Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 18.05.2018

Jak zbudować drewniany taras?

Połączenie domu z ogrodem to bardzo dobry pomył. Doskonale sprawdzi się tu taras z drewna. Sprawdźmy więc, jak zbudować drewniany taras i jakie materiały będą do tego niezbędne.

jak zbudować drewniany taras

Jakie drewno na taras?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się na tym, z czego taki taras ma być zbudowany. Wiemy już, że naszym materiałem będzie drewno, ale ważny jest jego gatunek. Tutaj wybór jest akurat dość spory. Najpowszechniejsze drewno na taras to sosna królewska, modrzew syberyjski, dąb czy świerk, ale równie dobrze może to być drewno egzotyczne, a więc bangkirai, cumaru, badi, ipe, tatajuba czy massaranduba.

Wszystkie powyższe gatunki drewna sprawdzą się na tarasie bez konieczności ich specjalnego przygotowania. Problemem nie będą dla nich promienie słoneczne, jak również wilgoć czy śnieg. Jeśli komuś zależałoby na tym, aby w jakiś prosty sposób je zabezpieczyć, wystarczy pokryć je warstwą oleju, do czego nawet zachęcamy, gdyż bez tego z czasem deski mogą poszarzeć.

Jak przygotować podłoże pod drewniany taras?

Jak zbudować drewniany taras? Po zebraniu drewna należy zabrać się za przygotowanie podłoża. Dlatego w miejscu, gdzie znajdować się będzie taras, należy usunąć darń oraz wysypać 10-centymetrową warstwę tłucznia i takiej samej grubości podsypkę z zagęszczonego piasku. Jest to o tyle istotne, że zapobiegnie wrastaniu chwastów. Alternatywą jest ułożenie na warstwie piasku 10-centymetrów chudego betonu zbrojonego metalową siatką. Co ważne, a wiele osób przygotowujących taras o tym nie pamięta to konieczność stworzenia niewielkiego, 3-centymetrowego spadku umożliwiającego odpływ wody.

jak zbudować drewniany taras

Jak zbudować drewniany taras — montaż

* na tłuczniu

Jeśli taras usytuowany będzie na tłuczniu, co pół metra na wysokości drzwi prowadzących na taras ustawić należy regulowane wsporniki. Najlepiej tak, aby te położone najbliżej elewacji domu oddalone były od niej maksymalnie o 5 cm. Następnie co 50 cm równolegle do budynku wkrętami mocuje się do nich legary. Na nich układa się i przymocowuje bezpośrednio wkrętami, wkrętami z wykorzystaniem blaszek lub ewentualnie klejem deski.

Warto pamiętać, że deski należy układać zgodnie ze spadkiem. Jest to o tyle istotne, że im dłużej będzie się na nich utrzymywać wilgoć, tym lepiej dla ich kondycji. Wręcz przeciwnie największym zagrożeniem dla desek jest duże nasłonecznienie. Suche drewno prowadzi do ich wypaczenia. Ponadto drewno to materiał pracujący, a więc pomiędzy kolejnymi deskami zostawiać trzeba około 10-milimetrowe odstępy.

* na betonie

To tyle, jeśli chodzi o taras na tłuczniu. Jak zbudować drewniany taras na betonie? W tym przypadku wygląda to nieco inaczej, ponieważ wcześniej beton trzeba pokryć poliuretanową powłoką malarską. Zabezpieczy ona go przed zaplamieniem związkami garbnikowymi, które wypłukiwane są z drewna.

jak zbudować drewniany taras

Na tak przygotowanym podłożu mocuje się wsporniki i wykonane z tworzywa sztucznego kliny. Na nich przykleja się rozstawiane co pół metra drewniane podkładki. Do klinów i wsporników z wykorzystaniem do tego wkrętów mocuje się legary, a do nich deski. Również i w tym przypadku sposób montażu jest dowolny. Posłużyć do tego mogą wkręty, blaszki czy też klej.

Jak zabezpieczyć ułożony taras?

Po ułożeniu tarasu deski trzeba jeszcze umyć. Wystarczą do tego środki czyszczące ługujące drewno. Po wszystkim trzeba je jeszcze spłukać myjką ciśnieniową. Dodatkowo wymagają one jeszcze zabezpieczenia przed patynowaniem, po schnięciu nakładając na nie impregnat, a w późniejszej kolejności także olej.

Myjka ciśnieniowa to sprzęt, który pozwoli nie tylko oczyścić taras, ale także zmoczyć tworzące je deski, dzięki czemu przez dłuższy czas zostaną one w dobrej kondycji.

jak zbudować drewniany taras

Tak ułożony taras domownikom i ich gościom z pewnością posłuży wystarczająco długo. Warto jednak w słoneczne i upalne dni deski zraszać wodą, a dodatkowo regularnie przeprowadzać ich zabiegi pielęgnacyjne. W tym celu dwa razy w roku zaleca się umycie tarasu myjką ciśnieniową, a następnie pokrycie go olejem. Zabiegi takie przeprowadzić trzeba w kwietniu i maju oraz we wrześniu bądź w październiku. Profesjonalne myjki ciśnieniowe Karcher do wypożyczenia są w wypożyczalni elektronarzędzi Extul. Wypożyczenie takiego sprzętu to koszt już od 80 zł/dobę.

powrót do aktualności