Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 08.08.2018

Jak usunąć stary tynk przy pomocy elektronarzędzi?

Przy remoncie niezbędne jest niekiedy skucie tynku. Ma to miejsce wówczas, kiedy to powierzchnia jest nierówna lub zniszczona. Jak usunąć stary tynk? Sposobów na to jest wiele, a najprościej jest wykorzystać do tego elektronarzędzia.

jak usunąć stary tynk

Kiedy usuwać stary tynk?

Zanim przejdziemy do tego, jak usunąć stary tynk, zauważmy, że nie zawsze jest to konieczne. Zdarza się, że ściany przed remontem wystarczy zaszpachlować i wygładzić, co powinno wystarczyć do nałożenia nowej farby, przyklejenia tapety czy wykończenia ich płytami kartonowo-gipsowymi, o których więcej pisaliśmy w artykule pt. Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych„. Jeśli jest on jednak mocno spękany, jego renowacja może być bezcelowa. Wówczas o wiele lepiej jest się go pozbyć. Jak usunąć stary tynk i co jest nam do tego niezbędne?

Jak zabezpieczyć pomieszczenie przed rozpoczęciem usuwania tynku?

Wszystkie remonty należy rozpocząć od zabezpieczenia pomieszczeń, w których to takie prace są przeprowadzane. Przy skuwaniu tynku z pewnością powstanie wiele pyłu, co zmusza nas do opróżnienia danego pomieszczenia ze znajdujących się w nich mebli. Większe bryły, których wyniesienie może być kłopotliwe, należy natomiast dokładnie okryć folią i zabezpieczyć taśmą, aby pył nie dostał się do nich od spodu.

Poza zabezpieczeniem mebli warto zadbać o swoją osobę. Przyda się chroniąca drogi oddechowe maska oraz specjalne okulary, które chronią oczy przed dostaniem się do nich pyłków. Zadbać trzeba też o właściwe rękawice robocze. Mniej ważne są buty i ubrania, choć i w tym przypadku lepiej jest zadbać o wygodne i masywne obuwie, jak i dobrze chroniące powierzchnię ciała przed zabrudzeniami ubrania.

Jak usunąć stary tynk przy pomocy narzędzi ręcznych?

Osoby, które na takie prace remontowe mają mnóstwo czasu, mogą skorzystać z narzędzi ręcznych, a więc młotka i przecinaka. Te proste narzędzia pozwolą w usunięciu tynku mozaikowego, cementowo-wapiennego oraz strukturalnego.

jak usunąć stary tynk

Proces skuwania tynku należy rozpocząć od środka ściany, prowadząc następnie młotek i przecinak w stronę naroży. Warto robić to dokładnie, aby nie uszkodzić powierzchni muru. Jeśli pojawią się miejsca, z których tynk usunąć jest trudno, należy namoczyć je pędzlem, po czym ponownie przystąpić do kucia takiej powierzchni.

Jak usunąć stary tynk z wykorzystaniem elektronarzędzi?

O wiele prościej do usuwania starego tynku wykorzystać jest elektronarzędzia. Zaliczamy do nich wiertarkę udarową wyposażoną w długo o szerokości 40-80 mm, młotowiertarkę, specjalistyczną frezarkę lub szlifierkę do betonu, przy której niezbędny jest też specjalny talerz szlifierski. Takie elektronarzędzia sprawdzają się przy usuwaniu dużej powierzchni tynku strukturalnego, silikonowego, gruboziarnistego bądź też mocno trzymającego się muru, tynku mozaikowego i cementowo-wapiennego.

jak usunąć stary tynk

Usuwanie starego tynku za pomocą elektronarzędzi jest proste i szybkie. Pozwala zaoszczędzić dużą ilość sił oraz czasu, przyczyniając się do znacznego skrócenia remontu.

Jak usunąć stary tynk, jeśli jego powierzchnia ma dużą ilość żywicy? Wówczas wygląda to nieco inaczej. Najpierw taką powierzchnię należy zmoczyć gąbką, a następnie usuwać za pomocą skrobaka elektrycznego bądź też innych narzędzi wielofunkcyjnych.

Jak przygotować ściany do renowacji?

Niezależnie od rodzaju tynku oraz użytych przy jego kuciu narzędzi, wcześniej należy go przygotować do remontu, jak i późniejszego wykończenia. Z pewnością konieczne będzie szpachlowanie i wyrównanie powierzchni. Przedtem trzeba ją oczyścić szczotką drucianą, co pozwoli uniknąć grudek przy nakładaniu nowej warstwy tynku. Tak oczyszczoną powierzchnię poddaje się gruntowaniu, co chroni ściany przed odciąganiem wilgoci, a w konsekwencji pękania nowo położonego tynku.

Czy można położyć nowy tynk na stary?

Wiecie już, jak usunąć stary tynk, ale proces ten nie zawsze jest konieczny. Jeżeli nie zachodzi taka potrzeba, na stary tynk nałożyć można nową warstwę. Wcześniej należy oczyścić starą powierzchnię wspomnianą powyżej szczotką lub rozproszonym strumieniem wody pod ciśnieniem. Po wyrównaniu podłoża poprzez usuwanie nierówności zaprawą czy zeszlifowanie starych fragmentów, przystąpić należy do nakładania nowej masy tynkarskiej bądź tynku wykończeniowego.

powrót do aktualności