Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 16.03.2017

Jak wykonać cyklinowanie parkietu?

Cyklinowanie parkietu Extul

Na drewniane podłogi czy schody decydujemy się coraz częściej i słusznie, bo drewno wygląda tu bardzo efektownie i jego zastosowanie niesie w sobie wiele korzyści. Po jakimś czasie staje się ono jednak matowe i jest bardziej podatne na uszkodzenia. Zabiegiem, który trzeba wówczas wykonać jest cyklinowanie. Zlecić można to firmie zajmującej się renowacją drewnianych powierzchni, ale równie dobrze wykonać osobiście i jednocześnie sporo na takim procesie zaoszczędzić. Jak zabrać się do takich prac?

Czym jest cyklinowanie?

Proces cyklinowania przeprowadza się raz na kilka lat i polega on na wyszlifowaniu powierzchni podłogi (parkiety, mozaiki, podłogi drewniane) i usunięciu wszystkich powłok lakierniczych oraz zniszczonej warstwy drewna. Wykonuje się go ręcznie lub za pomocą cykliniarki wyposażonej w tarcze ścierne o odpowiedniej granulacji. Pierwsza metoda jest jednak bardzo nieskuteczna i prace takie nie mają wielkiego sensu.

Zazwyczaj wystarczające jest pojedyncze cyklinowanie, choć kiedy parkiet jest bardziej zniszczony, przeprowadzić je trzeba dwa lub nawet trzy razy. Oszczędność przy wykonywaniu cyklinowania na własną rękę jest jednak ogromna. Specjalistyczne firmy żądają sobie za takie prace nawet 30 zł/m2. Koszt wypożyczenia cykliniarki to natomiast około 50 zł/dobę. Skoro ze wszystkimi pracami powinniśmy poradzić sobie w maksymalnie dwa dni nietrudno policzyć, że na jednym tylko cyklinowaniu jesteśmy w stanie zaoszczędzić kilkaset złotych.

Cyklinowanie krok po kroku

1. Prace przygotowawcze

Cyklinowanie należy rozpocząć od przygotowania niezbędnych do jego przeprowadzenia narzędzi. Po wypożyczeniu cykliniarki  trzeba zapoznać się z jej instrukcją, a następnie zaopatrzyć się w tarcze o różnej granulacji. Początkowo do szlifowania nadają się tarcze o granulacji 40, ale do szlifowania ostatecznego wybiera się już te o granulacji 100, a nawet 120.

Przygotować trzeba również samo pomieszczenie. Wynieść należy meble, zdejmować firanki, zasłony i żaluzje oraz pozasłaniać kinkiety czy żyrandole. Wszystko dlatego, że podczas cyklinowania wytworzą się duże ilości pyłu. Zaleca się również zdemontowanie listew przyprogowych.

2. Szlifowanie

Szlifowanie zaczynamy od dokładnego odkurzenia całej powierzchni, aby wyzbyć się drobin mogących zarysować parkiet. Na cykliniarkę zakłada się gruboziarnisty papier, który w związku z szybkim zużywaniem się trzeba często wymieniać.

W zależności od parkietu szlifowanie musi mieć odpowiedni kierunek:

* mozaika – ukośnie do brzegów włókien,
* podłoga z desek – cyklinowanie równolegle.

Cyklinowanie kontynuować należy do czasu, aż powierzchnia będzie równomiernie oczyszczona. Problemem może być oszlifowanie miejsc znajdujących się bezpośrednio przy ścianach. Wówczas trzeba przeszlifować je ręcznie lub użyć specjalnej szlifierki krawędziowej. Po szlifowaniu podłoga musi zostać dokładnie oczyszczona z powstałego pyłu.

3. Niwelowanie ubytków

Po oszlifowaniu całego parkietu należy mu się dokładnie przyjrzeć i zamaskować powstałe rysy. Do uzupełnienia ubytków wykorzystuje się specjalny płyn wypełniający połączony z pyłem powstałym wskutek szlifowania. Wówczas szpachla będzie jednolita kolorystycznie z podłogą.

4. Polerowanie

Do polerowania wykorzystuje się cykliniarki wyposażone w papier ścierny o granulacji 100-120 lub specjalne końcówki polerskie. Te zwiększają bowiem gładkość i połyskliwość polerowanej powierzchni. Polerowanie wykonujemy w takich samych kierunkach jak cyklinowanie. Po nim polerowaną powierzchnię dokładnie czyścimy, a pomieszczenie wietrzymy.

5. Lakierowanie

Z lakierowaniem najlepiej wstrzymać się do 24 godzin. Jest to konieczne. W tym czasie był uniesiony w górę podczas polerowania zdąży opaść, a powierzchnię będziemy mogli dokładnie wyczyścić. Jeśli wykonamy je wcześniej, drobinek osiadającego pyłu nie da się później usunąć.

Przy lakierowaniu ważne jest, aby dobrać lakier nawierzchniowy odpowiedni do gatunku drewna i typu podłogi. Do lakierowania używamy wałka lub pędzla i warto, aby były to narzędzia nowe. Przy samym lakierowaniu warto uchylić nieco okno, co pomoże przynajmniej częściowo ochronić nam się przed szkodliwymi oparami. W pomieszczeniu nie może być jednak przeciągu, co mogłoby skutkować naniesieniem na powierzchnię wszelkich zanieczyszczeń. Polakierowaną podłogę wystarczy pozostawić do wyschnięcia.

powrót do aktualności