Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 01.11.2017

Jak wybrać szlifierkę kątową?

Szlifierka kątowa to jedna z najbardziej uniwersalnych i praktycznych maszyn pośród elektronarzędzi. Z jej wykorzystaniem możemy wykonać różne prace remontowe i budowlane. Służy nam ona do cięcia, szlifowania czy polerowania. Skoro tak zastanówmy się nad tym, jak wybrać szlifierkę kątową.

jak wybrać szlifierkę kątową

Zastosowanie kątówek

Szlifierkę kątową wykorzystać można na wiele różnych sposobów. Idealnie sprawdza się ona jako urządzenie do przecinania twardych powierzchni, a w tym betonu, ceramiki czy metalu, jak i szlifowania czy polerowania, chcąc uzyskać idealnie gładką powierzchnię.

Najważniejsze parametry

Wybierając szlifierkę kątową, uwagę zwrócić trzeba na kilka istotnych parametrów. Mowa między innymi o jej mocy czy zasilaniu. Wspomagać pracę i poprawiać bezpieczeństwo mogą również dodatkowe funkcje.

* Zasilanie

W przypadku zasilania do wyboru mamy dwa rozwiązania. Szlifierka kątowa może być zasilana akumulatorem lub energią elektryczną. Która opcja wypada tutaj lepiej? Wiele zależy tu od ich zastosowania. Do użytku domowego lepiej wybrać szlifierki zasilane kablem, które są tańsze. Poza tym przy długiej bezczynności baterie szlifierek akumulatorowych mogą stracić swoje właściwości. Większą funkcjonalność i niezależność daje jednak zasilanie akumulatorowe, gdzie nie ogranicza nas żaden kabel.

* Moc

Zasada mocy jest tutaj taka sama jak przy innych tym podobnych urządzeniach. Tak więc im moc będzie wyższa, tym twardsze materiały taką szlifierką można obrabiać. Przy szlifierkach na własny użytek do prac w miarę prostych wystarczające powinny być urządzenia o mocy w przedziale od 600 W do 1000 W. Cięższe prace wymagają już użycia sprzętu, którego moc przekracza 2000 W.

* Funkcje dodatkowe

Dodatkowe funkcje to między innymi poprawa bezpieczeństwa, choć również znacznie lepszy komfort pracy. Do takich funkcji zaliczamy płynną regulację obrotów, blokadę samodzielnego rozruchu, system antywibracyjny czy ogranicznik prądu rozruchowego. Co logiczne, szlifierki wyposażone w takie funkcje będą droższe od tych, które są ich pozbawione.

Tarcze

Efektywność pracy zależna jest między innymi od wielkości tarczy. W przypadku prac domowych wystarczające będą tarcze o średnicy 125 mm i 115 mm. Bez trudu wykonamy nimi wszystkie prace domowe czy warsztatowe. Te większe, których średnica wynosi 180 mm lub 230 mm wykorzystywane są do prac bardziej profesjonalnych, które wykonywane są m.in. na budowach.

Wielkość tarcz to jednak nie wszystko. Równie ważna jest ich grubość, która mieści się w przedziale od 1 mm do 5 mm. Największe tarcze o grubości 5 mm wykorzystuje się do szlifowania. Te od 1 mm do 3 mm do cięcia, biorąc pod uwagę, że tarcze wybieramy też ze względu na rodzaj ciętego materiału.

Dlaczego wypożyczenie szlifierki kątowej jest lepsze od jej zakupu?

Z zakupem szlifierki kątowej większego problemu mieć dziś nie można. Produkt ten jest na rynku dostępny bardzo szeroko, a poza sklepami stacjonarnymi dostaniemy go również w sieci. O nabyciu szlifierki warto pomyśleć tym bardziej, że i ceny takich szlifierek nie są stosunkowo wysokie. Najtańsze można nabyć już za nieco ponad 50 zł. Nie ma się co jednak oszukiwać. Tego typu produkty nie są najwyższej jakości. Te lepsze produkowane przez marki wiodące wśród producentów sprzętu budowlanego, a więc Makita, Hitachi czy Bosch są już natomiast zdecydowanie droższe. Na taki zakup wielu z nas pozwolić sobie nie może, czy też nie chce, mając na uwadze inne wydatki naszego gospodarstwa. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy pracować na wysokiej jakości sprzęcie.

Chcąc wykonać jakieś prace z wykorzystaniem szlifierki, nie ma jednak konieczności nabywania tego sprzętu na własność. Równie dobrze można go wypożyczyć. Za godzinę najmu zapłacimy tu jedynie 4-5 zł. Jeszcze bardziej opłaca się ją wynająć na dobę, co kosztuje ok. 20 zł. Co ważne wypożyczalnia elektronarzędzi gwarantuje nam wówczas sprzęt najwyższej jakości, który przy cięciu twardszego materiału się nie spali i bez problemu sobie z nim poradzi. Bez wątpienia taką opcję również warto rozważyć. Różnica pracy na szlifierce markowej, a zwykłym “bublu” jest bowiem ogromna.

Skoro wiecie już, jak wybrać szlifierkę kątową, głęboko wierzymy, że dokonacie jej optymalnego wyboru. Niezależnie od tego, czy nabywacie ją na własność, czy może wypożyczacie z wypożyczalni.

powrót do aktualności