Czasy, kiedy w polskich domach królowały biała farba, mało porywające tapety czy boazeria, nie są wcale odległe. Obecnie wykańczane wnętrza są jednak znacznie bardziej wyraziste. Wszystko przez zastosowanie właściwych materiałów o różnorodnej fakturze, np. płytek dekoracyjnych. Pozostaje zadać sobie pytanie, jak układać kamień dekoracyjny?
Jak przygotować grunt pod kamień?
Wszystkich, którzy zadają sobie pytanie, jak układać kamień dekoracyjny, pragniemy uspokoić, że nie jest to szczególnie skomplikowane. Oczywiście trudniej mają użytkownicy bez jakiegokolwiek budowlanego doświadczenia.
W pierwszej kolejności należy przygotować grunt pod płytki dekoracyjne. Tu zakres prowadzonych prac zależy od kondycji ściany. Jeżeli to czysta i gładka powierzchnia, prace przygotowawcze ograniczają się tylko do pokrycia jej preparatem gruntującym. Na więcej pracy należy się przygotować, kiedy na ścianach zalegają stara farba, płytki lub tapeta.
Wówczas ścianę należy oczyścić przez skucie lub zerwanie starej okładziny. Po jej dokładnym oczyszczeniu najczęściej konieczne jest wyrównanie powierzchni, na której znajdą się płytki dekoracyjne. W tym celu trzeba sięgnąć po odpowiednią zaprawę, a następnie zagruntować ścianę. Warto przy tym pamiętać, że przy podłożu gipsowym, które jest dziś szczególnie popularne, gruntowanie należy wykonać dwukrotnie. Układanie płytek dekoracyjnych należy rozpocząć co najmniej po 24 godzinach od nałożenia impregnatu.
Jak układać kamień dekoracyjny szybko i sprawnie?
Jeżeli powierzchnia jest już przygotowana i sucha, można przystąpić do przyklejania płytek dekoracyjnych, wykorzystując do tego elastyczną zaprawę klejową. O ile kamień dekoracyjny we wnętrzach można układać o każdej porze roku, o tyle na zewnątrz należy to robić w bezdeszczową pogodę, kiedy temperatura otoczenia mieści się w granicach 5-25 st. Celsjusza. Jednocześnie przy układaniu kamienia na zewnątrz, zaprawę klejową należy nakładać na ścianę i na 80% powierzchni płytki. Najlepiej przy wykorzystaniu pacy zębatej rozmiarem zbliżonej do wielkości płytki.
Kamień dekoracyjny należy przyklejać od dołu ściany. Pierwszy rząd płytek powinien znaleźć się zaraz nad cokołem przypodłogowym. Jeżeli go nie ma, pomoże zamontowana do ściany listwa poziomująca. Przy montażu płytek narożnikowych, zacząć należy od narożnika.
Przed przyklejeniem płytki trzeba ją obejrzeć pod kątem ewentualnych uszkodzeń, jak i przetrzeć od spodu drucianą szczotką. W ten sposób łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia, a jednocześnie nadać jej chropowatości, przez co materiał będzie lepiej trzymał się powierzchni.
Samo klejenie płytek można wykonać na dwa sposoby. Jedni kleją je ciasno bez zachowania odstępów, inni pozostawiają spoiny o szerokości od kilku do kilkunastu milimetrów. Przy wyborze drugiej metody konieczne jest następnie wypełnienie spoin zaprawą fugową, która musi mieć konsystencję tzw. mokrej ziemi. Fugowanie należy wykonać ręcznie, używając płaskiej tacki i wąskiej kielni fugowej, co przyspieszy i ułatwi prace. Po nałożeniu fugi, kiedy ta już się zawiąże, nadmiar zaprawy fugowej usunąć trzeba suchą szczotką.
UWAGA! Jako że płytki z kolejnych serii mogą się od siebie delikatnie różnić odcieniem, z opakowań należy je dobierać naprzemiennie.
Jak docinać płytki dekoracyjne?
Kamień dekoracyjny jest układany nie tylko na prostych powierzchniach, ale również ścianach o nieregularnych kształtach. Wówczas konieczne może być docinanie płytek. Dlatego przed rozpoczęciem pracy warto zaopatrzyć się w szlifierkę kątową z tarczą do cięcia kamienia. Jednocześnie warto być przewidywalnym i wcześniej zaplanować źródło oraz lokalizację punktów świetlnych, we właściwych miejscach przygotowując bruzdy pod kable.
Szlifierka kątowa to urządzenie niezbędne w wielu pracach budowlanych, również przy docinaniu płytek dekoracyjnych. W Extul szlifierkę wypożyczycie w cenie już 20 zł za dobę.
Impregnacja kamienia dekoracyjnego
Całkowicie zaprawa klejowa i fuga schnie co najmniej tydzień. Następnie kamień dekoracyjny należy zabezpieczyć właściwym impregnatem. Dzięki temu ściana oprze się różnym zabrudzeniom, a jeżeli już zostanie zabrudzona, będzie znacznie prostsza w czyszczeniu.
Nie ulega więc wątpliwości, że płytki dekoracyjne są znakomitym materiałem wykończeniowym. Dzięki nim wnętrza pomieszczenia wyglądają znacznie atrakcyjniej niż przy tapetach czy zwykłych farbach. Prawidłowo zamontowane na pewno będą doskonałą ozdobą każdego wnętrza. Skoro wiadomo już, jak układać kamień dekoracyjny i że nie jest to szczególnie trudne, warto rozważyć ten materiał przy kolejnym remoncie.