Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 11.07.2018

Jak zrobić półkę na książki?

Niestety Polacy czytają coraz mniej. Jeśli jesteście przeciwieństwem większości i lubicie oddać się dobrej lekturze, podpowiemy Wam, jak zrobić półkę na książki. Wystarczy odrobina wolnego czasu oraz kilka łatwo dostępnych materiałów i narzędzi.

jak zrobić półkę na książki

 

Nie tylko na książki

Jeżeli stwierdziliście, że nie macie już miejsca na książki, ale też drobiazgi czy kwiaty, za kolejnym regałem nie trzeba udawać się do salonu meblowego. Równie dobrze można wykonać go osobiście, co nie jest ani trudne, ani też wielce czasochłonne. Jako że zakładamy, że nie chcecie dodatkowo zagracać podłóg salonów, sypialni czy pokojów dziecięcych swojego mieszkania, zaproponujemy Wam projekt na regał wiszący. Również z tego względu, że poza dodatkowym wolnym miejscem będzie on również doskonałą dekoracją wnętrz. Jak zrobić półkę na książki, która pozwoli stworzyć swoją prywatną biblioteczkę w zaciszu własnego domu?

Podstawą jest projekt

Wszystkie tego typu prace należy zaczynać od stworzenia projektu i nie inaczej jest też tym razem. Najprościej jest taki projekt wykonać przy wykorzystaniu do tego programów komputerowych, dzięki czemu uda się stworzyć wizualizację 3D regału. Obecnie wiele takich programów, choćby w wersji demo, która jest tu wystarczająca, są w pełni darmowe. Jeśli nie ma takiej możliwości, pozostaje kartka papieru lub też papier milimetrowy. Projekt jest o tyle istotny, że pozwoli zobrazować regał, ale także zebrać informacje o ilości niezbędnych do jego stworzenia materiałów.

jak zrobić półkę na książki
Oczywiście tworząc taki projekt, nie wolno pominąć kwestii tego, gdzie chcemy umieścić mebel, biorąc pod uwagę jego wysokość, szerokość i głębokość. Tak samo istotna jest różnica pomiędzy poszczególnymi półkami. Różnice oddzielające kolejne segmenty mogą być identyczne, ale też różne.

Niezbędne materiały i narzędzia

Jak zrobić półkę na książki, aby była ona estetyczna, a przy tym solidna? Akurat materiałów, jakie można użyć przy realizacji takiego projektu, nie brakuje. Osobiście polecamy deski. Dla tych, którzy szukają tańszego rozwiązania, odpowiednie będą deski sosnowe. Solidniejsze jest jednak drewno dębowe. Niezależnie od wyboru deski muszą być zaimpregnowane. W innym wypadku materiał nie będzie odporny na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, a w tym wilgotności czy promieniowania UV. Drewnu szkodzić mogą też szkodniki i wszelkie mikroorganizmy.

Piła tarczowa to urządzenie, które sprawdzi się przy cięciu desek i płyt wiórowych — z obu materiałów można wykonać półkę, która będzie praktycznym i estetycznym dodatkiem Waszych wnętrz.

Najwygodniej jest takie deski kupić w markecie. Zwłaszcza kiedy istnieje możliwość przycięcia ich na wymiar. Jeśli nie jest to możliwe, przyda się piła tarczowa. Ponadto do zabezpieczenia desek potrzebne będą papier ścierny, bejca, lakier i farba, jeśli chcemy je pomalować. Do montażu natomiast wkrętarka, kątowniki, gwoździe, śruby, kołki do drewna i zawiasy, choć tylko wtedy, kiedy będzie to szafka zamykana.

Wykonanie regału krok po kroku

Mając przygotowane deski, czas zabrać się za montaż, skręcając je ze sobą przy użyciu kątowników, śrub i kołków do drewna w zależności od stopnia skomplikowania półki i wymagań. Ponadto poszczególne elementy takiego regału można skleić klejem do drewna, choć to najmniej trwała forma łączenia. Lepiej półki i korpus połączyć niewielkimi kołeczkami, wcześniej ustalając ich rozmieszczenie i zaznaczając je ołówkiem. Później pozostaje ponawiercać otwory na kołki i ewentualnie śruby, jeżeli regał nie jest łączony na kątowniki.

jak zrobić półkę na książki
W zależności od wyboru taki regał może, choć nie musi mieć część tylną, a więc tak zwane plecy”. Jeśli jest to półka wisząca, można z tego elementu zrezygnować. Ewentualnie na korpus od tylnej strony nabić niewielkimi gwoździkami płytę pilśniową.

Wiecie już, jak zrobić półkę na książki. W zasadzie nie ogranicza Was tutaj nic poza wyobraźnią. Z pewnością warto spróbować, gdyż przy niewielkich nakładach można uzyskać estetyczne, dobrze uzupełniające wnętrze regały. Gwarantowana będzie też satysfakcja.

powrót do aktualności