Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 09.04.2020

Jaka podłoga dla alergika?

Dużym problemem dla rodziców, których dzieci zmagają się z alergiami, są roztocza, grzyby i bakterie. Te gromadzić się mogą na wszystkich powierzchniach. Jako że najczęściej użytkowaną jest podłoga, coraz częściej uwagę zwraca się właśnie na ten element wnętrza. Jaka podłoga dla alergika będzie więc najlepsza?

Podłoga dla alergika

Płytki ceramiczne a alergie

Jedną z opcji są bardzo popularne płytki ceramiczne, na których dzięki gładkiej powierzchni kurz trudno się osadza, a jeżeli nawet to łatwo go usunąć. Ponadto płytki ceramiczne doskonale nadają się na ogrzewanie podłogowe, które opisuje artykuł „Jak wykonać ogrzewanie podłogowe?„. To ważne, ponieważ ogrzewanie przez promieniowanie jest lepsze dla alergików aniżeli przez konwekcję, kiedy wraz z ogrzewanym grzejnikiem powietrzem unoszą się drobinki kurzu. Tymczasem emisja ciepła przez ogrzewanie podłogowe nie powoduje jego intensywnego ruchu. Pod tym kątem, jeżeli płytki połączono z ogrzewaniem podłogowym, jest to dobra podłoga dla alergika.

Ma ona jednak również swoje mankamenty. Wadą są fugi, na których mogą osadzać się zanieczyszczenia. Dlatego w takiej sytuacji należy użyć impregnatów i właściwych spoin przeciwgrzybicznych oraz antybakteryjnych. Oczywiście należy wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa. Upadek na podłogę wykonaną z twardych płytek ceramicznych może być bolesny, a nawet niebezpieczny.

Podłoga dla alergika z drewna

Wiele osób ceni sobie podłogę z drewna, która jest ciepła, cicha i przyjemna w dotyku. W końcu nadaje pomieszczeniu wyjątkowego wyglądu, w czym pomagają naturalne kolory i kształty. Poza tym ma również właściwości antystatyczne, a więc się nie elektryzuje i nie przyciąga kurzu. Ważne jest jednak wykończenie powierzchni z drewna, jak i sam jego rodzaj. Na pewno lepsza dla alergików będzie drewniana podłoga z drewna dębowego, niż gatunku egzotycznego, który może wydzielać olejki potęgujące alergię.

Najlepsza podłoga dla dzieci z alergią

Wracając do wykończenia optymalnie, jeżeli powierzchnia jest pokryta lakierem wodorozcieńczalnym, aniżeli na przykład chemicznie utwardzanym. Lakiery wodorozcieńczalne nie wydzielają drażniącego zapachu, nie emitują również lotnych związków organicznych. Inaczej jest przy lakierach chemoutwardzalnych, które nie są zalecane alergikom, gdyż podczas wysychania wydzielają szkodliwe opary, a co gorsza w pomieszczeniu utrzymują się one nawet przez kilka miesięcy. Zresztą podobnie wygląda to przy podłogach olejowanych, kiedy liczy się rodzaj użytego oleju. Żeby było sprawiedliwie, należy dodać, że podłoga pokryta olejem chemoutwardzalnym jest bardziej odporna na wgniecenia, zarysowania czy uderzenia.

Przy podłogach drewnianych trzeba pamiętać, aby poddawać je cyklicznej renowacji i odświeżeniu. Do wad podłóg drewnianych dla alergika należy jeszcze dodać fakt, że nieefektywne jest tu stosowanie ogrzewania podłogowego, ponieważ drewno jest znakomitym izolatorem cieplnym.

Panele laminowane w mieszkaniu alergików

Tanim i estetycznym rozwiązaniem są laminowane panele podłogowe. Z reguły to wysoko zagęszczone płyty pilśniowe HDF lub MDF, które pokryto papierem dekoracyjnym i warstwą ochronną. Jako że to elementy fabrycznie wykończone nie ma potrzeby ich lakierowania czy cyklinowania. W związku z tym nie wydzielają niebezpiecznych oparów, a znajdujący się na górnej warstwie laminat jest w pełni bezpieczny dla zdrowia.

Dodatkowo to elementy łatwe w montażu, który można wykonać samodzielnie i to nawet bez specjalistycznych narzędzi. Dla szybszej i bardziej efektywnej pracy przyda się jednak akumulatorowa lub elektryczna wyrzynarka.

Jeżeli jest to podłoga dla alergika, panele nie będą najlepszym rozwiązaniem. Osadzający się na nich kurz łatwo wzbija się w górę, co sprzyja reakcjom alergicznym. Dlatego wymagają codziennego odkurzania i mycia. Jednocześnie nie należy przesadzać z ilością wody, gdyż panele są wrażliwe na wilgoć i pęcznieją.

Jaka podłoga dla alergika?

Idealna podłoga dla alergików z paneli winylowych

W przeciwieństwie do paneli laminowanych dobra dla alergików będzie podłoga winylowa. Łatwo utrzymać ją w czystości, gdyż panele winylowe nie przyciągają kurzu. Jednocześnie to produkty trwałe i odporne na wilgotność, a przy tym o dobrych właściwościach amortyzujących i wygłuszających. Dodatkowo podłogi winylowe z rdzeniem mineralnym nie wydzielają lotnych związków organicznych i nadają się na ogrzewanie podłogowe.

Jaką podłogę wybrać dla alergika?

Wybierając podłogę dla dziecka z alergią, należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Przede wszystkim powinna być to podłoga łatwa w czyszczeniu. Najlepiej, kiedy nie przyciąga ona kurzu, a więc ma właściwości antystatyczne. Jako że podłoga to najbardziej narażony na użytkowanie element mieszkania, pod uwagę bierze się też funkcje praktyczne. Powinna być więc stosunkowo trwała i odporna na uszkodzenia.

powrót do aktualności