Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 25.12.2019

Jaka podłoga w pokoju dziecka?

Nie jest tajemnicą, że urządzenie pokoju dziecięcego to dość trudne zadanie. Przede wszystkim pomieszczenia dla najmłodszych muszą być bezpieczne, a ponadto również funkcjonalne, stworzone z myślą o potrzebach malców. Jedną z kluczowych kwestii jest podłoga. Jaka podłoga w pokoju dziecka będzie więc najlepsza?

podłoga w pokoju dzieci

Jak wybrać podłogę do pokoju dziecięcego?

Podłoga w pokoju dziecka musi być bezpieczna. Nie mogą znajdować się na niej drzazgi, poza tym musi ona doskonale przylegać do podłoża. Ważne też, aby była łatwa w utrzymaniu w czystości. Przy tym wszystkim musi być funkcjonalna z uwagi na fakt, że dzieci nie tylko po niej raczkują, ale również się na niej bawią. Jako że to podłoga do pokoju dziecięcego, niezależnie od tego, z jakiego materiału została wykonana, wszystkie materiały muszą posiadać atesty. Przechodząc do konkretów, który materiał będzie więc najlepszy: panele, drewno, a może wykładzina?

Panele podłogowe w pokoju dzieci

Panele to rozwiązanie nie tylko atrakcyjne pod kątem wizualnym, ale również tanie. Są stosunkowo trwałe i nie wymagają cyklinowania, jak ma to miejsce przy podłogach z drewna, o których w dalszej części artykułu.

Najlepszym wyborem są panele laminowane, gdyż są one odporne na zarysowania i uderzenia. Jako że to pokój dziecięcy, postawić można na specjalne panele do pokoju dziecka, które nie przypominają drewna, ale są kolorowe i wzorzyste. Wydaje się, że panele są dobrą alternatywą na podłogę do pokoju najmłodszych. Zwłaszcza że zawsze można na nich ułożyć miękki i przyjemny w dotyku dywan.

Drewniana podłoga w pokoju dziecka

Drewniana podłoga w pokoju dziecka to znakomity wybór dla alergików. Drewno nie zbiera kurzu i nie pochłania wody, oddając ją w postaci pary. To ważne, ponieważ w pokoju dziecięcym musi być odpowiednia wilgotność, co ułatwia dziecku oddychanie.

podłoga w pokoju dziecka

Ważne, aby drewniana podłoga do pokoju dziecka była dokładnie wyszlifowana. Nie może mieć żadnych drzazg, a pokryty nią lakier musi mieć odpowiednie atesty. Najbezpieczniej postawić na deski podłogowe specjalnie przeznaczone do pokoju dziecięcego. Spełniają one bowiem wszystkie restrykcyjne normy. Uwagę zwrócić trzeba także na gatunek drewna. Zaleca się dąb, jesion lub gatunki egzotyczne.

Największą wadą podłóg drewnianych jest fakt, że drewno z czasem się rysuje, co wygląda mało estetycznie. Wówczas konieczna jest jej renowacja. Podłoga z drewna musi być cyklinowana i ponownie pokryta lakierem.

Cykliniarka talerzowa to jedna z najprostszych maszyn dostępnych na rynku, z przeznaczeniem do renowacji parkietów z drewna. Z cykliniarką tego typu przy niewielkim nakładzie pracy można usunąć niedoskonałości desek podłogowych i odnowić parkiet. W Extul doba wypożyczenia cykliniarki talerzowej marki Victor kosztuje jedynie 50 zł.

Wykładzina w pokoju dzieci

Najtańszym, a w związku z tym bardzo często stosowanym rozwiązaniem jest wykładzina. Dywan jest tani, miękki, a przy tym amortyzuje upadki. Dziecko może również chodzić po nim na bosaka i siadać bez potrzeby podkładania kocyka czy poduszeczki. Przy dywanie do pokoju dziecka najprościej postawić na wykładzinę z gęstym, ale krótkim włosiem, w którym zbiera się mniej roztoczy i alergenów.

Co natomiast, jeżeli dziecko jest alergikiem? Nie jest to powód do rezygnacji z dywanów. Wystarczy postawić na wykładziny z powłokami antyalergicznymi, co zapobiega gromadzeniu się kurzu na jej powierzchni.

podłoga w pokoju dziecięcym

Przy stosowaniu wykładziny problemem jest jej czyszczenie. Zwłaszcza jeżeli coś się na niej rozleje. Wówczas odkurzanie, które zresztą trzeba wykonywać regularnie, nie będzie wystarczające. Ewentualnie może to być wykładzina elastyczna, która jest antyalergiczna i łatwa w utrzymaniu w czystości. Poza tym, z uwagi na jej piankową warstwę, zapewnia ona dobrą izolację termiczną i wygłusza podłogę. Temu rodzajowi wykładziny wiele zarzucić można jednak pod kątem estetycznym.

Widać więc wyraźnie, że podłoga w pokoju dziecka może być bardzo różna. Oczywiście najtańszym rozwiązaniem będzie wykładzina. Najzdrowsza jest natomiast podłoga z drewna. Rozwiązaniem pośrednim są panele podłogowe, odporne na uszkodzenia i niedrogie. Zawsze znaleźć się również może na nich dywanik.

powrót do aktualności