Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 08.11.2017

Jak zabezpieczyć narzędzia przed zimą?

Niezależnie od tego, czy są to narzędzia spalinowe, czy elektryczne, w czystości utrzymywać należy je zawsze bez wyjątku. Szczególnie zadbać trzeba o nie jednak przed sezonem zimowym. Skoro ten zbliża się wielkimi krokami, sprawdź jak zabezpieczyć narzędzia przed zimą.

jak zabezpieczyć narzędzia przed zimą

Po co zabezpieczać narzędzia?

Dobrej jakości narzędzia kosztują dość sporo. Nic dziwnego, że wiele osób, zamiast kupować je na własność woli je wypożyczyć. Rzeczywiście wypożyczenie narzędzi jest opcją całkiem atrakcyjną. Za niewielką opłatą można bowiem pracować na sprzęcie najwyższej jakości, co nie tylko ułatwia wykonanie zadania, ale i znacznie skraca czas pracy.

Czy wiesz, że wypożyczenie narzędzi jest korzystniejsze od ich zakupu?

Wracając do stanu czy jakości narzędzi, te na pewno posłużą nam dłużej, kiedy będą czyste, zadbane i dobrze zakonserwowane. Poza aspektem finansowym zwróćmy jeszcze uwagę na ten psychiczny. Praca takim sprzętem jest po prostu o wiele przyjemniejsza.

Urządzenia spalinowe

Kosy i inne urządzenia spalinowe w pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić, a następnie zabezpieczyć przed korozją. Odłączyć należy również świecę zapłonową, zdejmując z niej przewód wysokiego napięcia. Oczywiście ułatwiając sobie dostęp do wszystkich trudnych miejsc, odkręcamy także pokrywy i obudowy, sprawdzając przy tym dokładnie wszystkie elementy. Niestety w przypadku stwierdzenia uszkodzeń trzeba je wymienić na nowe. Konserwując takie maszyny, pamiętajmy o tym, że:

* świecę zapłonowe i elektrody czyścimy przy wykorzystaniu drucianej szczotki
* wymieniamy olej w silnikach czterosuwowych
* czyścimy filtry powietrza (silników dwusuwowych szczoteczką lub pędzlem z twardym włosiem, papierowe silników czterosuwowych wymieniamy na nowe)
* zabezpieczamy gładź cylindra

Pamiętajmy również, że jeśli urządzenie takie stoi bezczynnie paliwo w jego zbiorniku pozostawać może nie dłużej niż miesiąc. W innym wypadku może się ono rozwarstwiać i powodować korozję. Najlepiej więc przed zimą taki zbiornik opróżnić.

Urządzenia elektryczne

W przypadku urządzeń zasilanych elektrycznie (sieciowo lub akumulatorowo) pracy do wykonania jest znacznie mniej. Poza dokładnym wyczyszczeniem takiego sprzętu sprawdzić trzeba stan przewodów zasilających, które mogą być uszkodzone. Warto pamiętać też o wyjęciu akumulatorów, jeśli są to urządzenia zasilane akumulatorowo. Naładowane powinny być one przechowywane w miejscu ciepłym i suchym.

* kosiarka

Przy konserwacji kosiarki wyczyścić trzeba dokładnie przede wszystkim jej podwozie, które następnie, jeżeli jest ono wykonane z metalu, zabezpieczamy przed korozją uniwersalnym środkiem czyszcząco-konserwującym lub antykorozyjnym podkładem malarskim. Sprawdzić trzeba również stan śruby mocującej nóż tnący. Dodatkowo w kosiarkach z napędem na koła sprawdzenia wymaga stan przekładni, pasek napędu i uzębienie w kołach napędowych. Oczywiście wyczyszczony dokładnie z trawy i innych zanieczyszczeń powinien być też kosz.

* pilarka łańcuchowa

Przy konserwacji pilarki łańcuchowej zdjąć trzeba łańcuch i prowadnicę. Oczyszczenia wymaga otwór olejarki i rowek smarujący. Przesmarować należy też kółko prowadzące łańcuch. Nie zapomnijmy opróżnić zbiornika oleju smarującego układ tnący. Zdjęty łańcuch przez zimę przechowywać trzeba w futerale z olejem. Jeżeli takiego nie posiadamy, łańcuch zanurzamy w innym naczyniu napełnionym olejem.

* nożyce do żywopłotu

W tym przypadku konserwacji wymagają ostrza, które zimę powinny przeleżeć w futerale ochronnym z niewielką ilością wlanego do niego oleju.

Podsumowanie

Skoro wiecie już jak zabezpieczyć narzędzia przed zimą czas zabrać się do pracy. Lepiej zrobić to teraz, aniżeli czekać z tym do końca. Tym bardziej że tego czasu tak wiele przecież nie zostało.

powrót do aktualności