Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 23.05.2019

Jak usunąć grzyba ze ściany?

Grzyb na ścianach to nie tylko problem estetyczny. To również zagrożenie dla zdrowia. W związku z tym warto pozbyć się go jak najszybciej. Jak usunąć grzyba ze ściany, jak czasochłonny jest to proces i co będzie do tego potrzebne?

jak usunąć grzyba ze ściany

Czym grozi grzyb na ścianie?

Zanim o tym, jak usunąć grzyba ze ściany, podkreślić należy, że grzybnia na ścianie pojawia się w miejscach zawilgoconych. Najczęściej jest to łazienka, kuchnia czy kotłownia, ale pojawić się on może też w sypialni i salonie. Jest to możliwe wszędzie tam, gdzie doszło do zaniedbań, a w izolacji budynku pojawiają się mostki termiczne, czyli miejsca, gdzie dochodzi do punktowego wychłodzenia. Temperatura ściany się wówczas zmniejsza, a w konsekwencji przekroczona zostaje temperatura skraplania pary wodnej.

Zagrzybione ściany to problem wizualny, ale również i zdrowotny. Grzyby i pleśnie są bowiem niebezpieczne dla zdrowia. Pleśń nie tylko wytwarza nieprzyjemny zapach i klimat w domu, ale również podrażnia górne drogi oddechowe, utrudnia życie alergikom, a nawet stymuluje powstawanie nowotworów, które są plagą XXI wieku.

jak usunąć grzyba ze ściany

Pleśnie unoszą się w powietrzu, a to szkodzi zdrowiu mieszkańcom zawilgoconego mieszkania. Grzyby negatywnie oddziałują więc na układ oddechowy, nerwowy, ale także i skórę. Osobnik, który dłużej przebywa w takim pomieszczeniu, odczuwa ogólne zmęczenie, narzeka na bóle żołądka, katar, zapalenie zatok, podrażnienie oczu, drętwienie rąk i nóg, jak i ma problemy z utrzymaniem równowagi. Dodatkowo pojawić się może wysypka na skórze, jak i grzybica paznokci. Skutki są więc poważne, a to tylko niektóre wielu problemów, z którymi zmaga się człowiek przebywający w pomieszczeniu zaatakowanym przez grzyby i pleśnie. Jako że dłuższy pobyt w takim pomieszczeniu może przyczynić się również do niewydolności nerek i zmniejszyć płodność, należy działać szybko. Jednak jak usunąć grzyba ze ściany?

Jak usunąć grzyba ze ściany krok po kroku?

Określenie przyczyn powstania grzyba

W pierwszej kolejności należy ustalić przyczyny powstawania grzyba i je usunąć. Tych może być wiele. Raz winna jest źle funkcjonująca wentylacja, innym z kolei pomieszczenie jest zbyt rzadko wietrzone. Jeszcze inni mają problem z instalacją nawiewników okiennych czy ściennych, a nawet z całą instalacją mechaniczną. Jeżeli problem nie zostanie rozwiązany, a przyczyna odnaleziona, można być pewnym, że po usunięciu grzyba ze ściany problem będzie nawracał.

Usunięcie grzyba ze ściany

Usunięcie grzyba może być łatwiejsze lub trudniejsze w zależności od tego, jak głęboko on sięga. Jeżeli grzyb zalega płytko, wystarczy nanieść na ścianę specjalny preparat grzybobójczy. Taki środek pozwoli usunąć wykwity grzyba. Trudniej jest, kiedy grzyb głębiej sięga w ściany, a farba zaczyna się łuszczyć. Wówczas usunąć należy również powierzchnie struktury, a remont będzie większy i dłuższy.

Tynk skuć należy w miejscu, gdzie pojawił się grzyb, ale również w jego okolicy. Specjaliści zalecają, aby usunąć go w średnicy metra od zagrzybionej części. Wykorzystać do tego można specjalistyczne elektronarzędzia, np. wiertarkę udarową z dłutem, frezarkę służącą do usuwania tynków lub szlifierkę do betonu ze specjalistycznym talerzem szlifierskim.

jak usunąć grzyba ze ściany

Tak oczyszczone miejsca zabezpiecza się preparatami grzybobójczymi. Pamiętać należy natomiast, aby przy nanoszeniu takich środków się właściwie zabezpieczyć, gdyż są one szkodliwe dla zdrowia.

Wiertarka udarowa wyposażona w dłuto o szerokości 40-80 mm to najszerzej dostępny sprzęt do usuwania starych tynków, które należy skuć, jeżeli grzybnia dostała się do jego struktury.

Naprawianie zabezpieczonego miejsca

Po zabezpieczeniu miejsca, gdzie pojawiła się grzybnia, a tynk został usunięty, należy naprawić powierzchnię i potem pomalować naniesioną strukturę. Poza tym, w celu zabezpieczenia ściany przed pojawieniem się grzyba w przyszłości, użyć można specjalnej farby. Jest wprawdzie nieco droższa, ale za to efektywna i znakomicie nadaje się do miejsc, które są szczególnie narażone na wilgoć.

Widać więc wyraźnie, że usuwanie grzyba ze ściany nie jest szczególnie trudne. Tym bardziej nie warto z tym zwlekać i za usuwanie grzybni zabrać się jak najszybciej.

powrót do aktualności