Zima to ta pora roku, która jest niespecjalnie lubiana nie tylko przez ludzi, ale i zwierzęta. W tym trudnym okresie można im jednak pomóc. Najłatwiej jest w przetrwaniu wesprzeć ptaki, budując im karmnik. Jak zrobić karmnik dla ptaków i jakie materiały będą nam do tego potrzebne?
Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna?
Do budowy karmnika najlepiej użyć drewna. Nie jest to szczególnie skomplikowane, a poza cienkimi drewnianymi deseczkami bądź sklejką, potrzebne będą młotek i gwoździe lub wkrętarka z wkrętami ze wskazaniem na elektronarzędzie. Na zakończenie drewniany karmnik należy jeszcze zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi, w czym pomoże lakier, lakierobejca lub drewnochron. Od czego zacząć?
Pierwszym elementem, jaki musi posiadać karmnik dla ptaków, jest podłoga. Jej wielkość zależy od naszej decyzji. Wymiary 30 × 40 cm będą jednak wystarczające. Potrzebny będzie też dach. Jeśli ma to być dwuspadowa połać dachowa, potrzebne będą dwie dodatkowe deski o równych lub mocno zbliżonych rozmiarach. Oczywiście, ich ogólna powierzchnia musi być większa niż wymiary podstawy, gdyż dach tworzyć musi jeszcze odpowiedni kąt nachylenia. Najlepiej też, jak jego krawędzie wystają poza podłogę, lepiej chroniąc wnętrze przed opadami śniegu czy deszczu.
Następnie należy przygotować osiem odcinków kantówek, z których cztery muszą być dłuższe, a kolejne cztery krótsze, np. 25 i 20 cm. Pamiętać też trzeba, że z jednej strony należy je przeciąć pod kątem prostym, na łączeniach z dachem przycinane muszą być natomiast pod kątem 45 stopni.
Mając niezbędne materiały, można przystąpić do montażu karmnika. Najpierw zabrać się należy za montaż dachu, dwie deski łącząc przy wykorzystaniu wkrętarki, wkrętów i metalowego kątownika, nadając im przy tym odpowiedni kąt. Kątówki z kolei najpierw przykręcamy do podstawy podłogi, wcześniej przymierzając, w jakich powinny znajdować się one odległościach. Również w tym przypadku do montażu wykorzystać należy wkręty.
Wkrętarka pozwala na szybkie, precyzyjne i dokładne połączenie drewnianych elementów tworzących karmnik. Łączenia przy wykorzystaniu wkrętów są solidne i nie zagrażają ptakom.
Gotowy karmnik można powiesić na drzewie lub ustawić w innym miejscu, które jest niedostępne dla zagrażających ptakom zwierząt.
Jak zrobić karmnik dla ptaków z innych materiałów?
Karmnik z drewna jest najsolidniejszy. Wykonać można go jednak również z innych materiałów. Przykładem są dwie plastikowe butelki. Jedną należy całkowicie wypełnić różnymi ziarnami, drugą z kolei pociąć ostrym nożykiem. Pracę zacząć należy od odcięcia całej góry butelki, pozostawiając ok. 2/3 jej wysokości. Następnie, ok. 5 cm nad jej dnem trzeba wyciąć kwadratowe okienka o wymiarach 8 cm, zostawiając pomiędzy nimi kilkucentymetrowe pasy. Dodatkowo w dnie rozcinanej butelki przy pomocy gwoździ lub wkrętów trzeba zrobić niewielkie dziurki, które będą odprowadzać wodę.
Pozostaje połączenie butelek, do czego przyda się bawełniany sznurek i kawałek gumowego węża o średnicy 1-2 cm. Najpierw butelkę napełnioną ziarnami odwraca się tak, aby nakrętka była na dole. Dzięki temu ziarno będzie wysypywać się pod działaniem grawitacji. Podstawą, na którą ma ono spadać, będzie dno pociętej butelki nakładanej na butlę z ziarnem. Takie połączenie należy wzmocnić przy wykorzystaniu sznurka, przeplatając go pomiędzy wyciętymi kwadratami a haczykiem, który zawieszony jest nad dnem butelki z ziarnem.
Najmniej trwałą konstrukcją jest karmnik z kartonu. Jak zbudować karmnik dla ptaków wykorzystując od tego karton po soku czy mleku? Nie jest to trudne. Wystarczy naciąć prostokąt o trzech bokach, wycinając w nim „drzwi”. Dlaczego nie wycinamy wszystkich czterech krawędzi? Czwartą znajdującą się na górze tylko zaginamy, tworząc swego rodzaju daszek.
Warto przy tym pamiętać, aby otwory wyciąć kilka centymetrów od powierzchni, dzięki czemu znajdujące się tam ziarno nie będzie się wysypywać. W miejsce pod otworem pozostaje jeszcze wbić drewniany patyczek, na którym będą siadać przylatujące ptaki.
Jak zrobić karmnik dla ptaków z pnia?
Specjalny akapit poświęciliśmy dla karmnika z pnia, który może znakomicie uzupełniać naturalny wygląd ogrodu. Niezbędne są tu wiertarka oraz specjalne wiertło łopatkowe, dzięki czemu możliwe jest wykonanie w pniu paru otworów o średnicy kilku centymetrów. W wywierconych otworach wystarczy umieścić słoninę i ziarna, a tuż pod nimi przymocować kilka drewnianych kijków, na których spoczną ptaki.
Wykonanie karmnika nie jest więc niczym trudnym i nawet jeśli jest to konstrukcja drewniana, jego budowa nie zajmuje wiele czasu. Skoro wiecie już, jak zrobić karmnik dla ptaków, warto poświęcić chwilę i pomóc im w tym trudnym dla nich okresie.