Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 03.10.2018

Jakie prace należy wykonać w ogrodzie jesienią?

Jesień to okres, kiedy zmrok zapada znacznie szybciej, a temperatury spadają coraz niżej. Mimo iż w październiku pewne rośliny jeszcze kwitną, to czas najwyższy zabrać się za porządki. Jakie prace należy wykonać w ogrodzie jesienią, aby dobrze przygotować się do zimy?

jakie prace należy wykonać w ogrodzie jesienią

Sadzenie i pielęgnacja drzew oraz krzewów

Październik to najlepszy czas na to, aby posadzić drzewa. Tak owocowe, jak i te ozdobne. Drzewa z odkrytymi korzeniami należy sadzić w wykopanych dołkach, wsypując do nich też nieco kompostu lub ziemi ogrodniczej. Ważne też, aby je starannie podlać. Jeśli sadzenie drzew nie odbywa się od razu, trzeba je zadołować, wykupując płytki dołek i zagłębiając w nich korzenie kupionych roślin. Następnie wystarczy zasypać je ziemią i intensywnie podlać.

Jesienne nawożenie

Jakie prace należy wykonać w ogrodzie jesienią? Ważne jest nawożenie przy wykorzystaniu do tego kompostu bądź fosforowych i potasowych nawozów. Pominąć z kolei trzeba nawozy azotowe, które przedłużają okres wegetacji drzew i krzewów, przez co ich pędy nie zdążą zdrewnieć przed nastaniem mrozów. Nawozy należy rozłożyć wokół drzew i krzewów koliście, mieszając je z ziemią. Pamiętać przy tym trzeba, że najwięcej aktywnych korzeni znajduje się na obrzeżu korony.

Jakie rośliny posiać jesienią?

W październiku warto również posiać pewne rośliny jednoroczne, dzięki czemu w przyszłym roku zakwitną one szybciej. Zalicza się do nich czarnuszki, chabry, kochie, kosmosy, maki, nagietki, ostróżki czy ubiorki. Wśród bylin wymienić należy między innymi konwalie, wybierając dla nich stosunkowo zacienione miejsce.

Do połowy miesiąca należy też posiać cebule czosnków ozdobnych, kosaćców cebulowych, cebulic, szafirków, śniedków, przebiśniegów, tulipanów czy lilii. Wykopać z kolei trzeba cebule roślin niezimujących w gruncie takich jak acidanter czy galtonia.

jakie prace należy wykonać w ogrodzie jesienią

Zabezpieczone muszą być również rośliny pochodzące z ciepłych krajów, które nie są w pełni odporne na mróz. Dobrym sposobem ich ochrony jest obsypanie nasady pędów ziemią lub korą do wysokości 20–40 cm. Taką formę zabezpieczenia stosuje się między innymi dla róży, powojników, młodych klonów palmowych czy ketmii syryjskich.

Po pierwszych przymrozkach wykopać z kolei należy begonie bulwiaste, dalie i pacioreczniki. Karpy dalii układa się przyciętymi pędami w dół. Kiedy przeschną, umieszcza się je w skrzynkach i przysypuje torfem lub korą. Przechowywać należy je w ciemnych i chłodnych pomieszczeniach. Tak samo przechowuje się karpy pacioreczników i bulwy begonii.

Jak jesienią zadbać o trawnik?

Jakie prace należy wykonać w ogrodzie jesienią w odniesieniu do trawników? Te w październiku skosić jeszcze trzeba przynajmniej dwukrotnie, a jeśli jest sucho to również podlewać. Po skoszeniu trawy można na nim rozłożyć cienką warstwę kompostu o grubości ok. 0,5 cm, który przesiano przez siatkę o oczkach niewielkiej średnicy. Ważne też, aby z trawnika usuwać opadłe z drzew i krzewów liście. Zrobić to można przy pomocy grabi, choć znacznie lepiej wypada tu spalinowa i elektryczna dmuchawa do liści. Skraca ona czas pracy i ją upraszcza.

Dmuchawa ogrodowa to najlepszy sprzęt do szybkiego oczyszczenia trawników z liści opadłych z drzew i krzewów. Skraca ona czas takiej pracy i zwiększa jej efektywność. Wypożyczalnia elektronarzędzi Extul wypożycza je swoim klientom już od 10 zł za dobę.

jakie prace należy wykonać w ogrodzie jesienią

Wokół roślin należy z kolei rozłożyć kompost ze spodu pryzmy. Resztki, które nie uległy rozkładowi, ponownie wrzuca się na kompost, dorzucając też rośliny z ogrodu oraz odpady organiczne z gospodarstwa domowego.

Jak zadbać o oczko wodne?

Troski przed zimą wymaga również staw czy oczko wodne. Jakie prace należy wykonać w ogrodzie jesienią w ujęciu takiego zbiornika? Poza przycięciem zwiędniętych pędów roślin szczególną uwagę należy poświęcić wodzie. Przed zimą dno takiego oczka trzeba oczyścić z mułu, jak i wymienić część znajdującej się w nim wody. Nad powierzchnią zbiornika powinna zostać też rozciągnięta siatka, która zatrzyma opadające z drzew liście. Ważne też, aby wiedzieć, co zrobić z wrażliwymi na mróz roślinami. Przed zapowiadanymi przymrozkami opuścić je należy w koszach na dno zbiornika, choć tylko wtedy, kiedy są one głębsze niż 1 m. W innym wypadku trzeba je umieścić w pojemnikach z wodą i przenieść do chłodnych pomieszczeń.

Skoro wiecie już, jakie prace wykonać w ogrodzie jesienią, czas najwyższy przyjrzeć się im bliżej. Nie warto zwlekać, a o trawnik i zasadzone w ogrodzie rośliny zadbać jak najszybciej.

powrót do aktualności