskim

Wydawać by się mogło, że malowanie ścian jest jedną z najprostszych prac remontowych, jakie możemy wykonać osobiście. Wielokrotnie nie jesteśmy jednak zadowoleni z uzyskanych efektów. Na ścianach pojawiają się smugi lub malowana powierzchnia nie jest idealnie równa. Takich problemów nie będzie, jeżeli postawimy na malowanie natryskowe. Czym jest i jak się do niego zabrać?

malowanie natryskowe

Czym jest malowanie natryskowe?

Co najistotniejsze malowanie natryskowe wykonujemy przy użyciu do tego specjalnego agregatu. Ten pod wpływem wysokiego ciśnienia wtryskuje krople farby na daną powierzchnię. Gwarantuje to uzyskanie okrągłego lub płaskiego strumienia, czego efektem są pięknie pomalowane ściany, choć taka technika nie dotyczy tylko ścian. W taki sposób bez trudu farbą pokrywać można też meble czy powierzchnie metalowe. Agregat malarski warto wykorzystać zwłaszcza wtedy, kiedy powierzchnia do malowania jest duża lub niejednolita. Wówczas pokrycie jej danym kolorem jest zdecydowanie łatwiejsze.

Sposób wykonania

* przygotowanie powierzchni

Przed przystąpieniem do malowania agregatem lub pistoletem wcześniej trzeba odpowiednio przygotować malowaną powierzchnię. Zadbać trzeba więc o zabezpieczenie miejsc, które nie będą malowane. Do tego typu czynności wykorzystać można folię malarską czy nawet socjalne taśmy.

Następnym krokiem jest przygotowanie farby. Ważne, aby robić to zgodnie ze wskazówkami przygotowanymi przez producencka, które znajdziemy na opakowaniu. Po ich rozmieszaniu czas wlać je do zbiornika takiego urządzenia.

Ważne jest również, aby wcześniej sprawdzić sam pistolet i jego ciśnienie. Optymalnie jest, jeśli utrzymuje się ono na poziomie 3 barów. Oczywiście nie jest wskazane nanoszenie farby od razu na interesującą nas powierzchnię. Dobrze wcześniej wypróbować sprzęt na powierzchni testowej. Da nam to wówczas obraz pracy, a przy jakichś problemach zawsze można zmienić natężenie strumienia czy nanieść inne poprawki.

* malowanie

Malowanie natryskowe w pierwszej styczności z tą metodą może wydawać się skompilowane. Szybko nabrać można jednak potrzebnej wprawy. Warto pamiętać przede wszystkim o optymalnej odległości pistoletu od powierzchni, która powinna wynosić od 15 do 20 cm.

Malowanie przeprowadzamy natomiast, wykonując ruchy liniowe. Dbać należy jednocześnie o to, aby nie przerywać strumienia farby, co może prowadzić do powstania nieestetycznie wyglądających plam. Właśnie w związku z tym zadbać trzeba o to, aby w zbiorniku agregatu czy pistoletu umieścić odpowiednią ilość farby.

* po zakończeniu pracy

Malowanie natryskowe na ogół kończy się na nałożeniu tylko jednej warstwy farby. Po zakończeniu pracy pamiętajmy o dokładnym wyczyszczeniu sprzętu, korzystając przy tym z wody lub rozpuszczalnika. O sposobie czyszczenia sprzętu informuje jego producent.

Agregat malarski to urządzenie, dzięki któremu szybko i sprawnie pomalujesz ściany i inne duże powierzchnie!

Tłokowy i membranowy

W wypożyczalni elektronarzędzi Extul znajdziecie Państwo profesjonalnej agregaty malarskie do malowania natryskowego. Na rynku wyróżniamy:

* agregaty malarskie tłokowe — wyposażone w tradycyjny silnik szczotkowy; malowanie odbywa się tu przy pomocy jednego pistoletu bez sprężonego powietrza.

* agregaty malarskie membranowe — doskonałe do bardziej zaawansowanych prac; malowanie powierzchni różnymi rodzajami farb; szybkie czyszczenie sprzętu, które pozwala na zmianę koloru farby.

Dodatkowo posiadamy niewielkie, lekkie i wyposażone w poręczny zbiornik pistolety. Nakładanie farby przy ich wykorzystaniu jest szybkie i proste. Godzina wypożyczenia takiego sprzętu rozpoczyna się już od 8 zł.

Rodzaj farby

Malowanie natryskowe generuje również wybór odpowiedniej farby. Ta uzależniona jest od urządzenia, jakim będziemy ją nakładać. Przy wykorzystaniu pistoletu elektrycznego zastosować trzeba farby o niskiej gęstości. Agregatem malarskim nakładać można natomiast wszystkie farby natryskowe. Co istotne te muszą być świeże, a także dobrze rozmieszane.

powrót do aktualności