Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 30.09.2020

Jak wyciszyć mieszkanie?

Nadmierny hałas doskwiera wielu mieszkańcom bloków, zwłaszcza tym z dużych aglomeracji lub mieszkających przy ruchliwej drodze. W takiej sytuacji warto zastanowić się, jak wyciszyć mieszkanie. Które materiały będą więc do tego najlepsze?

Jak wyciszyć mieszkanie płytą z korka?

Dlaczego wyciszamy mieszkanie?

Nad tym, jak wyciszyć mieszkanie w bloku najczęściej zastanawiamy się, kiedy jesteśmy niepokojeni przez hałas dobiegający z zewnątrz. Jednak w trosce o dobre współżycie z sąsiadami wspólnoty warto zdecydować się na taki krok również wówczas, kiedy to my jesteśmy autorami wytarzanego hałasu, na przykład podczas gry na instrumentach, ćwiczeniach na domowej siłowni lub kiedy lubimy słuchać głośnej muzyki, czy emocjonować się meczem.

Niekiedy konieczny jest większy remont, ale czasami do przynajmniej częściowo skutecznego wyciszenia mieszkania potrzeba naprawdę niewiele. Wystarczy skorzystać z materiałów, które ze względu na swoje właściwości skutecznie tłumią dźwięki.

Wytłumienie, wygłuszenie, wyciszenie

W pierwszej kolejności wyjaśnijmy trzy główne terminy związane z tematem artykułu. Czym zatem różni się wytłumienie od wyciszenia i wygłuszenia?

  • Wytłumienie – ma podnieść izolacyjność akustyczną wnętrza, aby nie było w nim słychać pogłosu i echa. Najlepiej użyć materiałów dźwiękochłonnych, dzięki którym hałas nie będzie niósł się po wnętrzu.
  • Wygłuszenie – odcięcie się od odgłosów dobiegających z zewnątrz. Przez wygłuszenie ścian, podłóg, okien, drzwi czy sufitu zapewniamy komfort wewnątrz, a przy okazji ograniczamy wydostawanie się dźwięków na zewnątrz.
  • Wyciszenie – najbardziej kompleksowe rozwiązanie, uwzględniające zarówno wygodę mieszkańców, jak i sąsiadów. Wyciszenie ma zapewnić pełną harmonię akustyczną, tłumiąc pogłos i pojedyncze dźwięki.

Jak wyciszyć mieszkanie szybko i prosto?

Jeśli zastanawiasz się, jak wyciszyć mieszanie, przede wszystkim sprawdź szczelność okien. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w dodatkowe uszczelki do okien. W ten sposób nie tylko wyciszysz wnętrza, ale też zatrzymasz w nich więcej ciepła, które ucieka przez nieszczelne okno.

Inną opcją jest gruba, wełniana lub tweedowa zasłona, którą możesz zakryć okna, ale to rozwiązanie tylko na noc. Z kolei przy dźwiękach dochodzących z klatki schodowej, uszczelnij drzwi. W tym celu możesz skorzystać z taśm neoprenowych i pasków winylowych.

Wytłumienie wnętrza przez elementy wystroju

Trudne nie jest również wytłumienie wnętrz. Możesz je uzyskać przez odpowiednie elementy wystroju. Przykładem jest gruby dywan, który zagłuszy hałas z piętra niżej.

Jak wyciszyć mieszkanie dywanem?

Obok niego sprawdzą się gęste zasłony z materiałów o właściwościach dźwiękochłonnych (np. wełna). Z kolei nieprzyjemnego pogłosu możesz pozbyć się przez obrazy. Co oczywiste, wszystkie te elementy służą nie tylko praktyczne. Nie można zapominać o ich funkcji dekoracyjnej.

Niskobudżetowe wygłuszenie mieszkania

Niskim kosztem możesz też wygłuszyć wnętrza. Najprościej położyć tapety. Oczywiście im grubsze, tym lepiej tłumią one odgłosy z zewnątrz i hałas w mieszkaniu. Skorzystać możesz również z płyty z korka, która ma właściwości tłumiące dźwięki. Płyta tego rodzaju może zostać ułożona na ścianie zamiast tapety lub przymocowana przed jej ułożeniem.

Najskuteczniejsze metody wyciszenia mieszkania

Wszystkie powyższe sposoby wyciszenia mieszkania są warte rozważenia, jeśli nie interesuje Cię większy nakład pracy. Nie są one jednak najskuteczniejsze. Każde z poniższych rozwiązań zapewni lepszy efekt, aczkolwiek wiąże się z większymi wydatkami.

Tak więc możesz pomyśleć o wymianie okien na produkty dźwiękoszczelne o wysokim współczynniku izolacji akustycznej (RW). To jedno z lepszych rozwiązań, jeśli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi czy tym bardziej lotniska.

Z kolei do wyciszenia drzwi możesz wykorzystać specjalną matę wygłuszającą z materiału piankowego, podobnego do tego, którego używa się w studiu nagraniowym. To mata łatwa w montażu przyklejana na klej. Zwróć jedynie uwagę na jej grubość, gdyż powinna przekraczać 1 cm.

Problemu nie będzie też z dodatkowym wyciszeniem podłogi. Na przykład przed zamontowaniem paneli podłogowych, zastosuj specjalny podkład. Izolację akustyczną będą też stanowić wszelkie wykładziny. Obie opcje są dobre, jeśli nie wiesz, jak wyciszyć mieszkanie od sąsiada z dołu.

Z kolei już w układaniu paneli pomoże wyrzynarka AEG Step 90 X. To praktyczne elektronarzędzie z mocnym silnikiem i systemem system FIXTEC, który pozwala na szybką wymianę ostrzy. Wyrzynarka ma też elektroniczną regulację prędkości oraz złącze do odpylania. Ma więc wszystko, co jest niezbędne do szybkiego i precyzyjnego przycinania paneli podłogowych.

Jak wyciszyć mieszkanie przez sufit z płyt g-k?

Trudniej jest wygłuszyć sufit przed odgłosami dobiegającymi z mieszkania sąsiadów znajdującego się piętro wyżej. W takiej sytuacji dźwięki najlepiej tłumi sufit podwieszany z płyt g-k.

Natomiast na ściany zawsze możesz wybrać wewnętrzne ekrany akustyczne. To płyty o znakomitych właściwościach tłumiących dźwięki, gdyż są wypełnione wełną mineralną. Niestety, mocno pomniejszają gabaryty wnętrza, gdyż zazwyczaj mają grubość od 5 do 10 cm. Żadnych zastrzeżeń nie ma natomiast do ich wyglądu. Obok swojej funkcji praktycznej stanowią dobrą dekorację wnętrz, zwłaszcza że są dostępne w szerokiej palecie wzorów i faktur.

Widzisz więc, że jest wiele sposobów na to, aby wygłuszyć mieszkanie? Którą z metod polecasz dla osób, które mają problem z odgłosami dobiegającymi z zewnątrz, jak i generowanymi przez lokatorów?

powrót do aktualności