Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 19.12.2018

Jak wyregulować zawiasy meblowe?

Meble kupowane w salonach są coraz częściej dostępne w paczkach do samodzielnego montażu. Nawet jeżeli samo ich złożenie nie sprawia problemu, takim może być właściwe ustawienie frontów powszechnie nazywanych drzwiczkami. Często winne są źle ustawione zawiasy. Jak wyregulować zawiasy meblowe w kuchniach i innych bryłach meblowych?

jak wyregulować zawiasy meblowe

Dlaczego fronty są źle ustawione?

Źle ustawione drzwiczki, choć fachowo określać należy je mianem frontów meblowych, mogą popsuć efekt wizualny nawet najdroższych i najsolidniejszych mebli. Wówczas całe meble wyglądają bardzo niedbale. Niestety, jest to dość częsty problem. Jego powstanie może mieć kilka przyczyn.

Najgorzej, jeżeli problem tkwi w wadzie konstrukcyjnej takiej szafki. Poza tym błędne może być też jej zmontowanie, jeżeli przekrój takiego mebla nie ma kąta prostego. Wówczas prawidłowe ustawienie frontów jest niemożliwe, a przynajmniej trzeba się nad tym mocno nagimnastykować, aby efekt wizualny był jak najlepszy.

jak wyregulować zawiasy meblowe

O wiele częściej powody nie aż są tak poważne. Efekt opadania drzwiczek występuje też w szafkach, które miały regulowane zawiasy, ale wtedy, kiedy były one puste. Po ich zapełnieniu kąt korpusu również może się delikatnie zmienić, czego wynikiem będzie skrzywienie frontów. Ostatnią przyczyną jest zwykłe rozregulowanie zawiasu, co wynika z normalnej eksploatacji, podczas codziennego otwierania i zamykania szafki.

Niezależnie od tego, jaki jest powód takiego problemu, można mu zaradzić. Jako że większość mebli wyposażonych jest w zawiasy puszkowe, można je osobiście wyregulować, do czego potrzebny będzie śrubokręt lub najlepiej wkrętarka. Jak wyregulować zawiasy meblowe?

Wkrętarka to najlepsze elektronarzędzie do regulowania zawiasów meblowych. Dzięki niej praca z zawiasami jest szybsza i znacznie bardziej komfortowa, co ma znaczenie, jeżeli do regulacji są fronty w kilku kolejnych szafkach.

Jak wyregulować zawiasy meblowe krok po kroku?

Regulując zawiasy meblowe, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się dokładnie szafce po jej zamknięciu. Następnie trzeba zabrać się za ich regulację. Jak to zrobić? Na pewno drzwiczki szafki muszą być szeroko otwarte, co umożliwi bezproblemowy dostęp do regulowanego zawiasu.

Jak wyregulować zawiasy w pionie?

Jeżeli drzwiczki podczas codziennego użytkowania opadły, należy je wyregulować na płaszczyźnie góra-dół. Nie jest to trudne. Zawiasy mają eliptyczne otwory, przez które przechodzą mocujące je śruby, jednocześnie umożliwiając ich regulację w pionie. Wystarczy w tym celu poluzować wszystkie wkręty na zawiasach, na jakich trzymają się drzwiczki, po czym ustawić je we właściwej pozycji i ponownie dokręcić.

jak wyregulować zawiasy meblowe

Jak wyregulować zawiasy w poziomie?

Zawiasy regulować można też na płaszczyźnie poziomej. Wystarczy wkręcać i wykręcać odpowiadającą za to śrubę, dzięki której przesuwa się regulowany element. W ten sposób nie tylko łatwo wyregulować przerwę pomiędzy frontami, ale też opuścić i podnieść front, aby dopasować go do sąsiadujących drzwiczek.

Poza tym zawiasy regulować można, zmniejszając lub zwiększając szparę pomiędzy frontem mebla a jego korpusem. W tym celu wystarczy poluzować śrubę, która łączy zawias we froncie z częścią zawiasu przymocowaną do korpusu mebla, po czym odpowiednio ustawić drzwiczki i ją dokręcić.

Nie ulega wątpliwości, że regulacja zawiasów wymaga odrobiny cierpliwości i wyczucia. Na pewno na początku może to sprawiać problemy. Szczególnie dla osób, które wykonują to po raz pierwszy. Wówczas dobrze jest na bieżąco sprawdzać efekty wykonywanej przez siebie pracy, często zamykając drzwiczki. Wtedy regulowanie drzwiczek będzie stopniowe i pozwoli na uzyskanie oczekiwanego efektu.

Poza tym sprawdzenia wymaga, czy obie śruby regulujące znajdują się we właściwych prowadnikach. Zdarza się, że z nich wypadają. Jest to o tyle istotne, że wówczas regulacja frontów meblowych nie jest możliwa.

powrót do aktualności