Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 07.03.2018

Jak wypompować wodę z zalanych pomieszczeń?

Marzec to jeden z tych miesięcy, kiedy grożą nam roztopy. Topniejący śnieg i opady deszczu mogą przyczynić się do zalania piwnicy czy innego pomieszczenia. Skoro tak, spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wypompować wodę z zalanych pomieszczeń.

jak wypompować wodę z zalanych pomieszczeń

Czym grozi zalanie piwnicy?

Woda, która zalega w piwnicy, przyczynia się między innymi do zawilgocenia takiego pomieszczenia. Poza tym może też powodować samo uszkodzenie budynku. Na szczęście dzięki odpowiednim urządzeniom możliwe jest jej usunięcie. Tak więc, jak wypompowywać wodę z zalanych pomieszczeń? Oczywiście pomoże w tym odpowiednia pompa odprowadzająca. Podpowiadamy, jak wybrać takie urządzenie.

Pompa do wody brudnej czy czystej?

W pierwszej kolejności odnieść się trzeba do znajdującej się w takim pomieszczeniu wody. Jeśli jesteśmy tu przy piwnicy czy innym tym podobnym pomieszczeniu, znajdująca się tam woda może mieć jakieś zanieczyszczenia. Mowa tu m.in. o piasku, gałęziach, kamieniach czy liściach. Pompy do wody czystej służą przepuszczaniu przez nią takich płynów z cząstkami stałymi o średnicy do 5 mm. To niewiele, a w związku z tym niezbędna może być pompa do wody brudnej. Najlepiej taka, która dodatkowo wyposażona jest w filtr wstępny lub rozdrabniacz. Wówczas cząstki stałe mogą być nawet dziesięciokrotnie większe.

jak wypompować wodę z zalanych pomieszczeń

Elektryczne czy spalinowe?

Zastanawiając się nad tym, jak wypompowywać wodę z zalanych pomieszczeń odnieść się należy również do rodzaju zasilania takiej pompy. Mogą być to pompy elektryczne lub też spalinowe. Plusem tych pierwszych jest między innymi ich niewielka waga. Idealnie nadają się więc do osuszania pomieszczeń zamkniętych, ale również niewielkich oczek wodnych czy basenów. Zwróćmy tutaj uwagę na moc urządzenia, która zresztą określa pobór energii elektrycznej. Warto też sprawdzić rodzaj domowej instalacji. Zasilane mogą one być napięciem jednofazowym lub trójfazowym.

Pompa odprowadzająca to urządzenie, które pozwala przepompować wodę z piwnic i innych zalanych pomieszczeń.

Lepsze moce osiągają pompy spalinowe. Te są jednak również większe i cięższe. Nie można również wykorzystywać ich w pomieszczeniach zamkniętych, co jednak nie jest wielkim problemem, gdyż mają one długi przewód ssący. Właśnie takie pompy do pracy wykorzystują strażacy.

Najważniejsze parametry pompy odprowadzającej

Jak wypompować wodę z zalanych pomieszczeń? Na pewno uwagę zwrócić trzeba na najważniejsze parametry pompy odprowadzającej. Jednym z nich jest wydajność, a więc ilość wody, jaką jesteśmy w stanie przepompować w jednostce czasu. Określa się ją w litrach na godzinę. Mniejsze pompy elektryczne wypompują do 7 tys. litrów wody, większe natomiast wydajność tłoczenia mają nawet dwukrotnie lepszą.

jak wypompować wodę z zalanych pomieszczeń

Drugim parametrem jest natomiast wysokość podnoszenia. To z kolei maksymalna wysokość, na którą pompa jest w stanie przetransportować wodę.

Dodatkowe wyposażenie pomp odprowadzających

Co jeszcze? Pomocne może być również wyposażenie dodatkowe. Mowa tu między innymi o wyłączniku pływakowym, który włącza bądź też wyłącza pompę w zależności od poziomu wody. Tak samo działa wyłącznik termiczny, który chroni przed przegrzaniem.

Niezwykle pomocny może być również wspomniany już na wstępie nóż tnący. Rozdrabniacz jest bowiem dodatkiem, który jak sama nawa wskazuje, pozwala szatkować cząstki stałe znajdujące się w wodzie. Podobny cel ma filtr wstępny. Ten wprawdzie takich cząstek stałych nie rozdrabnia, ale zatrzymuje większe zanieczyszczenia, chroniąc jednocześnie wirnik przez zablokowaniem.

Podsumowanie

Odpowiedzieliśmy więc na pytanie, jak wypompować wodę z zalanych pomieszczeń. Jak widzimy, nie jest to zadanie trudne, a niezbędna będzie do tego jedynie odpowiednia pompa odprowadzająca. Skoro wiecie już jak dokonać jej wyboru większych problemów w razie zalania piwnicy czy innego pomieszczenia być nie powinno.

powrót do aktualności