Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 15.03.2018

Jak wykonać wertykulację trawnika?

Koszenie i podlewanie trawy to trochę za mało, jeśli chce się mieć piękny i bujny trawnik. Niezbędne są też nieco bardziej zaawansowane zabiegi z użyciem specjalistycznego sprzętu. Jednym z nich jest wertykulator. Jak wykonać wertykulację trawnika zgodnie z zasadami?

jak wykonać wertykulację trawnika

Czym jest wertykulacja?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak wykonać wertykulację wyjaśnijmy sobie w ogóle, czym jest taki zabieg. Jeśli mielibyśmy go wyjaśnić w najprostszy sposób, zauważylibyśmy, że wertykulacja to usunięcie zalegających na powierzchni trawnika chwastów i mchu. Wszystko po to, aby trawa mogła rosnąć swobodnie i bez przeszkód.

Oczywiście wertykulację przeprowadza się przy wykorzystaniu do tego odpowiedniego sprzętu. Narzędziem służącym takim zabiegom pielęgnacyjnym trawników jest wertykulator, który dobrany powinien być w zależności od posiadanego trawnika.

Rodzaje wertykulatorów

Wertykulator to maszyna wyposażona w wałek z ostrzami, które nacinają powierzchnię, niszcząc chwasty i wydzierając mech z trawnika. Rodzajów takich urządzeń jest kilka.

Przy stosunkowo niewielkich trawnikach najlepszym wyborem będzie wertykulator ręczny. Jest niewielki i nie tak komfortowy w użytkowaniu, jak inne wertykulatory, ale do małych trawników nadaje się idealnie. Bardziej wybredni lub ci, którzy chcą przeprowadzić wertykulację większego trawnika, postawić powinni na wertykulator elektryczny, który może być zasilany kablem lub też akumulatorem.

Wertykulator to jedno z tych urządzeń, dzięki któremu w prosty sposób można zadbać o kondycję swojego przydomowego trawnika.

Poza wyżej wymienionymi wymienić należy jeszcze wertykulator spalinowy, który zaleca się do większych trawników o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych. Najlepsze są tutaj wertykulatory z własnym napędem oraz z szerokością wałka powyżej 40 cm. Wówczas wertykulacja będzie szybsza i przeprowadzimy ją bez użycia siły.

jak wykonać wertykulację trawnika
Oczywiście nie ma potrzeby nabywania wertykulatorów na własność. W związku z tym, że jest to sprzęt, z którego korzysta się sporadycznie, a dobre wertykulatory kosztują kilkaset złotych, lepiej takie urządzenie wypożyczyć. Doba wypożyczenia takiego wertykulatora w wypożyczalni elektronarzędzi Extul to koszt zaledwie 60-70 zł.

Kiedy wykonać wertykulację trawnika?

Jak wykonać wertykulację trawnika, aby mieć pewność, że trawa będzie rosła swobodnie przez cały cykl wzrostu? Przede wszystkim pamiętać trzeba tutaj o tym, aby przed zabiegiem wertykulacji skosić trawę niżej niż zwykle. Dzięki temu będzie ona prostsza i mniej inwazyjna. Przy dłuższej trawie ostrza wertykulatora mogą wyrywać trawę wraz z korzeniami. Poza tym wertykulację zawsze przeprowadza się, kiedy trawnik jest lekko wilgotny. Najlepiej też, aby było wówczas pochmurno.

Ważny jest jednak także okres przeprowadzenia wertykulacji. Przyjmuje się, że trawnik wertykulować trzeba przynajmniej raz w roku, a najlepiej robić to wczesną wiosną, kiedy trawa rośnie najszybciej. Wielu ekspertów zaleca wertykulację w końcówce kwietnia po kilkukrotnym koszeniu. Po raz drugi w roku zabieg taki przeprowadzić można jesienią, ale tylko wtedy, kiedy trawnik przed zimą zdąży się zregenerować. Jeśli nie mamy co do tego pewności, wertykulację lepiej sobie odpuścić, bo trawnikowi możemy tylko zaszkodzić. Dobrym momentem na jesienną wertykulację jest wrzesień.

jak wykonać wertykulację trawnika
Dodajmy od razu, że zaraz po wertykulacji trawnik nie wygląda najlepiej. Można powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie, ale nie ma powodów do niepokoju. Po kilku tygodniach nie tylko powróci on do normalności, ale przerodzi się w zielony dywan.

Podsumowanie

Skoro wiecie już, jak wykonać wertykulację trawnika mamy nadzieję, że w tym roku z odpowiednim ich przygotowaniem większego problemu nie będzie. Przypominamy tylko, że poza wertykulacją warto wykonać aerację, o której więcej pisaliśmy w artykule Czym jest aerator?“. Wówczas Wasz trawnik najbliższego lata na pewno będzie bujny, zielony i miękki.

powrót do aktualności