Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 28.06.2018

Jak zbudować oczko wodne krok po kroku?

Z pewnością wielu myślało o stworzeniu we własnym ogrodzie pięknego oczka wodnego, co jednak nie jest proste. Wszystkim zainteresowanym takim projektem przygotowaliśmy krótki poradnik wyjaśniający, jak zbudować oczko wodne.

jak zbudować oczko wodne

Wyznaczenie granic wykopu

W pierwszej kolejności wyznaczyć należy granice takiego oczka. Posłużyć się przy tym można wężem ogrodowym lub sznurkiem rozłożonym w miejscu planowanego zbiornika, nadając mu przy tym pożądany kształt. Alternatywą jest usypanie kształtu oczka z piasku.

Ważne jest, aby oczko wodne przez kilka godzin było oświetlane słońcem. Poza tym nie powinny być one umieszczane blisko drzew, co będzie wymuszać częste ich czyszczenie spowodowane opadającymi do wody liśćmi. Skutkować będzie to jego zabrudzeniem i niedotlenieniem znajdującej się w nim wody. Resztki organiczne zgromadzą się bowiem przy dnie, gdzie zaczną gnić i staną się pożywką dla glonów.

Następnie wykopać trzeba nieckę, która powinna być odrobinę głębsza niż planowana głębokość, po czym ją wypoziomować. Następnie na różnej głębokości modeluje się półki, a z dna usuwa kamienie. Pamiętajmy, aby wokół niecki wykopać rowek, który wypełniamy żwirem, co zapobiegnie podsiąkaniu wody do otaczanego gruntu.

Budowa oczka wodnego

Jak zbudować oczko wodne, aby było ono stworzone właściwie i profesjonalnie? Zacząć należy od dna, które wysypujemy 10-centymetrwą warstwą piasku, dokładnie go ubijając. Przy dużym oczku pomóc w tym może lekka zagęszczarka. Piasek zabezpieczy uszczelniającą dno folię, choć alternatywą dla niego może być też specjalna włóknina. Na takim podłożu umieszczamy i rozprostowujemy folię, a na samym dnie ustawiamy pompę, w stworzonej fałdzie ukrywając jej przewód elektryczny, po czym całość maskujemy kamieniami.

jak zbudować oczko wodne

Zagęszczarka pozwoli dokładnie ubić dno oczka wodnego, dzięki czemu będzie ono pozbawione nierówności, które mogłyby uszkodzić znajdującą się na nim folię. Sprzęt taki w wypożyczalni Extul wypożyczyć można już od 15 zł za godzinę.

Po przygotowaniu dna czas zająć się kaskadą, której zbocze stworzyć można z wydobytej z wykopu ziemi. Wyłożyć należy ją warstwą włókniny i folią, u podnóża kładąc duży, stabilizujący kaskadę kamień. Jednocześnie stworzyć trzeba próg wodny, na którym rozpryskiwała się będzie woda. Samą kaskadę zbudować należy z kamiennych łupków, układanych warstwami i od tyłu łączonych zaprawą betonową. Za kamienną ścianą schowany powinien być zasilający kaskadę przewód.

Pozostaje wykończyć jeszcze brzeg oczka, do czego najlepiej użyć płaskich kamieni i żwiru. Pod tak zbudowaną warstwą ukryć należy przewód wodny. Przy brzegu zakopać trzeba też filtr, a wokół zbiornika ułożyć około 20-centymetrową warstwę żyznego podłoża. To właśnie tam posadzone zostaną rośliny otaczające oczko.

Pielęgnacja oczka wodnego

Chcąc, aby woda w oczku była czysta, należy regularnie pozbawiać ją glonów. Pielęgnacji wymagają także przybrzeżne rośliny. Duże zanieczyszczenia można wyłowić siatką na drążku. Niezbędna będzie jednak również pompa z filtrem. Odpowiednio dobrany zestaw ochroni oczko przed glonami. Przepustowość filtra zależna jest od wielkości oczka. Dobierać należy go tak, aby w ciągu dwóch godzin przepłynęła przez niego cała znajdująca się w nim woda. Przykładowo przy oczku o pojemności 4000 litrów jego przepustowość nie może być mniejsza niż 2000 l/h.

jak zbudować oczko wodne

Do czystego oczka wpuścić można też ryby. Nie należy jednak traktować go jak stawu, dlatego zarybienie nie może być większe niż kilogram ryb na 1000 l wody. W związku z tym, że w oczku, a więc stosunkowo niewielkim zbiorniku naturalnego pożywienia jest niewiele, rybki należy dokarmiać. Robić należy to jednak z umiarem, gdyż pokarm, który nie zostanie zjedzony, opadnie na dno i zgnije. Poza tym niezbędne jest uzupełnianie wody, która w małych zbiornikach szybko się nagrzewa i paruje. Również z tego względu warto obok oczka posadzić kilka krzewów, aby rzucały na wodę odrobinę cienia.

Skoro wiecie już, jak zbudować oczko wodne krok po kroku, czas zabrać się do pracy i stworzyć mały akwen, którego zazdrościć Wam będą sąsiedzi.

powrót do aktualności