Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 03.04.2019

Jak zrobić drewnianą ławkę ogrodową?

Każdy marzy o pięknym ogrodzie. To nie tylko równo przystrzyżony trawnik i kolorowe kompozycje kwiatów. W ogrodzie warto zadbać też o wiele innych elementów, a w tym również i meble ogrodowe, np. ławki. Te można kupić gotowe, ale i wykonać je osobiście. Jak zrobić drewnianą ławkę ogrodową?

jak zrobić drewnianą ławkę ogrodową

Drewno jako materiał doskonały

W pierwszej kolejności należy zacząć od wyboru odpowiedniego surowca. Najlepsze jest drewno, które nie dość, że solidne to również harmonizuje z całą aranżacją ogrodu. Najwyżej cenionym gatunkiem drewna jest dąb, który ma ogromną wytrzymałość i szlachetny wygląd. Odporny na uszkodzenia mechaniczne jest jednak drewnem dość drogim, a metr sześcienny takich desek kosztuje w tym przypadku co najmniej 1000 zł. W związku z tym wielu majsterkowiczom zastanawiającym się, jak zrobić drewnianą ławkę ogrodową, za materiał służą sosna lub buk. Głównie ze względu na fakt, iż są one atrakcyjniejsze cenowo. Dodatkowo gatunki te charakteryzują się dobrą podatnością na obróbkę. Logiczne natomiast, że tańsze deski wymagają częstszej konserwacji.

Meble ogrodowe, a w tym ławki stworzyć można też z palet. To dobra alternatywa dla tych, którzy mają niewielkie zdolności manualne i nie odważą się na obróbkę drewna w celu przygotowania ławek czy stołów. Obecnie, palety służące za meble w polskich ogrodach spotkać można coraz częściej. Poświęciliśmy im jednak oddzielny artykuł – „Jak zrobić meble ogrodowe z palet?„.

jak zrobić drewnianą ławkę ogrodową

Ławki ogrodowe na każdy metraż

Jak zrobić drewnianą ławkę ogrodową? Zanim o samym procesie wykonania mebla, należy położyć nacisk na jego funkcjonalność. O długość ławek, co ma związek z ich mobilnością, zadbać trzeba już na etapie ich planowania. Jeżeli zimą będą one przechowywane w zadaszonych pomieszczeniach, nie powinny być zbyt ciężkie, a już na pewno za długie.

Mniej miejsca zajmują też ławki bez oparcia, które są zresztą również łatwiejsze w wykonaniu, ale przy tym mniej wygodne. Komfort natomiast jest kluczowy. Zalecamy więc montaż ławek z oparciem, w których kąt nachylenia pomiędzy obiema płaszczyznami wynosi około 90 stopni

Jak zrobić drewnianą ławkę ogrodową krok po kroku?

Jeżeli plan stworzenia ławki ogrodowej jest już gotowy, czas przystąpić do wykonania mebla. Tak naprawdę wszystko sprowadza się tutaj do kilku prostych kroków. Po skończeniu ostatniego etapu powstanie ławka solidna i piękna, w sam raz do aranżacji ogrodowej.

Wszystko zaczyna się od przycięcia desek do odpowiednich długości, do czego wykorzystać należy piłę lub pilarkę tarczową. Kolejnym krokiem jest nawiercenie otworów w miejscach łączenia, które muszą odpowiadać wielkościom śrub odpowiadających za połączenie poszczególnych desek

Piła tarczowa do drewna to optymalne narzędzie, które pozwala na szybkie i bezpieczne przycięcie desek na drewnianą ławką ogrodową. Pilarka charakteryzuje się wysoką wydajnością i ma małą wagę, co przekłada się na wysoki komfort pracy. To nowoczesne i niezawodne urządzenie stosowane do obróbki drewna.

Po przygotowaniu materiału czas zabrać się za skręcanie kolejnych desek i listew przy pomocy śrub o odpowiednich wymiarach. Ewentualnie do łączenia listewek użyć można gwoździarek, choć śruby zagwarantują solidniejsze i trwalsze połączenia.

Już połączeniu ze sobą desek pozostaje już tylko ukryć śruby, na przykład za pomocą szpachlówki. Tak oto powstała ławka, która posłuży podczas spotkań z przyjaciółmi, ale również indywidualnego odpoczynku na łonie natury, pośród traw i kwiatów swojego ogrodu.

Impregnacja drewna

Wiedząc, jak zrobić drewnianą ławkę ogrodową, ważne jest, aby elementy z drewna zostały właściwie zaimpregnowane. W ten sposób meble, które narażone są przecież na zmienne warunki atmosferyczne, posłużą przez długie lata. Dłuższą żywotność ławek, podobnie jak innych mebli ogrodowych z drewna zapewnią specjalne impregnaty, które chronią je przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale i działaniem wody czy wilgoci. Dodatkowa powłoka ochronna pomaga również w utrzymaniu ich w czystości, gdyż jest odporna na zabrudzenia. Również w przyszłości warto je odświeżać, ale jedynie co 2-3 lata

jak zrobić drewnianą ławkę ogrodową

Dodatki poprawiające wygląd i zapewniające komfort

Drewno to materiał solidny, ale niezbyt wygodny, zwłaszcza przy dłuższym siedzeniu. Dlatego wypada sięgnąć po poduszki, aby wyłożyć nimi siedzisko. Wybór takich akcesoriów jest ogromny, a więc można z nimi eksperymentować na płaszczyźnie kolorów i wzorów. Poprawią one komfort, a jednocześnie podkreślą piękno drewna.

Skoro wiecie, jak zrobić drewnianą ławkę ogrodową, a do sezonu wakacyjnego pozostało jeszcze trochę czasu, warto zastanowić się nad wykonaniem ów mebla. To nie tylko oszczędność w stosunku do nabycia jej w sklepie, ale również duży powód do dumy i ogromna satysfakcja.

powrót do aktualności