Bez wątpienia barek w kuchni to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Zwłaszcza jeżeli kuchnia jest połączona z jadalnią czy salonem. Co istotne, takie konstrukcje stworzyć można już po zaprojektowaniu aneksu kuchennego. Jak zbudować barek, aby z zazdrością podziwiali go wszyscy goście?
Dlaczego warto wybudować barek w kuchni?
Barek w kuchni połączonej z salonem to bardzo dobre rozwiązanie. Jest nie tylko miejscem, gdzie umieścić można alkohole świata, ale też stanowi dodatkową przestrzeń. Wieńczący barek blat jest bowiem powierzchnią roboczą, ale też podręczną półką. Wykorzystać można go również jako samoobsługowy bufet, gdzie wydawane są trunki i przekąski podczas spotkania. Warto podkreślić, że barek pozwala wydzielić osobne strefy – salon i kuchnię. Jednocześnie nie przytłacza i nie pomniejsza przestrzeni.
Jaki materiał do budowy barku?
Jak zbudować barek i jakich użyć do tego materiałów? Najlepiej zdecydować się na ten element na etapie projektowania zabudowy kuchennej. Wówczas barek zostanie zbudowany z materiałów, z jakich wykonano zabudowę kuchenną, przez co idealnie wtopi się we wnętrze. Wykonać można go jednak z wielu różnych materiałów. Są to:
- płyty gipsowo-kartonowe – najlepiej płyty wodoodporne, które są przytwierdzane wkrętami do szkieletu wykonanego z metalowych profili. Taki barek należy jeszcze wykończyć.
Wkrętarka akumulatorowa to elektronarzędzie, które pomagają w szybkim montażu płyt g-k do profili. Budowa barku w takiej formie jest szybka i prosta.
- płyty meblowe – to barek z płyt, z jakich wykonuje się szafki kuchenne. Efektownie wygląda barek z płyt, który z jednej strony podparty jest oryginalnymi nogami wykonanymi z metalu.
- cegły – do budowy barków wykorzystać można cegły tradycyjne i klinkierowe. W przypadku tych drugich takie konstrukcje nie wymagają już dalszego wykończenia. Nie mogą to być zbyt ciężkie konstrukcje, które będą poważnym obciążeniem dla stropu.
- bloczki betonowe – barek wznieść można też z łatwych w obróbce bloczków betonu komórkowego, które należy otynkować.
- pustaki szklane – alternatywą są też pustaki szklane. Taki barek wznoszony jest łatwo i szybko, najlepiej w systemach suchej zabudowy. Konstrukcje z pustaków szklanych zawsze wymagają dalszych prac wykończeniowych.
Jak wykończyć domowy barek?
Wiemy, jak zbudować barek. Po stworzeniu takiej konstrukcji trzeba go jeszcze wykończyć. Nie ma takiej potrzeby, jeżeli jest to cegła klinkierowa. Przy innym materiale należy nadać mu charakteru i wkomponować w wystrój wnętrza. Na szczęście barek można wykończyć na wiele różnych sposobów.
- farba – jedną z możliwości jest farba. Barek najlepiej pomalować w kolorze, w jakim wykonane są korpusy szafek kuchennych. Jeszcze lepszy efekt uzyska się w sytuacji, kiedy przy posadzce ozdobiony on zostanie listwą przypodłogową lub cokołem.
- płytki ceramiczne – ściany barku wykonane mogą być również z glazury. Oczywiście, powinien to być materiał zastosowany w kuchni. Dobrze jest też powielić jeden z zastosowanych w niej wzorów. Same płytki są różne pod względem wzoru, formy i koloru, a więc możliwości są ogromne.
- płytki dekoracyjne – jeżeli barek nie został wykonany z cegły klinkierowej, obudować można go płytkami klinkierowymi. Alternatywą są też płytki cegłopodobne z betonu, a nawet gipsu.
- szkło dekoracyjne – szklane panele to ciekawa dekoracja barku. Szczególnie od strony salonu.
- drewno – obróbka drewnem to rozwiązanie podobne do boazerii. To dobry wybór w pomieszczeniach, gdzie dominuje styl rustykalny lub skandynawski.
- tapeta lub fototapeta – najtańszym sposobem na obróbkę barku jest tapeta lub fototapeta. Mogą one imitować cegłę lub każdy inny materiał.
Jaki blat na barek?
Wiedząc, jak zbudować barek i jak go wykończyć, odnieść się należy do blatu, który powinien znaleźć się na każdym barku. Jedną z możliwości jest blat drewniany, który doskonale komponuje się z konstrukcjami wykonanymi lub wykończonymi cegłą. Nie trzeba nawet nabywać tu gotowego blatu czy go zamawiać, ale stworzyć go z desek. Alternatywą są blaty laminowane, które występują w wielu kolorach i imitują różne materiały. Blaty mogą być też kamienne (np. granitowe czy marmurowe), a nawet szklane.
Skoro wiecie już, jak zbudować barek, można przystąpić do pracy. Nie trzeba do tego zatrudniać specjalistów. Przy odrobinie wolnego czasu prace takie wykonać można osobiście, sporo na tym oszczędzając.