Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 06.06.2018

Jak zrobić meble ogrodowe z palet?

Z zakupem mebli ogrodowych większego problem nikt z nas mieć nie będzie, ale zamiast wydawać zaoszczędzone środki, warto zastanowić się nad ich samodzielnym stworzeniem. Wystarczy odrobina wolnego czasu i nutka kreatywności. W tym wpisie pokażemy jak zrobić meble ogrodowe z palet.

meble ogrodowe z palet

Meble ogrodowe z palet — potrzebne materiały

Skoro tworzone meble powstawać będą z palet, niezbędny jest ten podstawowy materiał. To jednak nie problem, ponieważ palety nabyć można choćby na aukcjach internetowych czy skupach. Ponadto warto wyposażyć się we wkrętarkę i szlifierkę lub ewentualnie papier ścierny. Dla oszczędności czasu i sił zdecydowanie lepsza będzie jednak szlifierka.

Następnie nabyć należy śruby, metalowe kątowniki i płaskowniki, masę szpachlową i impregnat do drewna, emalię czy narzędzia do malowania. Potem pozostaną już tylko artykuły do wykończenia, a więc poduszki, materace czy nawet szkło hartowane, jak ma to miejsce w przypadku stolików.

Tworzymy kanapę z palet

Tworząc komplet wypoczynkowy z palet, zacząć należy od kanapy. Najlepiej, aby długość takiego mebla była wielokrotnością długości palety. Wówczas nie będzie konieczności ich przycinania. Najczęściej sofa DIY składa się z dwóch złączonych ze sobą palet. Jeśli chodzi o wysokość siedziska to najlepiej, jeśli jest ono usytuowane na dwóch ułożonych na sobie paletach. Ostatecznie dobór szerokości i wysokości mebla pozostawiamy zainteresowanym.

meble ogrodowe z palet
Palety trzeba obrobić, usuwając z nich drzazgi i wszelkie nierówności. Najlepiej przy wykorzystaniu do tego szlifierki. Drewno szlifować należy do momentu, aż jego powierzchnia będzie równa i gładka. W miejscach, gdzie występują jego ubytki, uzupełnić należy je masą szpachlową.

Szlifierka to urządzenie, które pozwoli wykończyć powierzchnie palety, przez co będą one gładkie i równe, a tym samym bezpieczne. Jest to spora oszczędność czasu, jeśli pracę szlifierką mielibyśmy porównać do szlifowania powierzchni palety papierem ściernym ręcznie.

Meble ogrodowe z drewna muszą być też zaimpregnowane, co ochroni je przed warunkami atmosferycznymi, ale też szkodnikami czy grzybami. Dodatkowo przed malowaniem farbą palety należy zagruntować. Farbę natomiast nakłada się wałkiem lub pędzlem. Jako że drewno najlepiej wygląda naturalnie, dla uzyskania takiego efektu wystarczy je zaimpregnować i nanieść bezbarwną lakierobejcę.

meble ogrodowe z palet
Tak stworzone meble ogrodowe z palet należy jeszcze połączyć, wykorzystując do tego kątowniki, płaskowniki czy zwykłe śruby. Najlepiej w miejscach mało widocznych, a więc od spodu mebla czy z boku. To samo tyczy się tutaj poziomych i pionowych części kanapy, które ostatecznie są ze sobą łączone.

Na koniec pozostaje już takie kanapy wykończyć. Tu wiele zależy od użytkownika. Dobrze jest pokryć je wygodnym materacem, który przymocować można na rzepy. Ich dekoracją zazwyczaj są poduszki.

Stolik z palet

Poza kanapą na balkonie czy tarasie nie może zabraknąć też stolika. Przed stworzeniem takiego mebla warto go wcześniej naszkicować, określając między innymi jego rozmiar. Przygotowując takie meble, bazować trzeba na wymiarach pojedynczej palety. Stolik może być niższy, składając się z dwóch czy nawet jednej palety, ale także wyższy, nakładając na siebie ich kilka.

Po naszkicowaniu stolika czas przystąpić do pracy przygotowując materiał. Palety podobnie jak przy meblach wypoczynkowych należy dokładnie oczyścić, oszlifować, zabezpieczyć impregnatem czy pomalować. Przy ich mocowaniu należy je na siebie nałożyć i sprawdzić, czy dokładnie do siebie przylegają. Następnie mocuje się je za pomocą śrub czy kątowników.

meble ogrodowe z palet
Na koniec takie meble ogrodowe z drewna należy jeszcze jakoś wykończyć. Tu możliwości są ogromne. Dla przykładu od spodu stolika można zamontować kółka, które pomogą w jego przesuwaniu. Dodatkowo na blacie stolika warto postawić na hartowane szkło. Nie tylko doda ono takiemu stolikowi estetyki, ale ułatwi też utrzymanie mebla w czystości.

Widać więc wyraźnie, że meble ogrodowe z palet wykonać jest dość łatwo. Oczywiście trzeba poświęcić na to chwilę czasu, ale korzyści z tego płynące są ogromne. Nagrodą będzie spora oszczędność, a przy tym ogromna satysfakcja z osobiście wykonanych mebli.

powrót do aktualności