Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 19.09.2018

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe?

Bez wątpienia ogrzewanie podłogowe niesie w sobie wiele korzyści, choć nie jest one też pozbawione wad. Co istotne, nie trzeba się z tym zgłaszać do specjalistów. Jak wykonać ogrzewanie podłogowe zabierając się za ten projekt osobiście.

jak wykonać ogrzewanie podłogowe

Wady i zalety ogrzewania podłogowego

W pierwszej kolejności należy odnieść się do wad i zalet takiego rozwiązania. Z pewnością plusem jest korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach. Poza tym jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, co oznacza, że powierzchnie są tu ciepłe, ale ich temperatura nie przekracza temperatury ciała człowieka. Oczywiście ogrzewanie podłogowe jest też dobre ukryte. Jako że jest ono niewidoczne, domownicy mają znacznie większe możliwości w zakresie aranżacji wnętrz.

Ogrzewanie podłogowe ma też woje wady. Tak więc cechuje je duża bezwładność cieplna, co oznacza, że grzejniki podłogowe powoli się nagrzewają, a przy tym wolno stygną. Nie da się ukryć, że także i koszt całej inwestycji jest nawet o 40% wyższy, aniżeli ma to miejsce w przypadku klasycznych grzejników.

Co jeszcze? Takie ogrzewanie wymaga również zaplanowania całego projektu przed aranżacją wnętrza. Ułożenie przewodów na podłodze nie jest też możliwe po ułożeniu posadzki. Przynajmniej do kolejnego poważniejszego remontu. Mimo swoich wad, z pewnością ma ono więcej zalet. Skoro tak, postarajmy się wyjaśnić, jak wykonać ogrzewanie podłogowe.

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe krok po kroku?

Krok 1 – projekt ogrzewania

Osoby, które zastanawiają się, jak wykonać ogrzewanie podłogowe, muszą zacząć od przygotowania odpowiedniego projektu. Do tego niezbędne są dane budynku, jak i informacje o jego energooszczędności. Poza tym osoba tworząca projekt potrzebuje takich parametrów jak współczynnik przenikania ciepła dla ścian, podłóg, okien, drzwi i dachu, parametrów wentylacji czy zapotrzebowania poszczególnych pomieszczeń na ciepło.

Konieczna jest też znajomość kubatury takiego budynku i plany z wymiarami każdego z pomieszczeń. Na tym etapie warto zastanowić się nad materiałem wykończeniowym podłogi, co pomoże w określeniu przewodzenia ciepła. Najlepsze materiały wykończeniowe to kamień, gres lub terakota. Ich miejsce zająć mogą też panele lub deski, choć dobrze, jeśli nie będą one zbyt grube.

Krok 2 – przygotowanie podłoża

Szczególnie ważnym krokiem jest przygotowanie podłoża, które musi być idealnie poziome. Wszystko dlatego, że wszelkie nierówności mogą spowodować pęknięcia i uszkodzenia poszczególnych elementów ogrzewania podłogowego. Jeśli powierzchnia jest już oczyszczona i wygładzona, należy na niej ułożyć warstwę podkładową, którą jest folia polietylenowa. Ważna jest tu również tak zwana izolacja brzegowa. Przez ten termin rozumiemy kilkucentymetrowy zapas folii przy ścianach. Folię założyć należy na wysokość późniejszej wylewki.

jak wykonać ogrzewanie podłogowe

Na tak przygotowane podłoże należy ułożyć warstwę 10-centymetrowego styropianu bądź wełny mineralnej. Kolejną warstwą stanowi izolacja refleksyjna w postaci folii aluminiowej. W tym miejscu należy też zainstalować profile dzielące pomieszczenie na mniejsze powierzchnie grzewcze.

Krok 3 – instalowanie rozdzielacza

Kolejnym krokiem jest instalacja rozdzielacza. Ten umieszczony powinien zostać w specjalnej szafce podtynkowej.

Krok 4 – rozmieszczanie elementów ogrzewania podłogowego

Jeżeli podłoże jest już właściwie przygotowane, należy zacząć rozmieszczać elementy ogrzewania podłogowego, posługując się tu projektem. Rury do styropianu powinny być mocowane przy pomocy klipsów.

Krok 5 – podłączenie do rozdzielacza

W tym kroku może przydać się pomoc specjalisty. Niezbędne jest bowiem napełnienie układu wodą, jego odpowietrzenie i zbadanie ciśnienia. Dla laika może być to zbyt skomplikowane.

Krok 7: Wylewka i instalacja termostatów

W końcu czas na wylewkę, a następnie wykończenie podłogi zgodnie z preferencjami i instalacja termostatów. Do wyboru są tu termostaty przewodowe i bezprzewodowe.

jak wykonać ogrzewanie podłogowe

Skoro wiecie już, jak wykonać ogrzewanie podłogowe, pod uwagę weźmy jeszcze wykończenie posadzki. W przypadku kuchni i łazienek, a więc pomieszczeń, gdzie na ogrzewanie podłogowe stawia się najczęściej, najlepsza będzie terakota. Również z tego powodu, że jest to materiał stosunkowo tani, a płytki układa się szybko. Niezbędny będzie tu klej. Przyda się też przecinarka budowlana. Najlepiej sprawdzi się ta elektroniczna, która gwarantuje równe cięcia i skraca czas pracy.

Przecinarki budowlane to urządzenia, które powalają na szybkie i dokładne cięcie płytek ceramicznych czy kamienia. Są one niezbędne przy układaniu terakoty, również przy wykończeniu posadzki po ułożeniu ogrzewania podłogowego.

powrót do aktualności