Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 05.09.2018

Jak wykonać w drzwiach przejście dla czworonoga?

Przejście dla psa czy kota wykonane w drzwiach jest w Polsce spotykane sporadyczne. Wydaje się, że Polacy, mimo iż często trzymają swoje czworonogi w domach, nie stawiają na nie z uwagi na bezpieczeństwo. Wielu nie wie też, jak je zrobić, a nie jest to szczególnie trudne. Jak wykonać w drzwiach przejście dla czworonoga?

jak wykonać w drzwiach przejście dla czworonoga

Krok pierwszy — odpowiednia miara

W pierwszej kolejności należy zdjąć miarę z czworonoga, aby zwierzęta mogły swobodnie wychodzić z domu i do niego wracać. Warto pamiętać przy tym, że zwierzęta rosną, a przejście musi być dostosowane do rozmiaru dorosłego osobnika. Poza tym takie przejście na ogół montuje się na wysokości 15 cm nad podłogą. Średnio na takiej wysokości znajduje się bowiem brzuch kota.

Krok drugi — zaznaczenie miejsca

Większość otwory w drzwiach dla czworonogów montuje na środku drzwi. W tym celu najpierw należy wyznaczyć środek skrzydła. Nie ma jednak takiej konieczności, a dla ułatwienia wiele przejść zawiera w sobie również i papierowy szablon. Korzystając z szablonu, łatwo jest też ustalić miejsca nawiercenia otworów do wykonania wycięcia. Warto jednak pamiętać, aby jego środek pokrywał się ze środkową częścią skrzydła.

Krok trzeci — wywiercenie otworu

Jak wykonać w drzwiach przejście dla czworonoga? Niezbędne jest oczywiście wykonanie wycięcia. Wcześniej należy jednak wykonać otwory, po czym skorzystać z piły lub wyrzynarki. Ważne, aby średnica wiertła była większa od szerokości brzeszczotu tego elektronarzędzia, która posłuży do wycięcia otworu. Pozwoli to na swobodne manewrowanie sprzętem w nawierconym otworze.

Wyrzynarka jest niezawodnym urządzeniem, które pozwala na precyzyjne dorzynanie wybranych elementów. Dzięki kompaktowym rozmiarom i niewielkiej wadze sprzęt ten sprawia się w precyzyjnych cięciach, również w przypadku wycinania otworu dla czworonoga.

jak wykonać w drzwiach przejście dla czworonoga

Same otwory należy wykonać przy użyciu wkrętarki lub wiertarki, a znaleźć się one powinny w każdym rogu takiego wycięcia. Przed przystąpieniem do cięcia ważne jest też zachowanie bezpieczeństwa. Dlatego drzwi powinny być zamknięte, a pozycja osoby wykonującej cięcie stabilna. Warto również zabezpieczyć oczy, do czego posłużą okulary.

Krok czwarty — wykończenie

Po wykonaniu nacięcia wzdłuż wyznaczonej linii wycięty kawałek w kształcie kwadratu czy prostokąta należy z drzwi usunąć. Jeśli wcześniej zakupione zostało gotowe przejście z klapką, można się go pozbyć. W innym wypadku to ten element posłuży za klapę. Wcześniej należy jednak wewnętrzne krawędzie wykonanego otworu wyrównać, korzystając przy tym z papieru ściernego, a powstały pył usunąć przy pomocy odkurzacza lub szufelki ze zmiotką.

Na koniec zostaje przyłożenie do drzwi przedniej części przejścia z klapką, a w rogach zaznaczenie miejsca nawiercenia otworów montażowych, następnie wiercąc je na wylot. Kolejnym krokiem jest wsunięcie w otwory czterech długich śrub, otwarcie drzwi i nałożenie na nie zewnętrznej części przejścia. Teraz pozostaje dokładne skręcenie całości, sprawdzając, czy wszystkie nakrętki są dobrze dokręcone.

jak wykonać w drzwiach przejście dla czworonoga

Nieco trudniejsze zadanie czeka tych majsterkowiczów, którzy decydują się na wstawienie jako klapki usuniętego fragmentu drzwi. Wówczas taki element należy przykręcić na dwóch dwustronnych zawiasach, dzięki czemu klapka będzie mogła otwierać się swobodnie w obie strony. Dodatkowo tak wykonaną klapę można dociążyć. Wystarczy przykręcić do niej od spodu drewnianą listwę.

Widać więc, że przygotowanie takiego otworu nie jest zadaniem szczególnie trudnym. Zwłaszcza mając gotowe przejście dla swojego psa czy tym bardziej kota. Jednak nawet wtedy, kiedy ów klapką jest część drzwi, nie jest to zadanie nie do wykonania i każdy, kto ma przy sobie kilka podstawowych elektronarzędzi, a w tym wiertarkę, wkrętarkę czy wyrzynarkę, z pewnością sobie z tym poradzi. Skoro wiecie już, jak wykonać w drzwiach przejście dla czworonoga, czas najwyższy zabrać się do pracy. Na jego wykonanie wystarczy kilka godzin.

powrót do aktualności