Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 14.08.2019

Jak urządzić biuro w domu?

Niewątpliwie praca w zaciszu własnego domu ma swoje walory. Przede wszystkim wymaga jednak zagospodarowania właściwej przestrzeni. Jak urządzić biuro w domu, aby było wygodnie i przytulnie?

biuro w domu

Gdzie urządzić biuro w domu?

Chcąc zaaranżować biuro w domu, należy dopasować je do rodzaju wykonywanej pracy. Warto więc się dokładnie zastanowić nad ilością niezbędnego sprzętu i dodatkowych urządzeń.

Domowe biuro powinno być oddzielone od reszty mieszkania. Na pewno nie może mieć więc miejsca przy kuchni lub wejściu, gdzie zawsze dzieje się dość sporo. Jeżeli to możliwe najlepiej umieścić je na piętrze, z dala od pokoi najmłodszych. Pokój, gdzie mieści się biuro w domu, można również wygłuszyć specjalną okładziną ścienną.

Nieco inaczej wygląda to wówczas, kiedy praca wymaga spotkań z klientami. Takie biuro faktycznie można zlokalizować w okolicy wejścia. Problem z reguły mają też przedsiębiorcy, którzy chcą zagospodarować biuro w stosunkowo niewielkim mieszkaniu. Wówczas konieczne jest wygospodarowanie odpowiedniego miejsca w salonie lub w sypialni. Lepiej wybrać salon, biurko ukrywając na przykład za niską ścianką.

Jakie meble do domowego biura?

Biuro w domu musi mieć również odpowiednie meble. Podstawą jest biurko, najlepiej dostosowane do indywidualnej budowy ciała. Rozważyć można nawet biurko z regulowanym blatem. Poza tym biurko warto dobrać w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Przy pracy z wykorzystaniem laptopa wystarczy niewielkie biurko, na którym zmieszczą się również podstawowe przybory. Większy blat i bardziej rozbudowane biurko będą niezbędne, jeżeli praca wymaga użycia innych sprzętów elektronicznych. Odpowiednie biurko można zamówić w firmie wykonującej meble pod wymiar lub poszukać go w sklepie. Większego problemu nie powinno być z jego montażem, do czego potrzebne są wkrętarka, śrubokręt, miarka i młotek. Przy pracy wymagającej zdolności manualnych sprawdzi się natomiast stół warsztatowy z mocnym blatem albo biurko na kółkach. Zyska ono wówczas również na mobilności.

Wiertarko-wkrętarka to urządzenie, które pozwoli na szybkie zmontowanie biurka i innych mebli niezbędnych w domowym biurze.

biuro w domu

Jakie krzesło do biura?

Istotne znaczenie ma również wybór krzesła. To powinno mieć regulowaną wysokość siedziska, podłokietniki oraz zagłówek. Ważne, aby krzesło było wykonane z drewna lub zostało obite naturalnymi materiałami. Nie musi to być nawet skóra, ale przynajmniej bawełna czy len.

Biuro w domu powinno mieć jeszcze fotel, a jeżeli pozwala na to miejsce, nawet rozkładaną kanapę. Wówczas posłuży ona za miejsce sypialniane dla odwiedzających gości. Poza tym na fotelu lub kanapie można ugościć odwiedzającego biuro klienta.

Jak urządzić biuro w domu?

Kwestią indywidualną jest stylistyka. Jedni uważają, że domowy gabinet powinien być spójny z wystrojem mieszkania, inni natomiast są temu przeciwni. Nie ma złotego środka. Ważne natomiast, aby w domowym biurze znalazło się miejsce na stolik z krzesłami, przy którym będą mogły toczyć się negocjacje i rozmowy. Ewentualnie można je zastąpić stolikiem i sofą, ewentualnie fotelami, dzięki czemu przestrzeń biurowa zyska na przytulności.

Zawsze sprawdzają się ponadczasowe meble, a wśród nich przeszklone gabloty. Pomóc mogą również dodatki, choć nie można z nimi przesadzać. Zwłaszcza wówczas, kiedy biuro w domu nie znajduje się w oddzielnym pomieszczeniu, ale jest częścią salonu czy sypialni.

Jakie kolory w domowym biurze?

Ogromny wpływ na psychikę mają barwy. Domowe biuro powinno mieć kolory neutralne: odcienie beżu, szarości błękitu, które są orzeźwiające. Dobrze na ludzką psychikę działa też zieleń, która pomaga się skoncentrować. Z kolei żółć czy czerwień mogą być rozdrażniające, ale za to zaakcentują wystrój wnętrza. W biurze w domu unikać za to trzeba kolorów ciemnych, np. grafitowego, granatowego i fioletowego, które wielokrotnie działają przygnębiająco.

biuro w domu

Jak zadbać o porządek na biurku?

Po urządzeniu domowego biura pozostaje jeszcze zadbać o porządek na biurku. Wbrew pozorom jest to równie ważne, gdyż dobrze zorganizowane miejsce pracy pozytywnie wpływa na koncentrację, a dodatkowo pozwala oszczędzić na czasie. Dlatego przydadzą się wszelkie notesy, płyty i pendrive’y, ale tylko wówczas, kiedy znajdą się w pojemnikach lub organizerach.

Same dokumenty należy natomiast segregować według daty czy przeznaczenia, trzymając je w segregatorach lub pudełkach i układać na półce stawianej na blacie, na regale itp. Zdarzyć się może, że na biurku miejsca jest zbyt mało. Wówczas pomoże nadstawka z półeczkami czy nawet wysuwany kontenerek.

Urządzenie biura w domu nie jest więc szczególnie łatwe. Zwłaszcza wówczas, kiedy mowa o mieszkaniu o niewielkim metrażu. Jest to znacznie prostsze, jeżeli w mieszkaniu jest oddzielne pomieszczenie, które można zaaranżować na biuro w domu.

powrót do aktualności