Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 03.07.2019

Jak zrobić piaskownicę dla dzieci?

W każdym ogrodzie, w którym bawią się małe dzieci, powinna znaleźć się również piaskownica. Można ją kupić, ale lepiej oszczędzić środków i wykonać ją samodzielnie. Jak zrobić piaskownicę dla dzieci i co nam będzie do tego potrzebne?

jak zrobić piaskownicę

Z czego zbudować piaskownicę?

Jak zrobić piaskownicę? Najprostsze konstrukcje to te wykonane z drewna, które będą dobrze komponować się z porastającą ogród roślinnością. Głębokość piaskownicy z reguły wynosi od 30 do 50 cm. Jej długość zależna jest już od preferencji, jak i wolnego miejsca w ogrodzie. Piaskownice dostępne w marketach budowlanych mają boki o długości ok. 1,5 m i wydaje się, że w większości przypadków taka piaskownica będzie wystarczająca. Można zbudować jednak większą piaskownicę, np. 180 × 180 cm.

Najlepszym materiałem budulcowym będzie drewno sosnowe, które jest też stosunkowo tanie. Ważne natomiast, aby pomalować je specjalnym impregnatem. Nada on koloru, ale przede wszystkim zabezpieczy deski przed promieniami słonecznymi i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Podsumowując, do zrobienia piaskownicy potrzeba:

  • deski sosnowe impregnowane o wymiarach 180 × 15 cm – 20 szt.
  • deski sosnowe impregnowane o wymiarach 90 × 15 cm – 4 szt.
  • listwy narożne sosnowe impregnowane – 4 szt.
  • deski sosnowe impregnowane o wymiarach 220 × 30 cm – 4 szt.
  • impregnat do drewna na zewnątrz
  • przepuszczalna mata na dno piaskownicy
  • nierdzewne wkręty do drewna
  • wiertarko-wkrętarka
  • 20-kilogramowe worki piasku – 20 szt.

UWAGA! Piasek nie powinien pochodzić ze składu budowlanego. Wówczas nie jest on czysty, a może zawierać w sobie ostre kamyki, a nawet okruchy szkła. Najlepszy jest piach oczyszczony i przesiany, który posiada atest Państwowego Zakładu Higieny.

jak zrobić piaskownicę

Jak zrobić piaskownicę krok po kroku?

Przygotowanie miejsca na piaskownicę

Po skompletowaniu niezbędnych do budowy piaskownicy rzeczy można zabrać się za wyznaczenie miejsca dla tej konstrukcji. Najlepiej, kiedy piaskownica znajduje się niedaleko domu i jest widoczna z okien. Zwłaszcza młodym dzieciom przyda się również cień. Nie oznacza to jednak, że piaskownica powinna znajdować się pod drzewem. Opadające kwiaty, owoce i liście szybko zanieczyszczą piasek. Lepiej obok piaskownicy rozstawić parasol i zasłonić maluchy przed promieniami słońca.

Przygotowanie podłoża pod piaskownicę

Po wybraniu odpowiedniej lokalizacji należy rozpocząć przygotowania podłoża. W pierwszej kolejności usuwamy darń, kopiąc nieckę na głębokość ok. 10 cm, po czym układając w niej przepuszczalną matę. Oczywiście powierzchnia dołu musi być wolna od zanieczyszczeń, np. kamieni. Mata jest niezbędna z tego względu, że zebrana w piasku woda będzie wówczas mogła przeniknąć w głąb podłoga. Można w ten sposób uniknąć zawilgocenia piasku, ale również przerastania chwastów. Wielokrotnie zamiast maty używa się czarnej folii. Nie ma w tym nic złego, aczkolwiek należy wykonać w niej otwory odpływowe.

Budowa boków piaskownicy

Jak zrobić piaskownicę? Prace nad budową piaskownicy dla dzieci należy rozpocząć od stworzenia boków konstrukcji, czyli połączenia wcześniej zaimpregnowanych ośmiu desek sosnowych. W ten sposób powstaną ściany piaskownicy. Przy łączeniu desek wykorzystać należy listwy narożne, a łączy się je przy wykorzystaniu nierdzewnych wkrętów i wkrętarki. Ewentualnie mogą to być gwoździe, choć konstrukcja skręcona na wkręty jest znacznie trwalsza.

Wiertarko-wkrętarka pozwoli na szybkie i solidne połączenie desek przy budowie piaskownicy. Łączenie będzie wówczas znacznie trwalsze niż przy użyciu młotka i gwoździ.

jak zrobić piaskownicę

Miejsce do siedzenia wokół piaskownicy

Kolejny krok to stworzenie miejsca, które będzie siedziskiem. W tym celu wykorzystać należy deski o wymiarach 220 × 30 cm. Wystarczy ściąć je pod kątem 45 st., po czym zamontować do listew narożnych od góry, ponownie wykorzystując przy tym wkręty do drewna.

Pokrywa na piaskownicę – czy jest potrzebna?

Wiemy, jak zrobić piaskownicę. Warto dorobić do niej również pokrywę. Z jednej strony ochroni ona piasek przed deszczem, z drugiej natomiast zabezpieczy go przed zabrudzeniem przez zwierzęta.

Do stworzenia pokrywy należy wykorzystać dwie sosnowe deski o wymiarach 90 × 15 cm, ułożone równolegle do siebie w odległości ok. 1,8 m. Następnie wystarczy przymocować do nich prostopadle sześć desek 180 × 15 cm. To jedna część pokrywy. Postępując identycznie, stworzyć trzeba drugą część pokrywy.

Wiedząc, jak zrobić piaskownicę dla dzieci, nie warto zwlekać i jak najszybciej zabrać się do pracy, dopóki pogoda za oknem rozpieszcza, a dzieci podczas wakacji mają mnóstwo wolnego czasu.

powrót do aktualności